2 De Middelbare Technische School aan de Molenstraat na het bombardement van 28 juni 1942 hoeve uit Visvliet) samen voor twee klas sen in één lokaal om brandstof te bespa ren. Bovendien was er ruimtegebrek, dan wel brandstofgebrek (grote kachels!), zodat de school opeens in twee ploegen moest draaien, een vroege en een late, en met een paar dagen in de week vrij. O, Heer die daar als hemels tente spreidt En dan de bevrijding van Leeuwarden op zondag 15 april 1945! De nacht ervoor sloop de BS met stenguns door de straten en mijn broer hield bij hoog en bij laag vol dat hij meneer Miedema door de tuinen had zien kruipen. Deze was immers een niet onverdienstelijk ornitholoog en wist je veel. Er waren voor ons kinderen dramati sche plechtigheden, zoals de herbegrafenis van de gebroeders Wierda van de Emma- kade, de herdenking van de gevallenen in mei, waarbij wij als Neerlands hoop bloe men op de graven legden. Maar er waren ook feesten, waarvan ik me herinner de optochten van speeltuinvereniging De Toe komst, de grote overwinningsparade in juni en het bezoek van Prins Bernhard. En altijd moesten wij zingen, bij aubades en bij het standbeeld van Us Heit. J.P. Heije had plaatsgemaakt voor Valerius en juf frouw Van der Wal, voor wie wij sidderden en die de tekst en melodie drilde in ons hoofd en onze keel: Wilt heden nu treden, O Heer die daar als hemels tente spreidt, vol strekt onbegrijpelijk voor een kind van negen of tien jaar. Wel was juffrouw Van der Wal de enige, die haar klas (altijd de vierde) op de sinterklaasmiddag, waar iedere klas een 'act' moest doen, tot perfec tie wist te stuwen. Haar klas van meer dan veertig leerlingen zong feilloos een canon met evenzoveel stemmen: 'komt en... komt en... komt en... (40x) laat ons dansen springen, komt en laat ons vrolijk zijn,... lijk zijn,... lijk zijn,... lijk zijn (40x).' Een strenge, maar uitnemende onderwij zeres op alle fronten. Drama op de Spanjaardslaan In de eerste klas leerde ik lezen en schrij ven van juffrouw De Hoo, die later in dat zelfde schooljaar trouwde met notaris Molenaar van de Nieuwestad en die werd opgevolgd door juffrouw Visser. Natuur lijk zong mijn klas onder leiding van meneer Scheffer in het stadhuis van 'O wat zijn we heden blij, juffrouw gaat trou wen, juffrouw gaat trouwen', enzovoort. Na haar huwelijksdag heb ik juffrouw De Hoo nooit meer gezien, totdat... Ik had het over de oorlog en velen zullen weten uit het boek van Ype Schaaf Laarzen op de Lange Pijp, dat tandarts Rodenburg op de Troelstraweg stiekem films maakte van wat hij vanuit zijn raam zag gebeuren, zoals in 1943 het afvoeren door de Leeu warder politie van een joods gezin aan de Spanjaardslaan. De film was zoekgeraakt, maar werd kort na het verschijnen van het boek teruggevonden, wat groot nieuws was voor de NOS en Omrop Fryslan. Interviews met de tandarts, maar ook met de vrouw, die jaren later in het leeggeroof de huis aan de Spanjaardslaan was komen wonen, mevrouw Molenaar-de Hoo! Ze vertelde voor de NOS over de vele joodse kinderen, die ze in haar klassen had gehad. Kort nadien in 1997, toen ik het lustrum van de LSV bijwoonde, pro beerde ik haar op te zoeken, maar de buren vertelden dat ze in het ziekenhuis lag en dat het niet best met haar ging. Ik weet niet of ze er nog is. Grijze duif treedt in het huwelijk Siccama maakt in zijn verhaal in Leovar- dia 19 terloops melding van de voorgang ster van meneer Hosper, juffrouw Heuvel. Ze had zelf geen klas, maar wel een hele grote donkerrood gekleurde kamer op de eerste etage, midden aan de voorkant. Op vergevorderde leeftijd (grijs als een duif) trouwde zij in 1945 met een wiskundele raar van de rijks hbs, Van Terwisga, op zijn school bijgenaamd Marcus. Iedere zaterdagochtend, om halftwaalf, ging zij langs alle klasdeuren (zo fraai door Sicca ma beschreven met die doorkijkraampjes) en zei dan tot de betreffende onderwij zeres): 'ik wens u een prettige zaterdag en zondag', waarop de klas wel gedres seerd antwoordde 'insgelijks juffrouw Heuvel.' Op dit wekelijks ritueel was iede re klas geheel voorbereid.

Leovardia, 2000-2018 | 2007 | | pagina 4