13 De kinderzaal stond dwars op de gevange nis, natuurlijk wel met de gracht ertussen, en zo konden de kinderen op kerstmorgen het zingen van 'de boeven' horen. Boven, op de vrouwenzaal, stond een kerstboom opgesteld waar de kinderen dan even naar toe mochten om de kerstsfeer te proeven. Op de kinderzaal was er van de kerst helemaal niets te merken. Wel stond er, toen ze daar wakker werden, op ieder nachtkastje een mandarijn met een dun kerstboomkaarsje er in gedrukt. En elk jaar komt met de kerst die geur weer even terug, ook na 76 jaar nog. Intussen was de familie verhuisd van de Poppestraat naar de kelderwoning van het pand, bekend als het Hemeltje, hoek Groeneweg/Doelestraat, waar nu de Fryske Akademy is gevestigd en gele gen tegenover het toenmalige oude joodse kerkhof. Tegen het einde van haar verblijf op het Blokhuisplein mocht mijn zus met zaalge- nootje Dik af en toe even buiten zitten en dan konden ze meteen op de hortensia's passen, want er liepen ook kippen rond die daaraan pikten. Het was er soms best spannend, als ze bijvoorbeeld even binnen moesten komen omdat een lijkkist moest passeren, want ook het lijkenhuisje stond daar. Leuker was het om het pontje heen en weer te zien varen. En toen ze allebei al uit het ziekenhuis waren ontslagen, mochten ze nog eens, nu gelukkig in hun eigen kleren, terugkomen voor een foto, die fotograaf Van der Peijl zou maken en die bestemd was voor het weekblad Fen Fryske Groun. En zo prijkte dit jeugdige zevental in het weekblad en kreeg daarbij als toelichting 'een schattig plaatje van 'n zevental patiëntjes uit het Stadszie kenhuis te Leeuwarden. Met zijn vijven op een kussen, zouden wij het onderste gedeelte willen noemen.' En dit gebeurde allemaal op dat kleine lapje grond tussen de gevangenis en het pontje naar de Zuidergrachtswal. Het pontje in de Zuiderstadsgracht met op de achtergrond het Stadsziekenhuis, eind jaren 1930 Een schattig plaatje van 'n zevental patiëntjes uit het Stadsziekenhuis, omstreeks 1930 Collectie Faber

Leovardia, 2000-2018 | 2007 | | pagina 15