3 In november 1945 heb ik haar onbewust in hevige paniek gebracht. Ik scheen aan een jongere leerling gezegd te hebben dat sinterklaas niet bestond. Na de gymnas tiekles in de Sint Anthonystraat, direct achter de Hofschool, dirigeerde meneer Van der Sluijs van de derde klas mij naar juffrouw Heuvel, die berucht was om haar Mohammed Ali technieken avant la let- tre. Zij sloeg je kaak met de knokkels van een hand keihard tegen de knokkels van haar andere hand, wat ze al tierend gerui me tijd volhield. Ik was geheel overwel digd en rende huilend naar huis. De dependance op de Tweebaksmarkt belde naar het Hofplein dat Kerst Toxopeus ver mist was. Juffrouw Heuvel moest toen wel per fiets haar gang naar Canossa (de Pot gieterstraat) maken en bood zeer nederig haar excuses aan aan mijn moeder. Waar om mijn moeder zo zichtbaar moest gniffelen als het verhaal in geuren en kleuren aan anderen werd verteld, begreep ik toen nog niet. Kinderlied op militaire deun Onze school werd in de oorlog en vlak daarna overwegend door onderwijzeres sen geregeerd. Op de foto in het jubileum boekje van de LSV uit 1997 zie je vijf onderwijzeressen en twee onderwijzers, onder wie meneer Hosper, die door de ouders onder leiding van mr. B. Dorhout, tot nieuw schoolhoofd werd benoemd. Zelf had ik pas in de vijfde klas voor het eerst een 'meester'. Geleidelijk groeide na de oorlog het aantal onderwijzers, onder anderen Van der Geest, Goerres, Schiphof (papa fume une pipe) en De Vries, ten kos te van de vrouwelijke leerkrachten. Zij deden mee in 'mijn' jaarlijkse revue—uit voering: De kinderen van Modderstad. Zij begeleidden ons op de schoolreisjes: Sta- nia State (4e klas, een dag), Appelscha (5e klas, twee dagen) en Terschelling (6e klas, drie dagen). Een der organisatoren was steevast meneer P.C. Goerres. Hij kwam uit Gorredijk en was eerder, meen ik, mili tair geweest, althans wij moesten liederen voor het schoolreisje leren op de wijs van militaire deunen, waarvoor hij de tekst schreef: De Hofschool aan het Raadhuisplein in de jaren '50

Leovardia, 2000-2018 | 2007 | | pagina 5