9 met Draisma de beroemde levertraanfa- briek van de in 1884 gestichte Firma S. Draisma van Valkenburg zou opzetten. Samuels voorvader, Jan Jacob van Val kenburg, had zich vanuit Amsterdam in 1817 als apotheker in Leeuwarden geves tigd. Hij voerde zijn omzet op met de ver koop van punch. Het levertraanbedrijf kwam later terecht in de Doelestraat, waar nu een deel van de Fryske Akademy is gevestigd. Er staat daar nog een vitrine met levertraanrelikwieën. Samuel zelf werd op 14 september 1891 in Leeuwarden geboren aan de Willems kade 13. Deze intelligente, ondernemende jongen volbracht de rijks hbs en koos na enige semesters aan de Universiteit van Utrecht voor een vervolgstudie in het bui tenland, toen best bijzonder. In 1918 pro moveerde hij in Zürich. De jonge doctor ging als geograaf aan de slag bij de Topografische Dienst van de militaire staf in het verre Batavia. Om klimatologische en wetenschappelijke redenen emigreerde hij naar Amerika, waar hij hoogleraar werd aan de School of Geography in Detroit. Vandaar verhuisde het gezin naar de staat Massachusetts waar Samuel professor werd aan de Clark University in Worcester. Van Valkenburg maakte indruk, niet alleen vanwege zijn grote gestalte maar vooral door zijn kennis. Hij stond bekend als een groot autoriteit op het terrein van de politieke geografie van Europa en het Verre Oosten en schopte het tot Dean van de universiteit. In de Tweede Wereldoor log was hij 'expert consultant' voor de Amerikaanse regering. Zijn zoon Frede- rik maakte als RAF-piloot onder andere D-day mee en overleefde het neerschieten van zijn vliegtuig. In 1940 werden op Antarctica nieuwe bergen van 1200 meter hoog ontdekt en gefotografeerd door de US Antarctic Ser vice (USAS). Op voorspraak van de aan Clark University afgestudeerde Paul Siple werd een van de pieken van de Clark Mountains naar Samuel van Valkenburg genoemd. Albert Hyma, tophistoricus Ook een andere in Amerika beroemd geworden professor bracht zijn jeugd door in Leeuwarden: Albert Hyma. Hij is weliswaar op 18 mei 1893 in Groningen geboren, maar het gezin Hyma verhuis de al snel naar Leeuwarden waar vader een winkel dreef aan de Oldegalileën. Abe Abes Hyma was aanvankelijk een heel aparte, wat stille jongen. Hij bleef een keer zitten op de lagere school in de Kruisstraat. Desondanks zou hij volgens een Amerikaanse biografie uit 1964 uit groeien tot 'een van de werkelijk grote historici van onze eeuw.' Abe trok er als kind graag in zijn een tje op uit. Toen hij een keer bij familie nabij Burgum logeerde liep hij terug naar zijn ouders in Leeuwarden. Hij was toen nog maar zes jaar oud. Dat zou hij vaker doen: hij liep grote afstanden, bleef soms een hele nacht weg. Dan kon hij vanuit Leeuwarden zo naar Dokkum of zelfs naar Groningen zijn gelopen. Hij bouwde een grote verzameling onderweg gevon den planten en bloemen op. Op de chris telijke kweekschool kregen leerlingen een nieuw rekenboek waar men een half jaar over zou moeten doen, maar Abe vroeg de volgende dag al om een nieuw reken boek. Toen de zaken aan de Oldegalileën min der gingen besloten de Hyma's te emigre ren naar Amerika. Abe had aanvankelijk grote weerzin om Leeuwarden en Fries land achter zich te laten. Hij kon niet begrijpen dat bij hen thuis de armoede had toegeslagen. Ook kon hij zijn lange wandeltochten niet missen. Zijn ouders praatten op hem in. Op 31 mei 1910 zetten ze voet aan wal in New York en reisden door naar Grand Rapids waar ze mensen kenden. Zijn vader begon een boerderij. Abe werd Albert en studeerde in Michi gan af in Duits en Geschiedenis in welk kader hij ook in 1922 een dissertatie over Geert Groote afrondde. Via North Dakota kreeg hij een baan aan de universiteit van Michigan. Als professor zou hij volgens de bibliografie van Richard L. DeMolen en Kenneth A. Strand maar liefst 47 'major works' op zijn vakgebied publiceren. Daarnaast schreef Hyma honderden arti kelen, bijdragen aan encyclopediën (over American Biography, over sociale weten schappen, religieuze kennis, enzovoorts) en boekbesprekingen. Bij elkaar zijn deze in zeven talen gepubliceerd. Hyma was de eerste die een Friese roman vertaalde voor de Angelsaksische wereld. De Gouden Swipe van zijn oom Abe Brouwer zou daar The Golden Whip gaan heten. Frank Cooper, tycoon en weldoener Velen kennen het prachtige complex seniorenwoningen aan de noordkant van Akkrum, Coopersburg geheten, dat gebouwd is door en genoemd naar weldoe ner Frank H. Cooper, die voor zijn emi gratie naar Amerika nog Folkert Harmen Kuipers heette. Hij ligt met zijn eerste vrouw begraven in het fraaie mausoleum achter Coopersburg. Weinigen weten van de nauwe connectie tussen deze beroemde Friese zoon en Leeuwarden. Folkert, in Akkrum in 1843 geboren, ging na school in de manufacturen wer ken, eerst als leerjongen in Groningen, maar snel daarna, op 7 maart 1860, ves tigde hij zich in Leeuwarden als winkel bediende bij koopman Antoony van Assen aan de Voorstreek 335, later genummerd als Voorstreek 37 en 39. De winkel was op hetzelfde adres gevestigd als het woon huis waar Folkert zes jaar zou verblijven. Hij kon goed opschieten met zijn chef De Jonge en had bijzondere belangstelling voor de handel in stoffen ('mensen blijven immers altijd kleren dragen'). Ook ging Folkert om met Johan Winkler (1840-1916). Deze in Leeuwarden geboren medicus werd in onze stad in 1865 dokter en zou later bekendheid krijgen vanwege zijn taalkundige, oudheidkundige en folk loristische studies in Haarlem. Met hem deelde hij zijn voorliefde voor het Fries. Tegen zijn kinderen verhaalde Frank vaak smakelijk over de voetreizen die hij toen van en naar Leeuwarden maakte. Folkert las veel over Amerika, het land van zijn dromen, en nam op 28 april 1866 afscheid van familie en vrienden. Van uit Leeuwarden vergezelden zijn oudste broer Harmen en zijn Leeuwarder vriend en collega De Jonge hem op zijn treinreis naar Harlingen. Het stoomschip Minis ter Thorbecke bracht Folkert naar Huil. Vanuit Liverpool ging hij met The City of Paris in twee weken naar New York. Hij had er adressen van oude ken nissen, waaronder de katholieke kan toorbediende Conrad Kampschmidt uit Leeuwarden. Het vinden van werk bleek minder eenvoudig dan gedacht. Dat Frank Cooper, zoals hij zich daar ging noemen, zich in Amerika prima zou weten te red-

Leovardia, 2000-2018 | 2009 | | pagina 11