10 den blijkt uit mijn uitvoerige artikel in het boek. Met als hoogtepunt de opening van 's werelds grootste warenhuis (The Big Store) aan Sixth Avenue, voorzien van een vuurtoren, die 's avonds bij wijze van reclamestunt Manhattan verlichtte. Het monumentale gebouw is er nu nog te bewonderen. Ian Buruma, kosmopolitisch veel schrijver De relatie tussen Fryslan/Leeuwarden en de wetenschapper Ian Buruma is een niet zo directe. De naam Buruma is genoemd naar het dorp Burum. De connectie zit er hem in dat lans grootvader, Ybele, is geboren in Veenwouden en is opgegroeid in Leeuwarden. Daarom is in het boek maar een relatief kort stukje aan Buru ma gewijd. Zijn grootvader werd later in Amsterdam en Nijmegen doopsgezind dominee. Kleinzoon Ian studeerde geschie denis, Chinese literatuur en Japanse film in Nederland en Japan en staat bekend als een groot Aziëkenner. Als hoogleraar democratie, mensenrechten en journalis tiek is hij sinds 2003 verbonden aan Bard College in New York, waar Buruma ook woont. Hij geeft lezingen aan prestigieuze universiteiten. In 2008 werd hij gekozen in de top 100 van public intellectuals door de tijdschriften Foreign Policy en Pros pect. Ook kreeg hij toen in Nederland de Erasmusprijs vanwege zijn belangrijke bijdragen aan samenleving en cultuur in Europa. Andere Leeuwarders In het boek wordt ook stilgestaan bij enkele Leeuwarders die zich anno 2009 in Amerika weten te manifesteren. Daartoe behoren de beeldend kunstenaar Gerard Boersma, wiens werk in Amerika gewel dig aanslaat, de dichter-bard Tsjêbbe Het- tinga, wiens mooie New York-gedicht in het Engels wordt vertaald, en emigranten troubadour Eddy Dykstra. Verder wordt aandacht besteed aan Michael de Vries, die als Minne de Vries in 1935 in Huizum is geboren en in mei 1950 naar Amerika emigreerde. Het daar beloofde huis bleek niet meer dan een ver bouwde kippenren te zijn. De Vries werd later dominee en is twee keer gekozen tot President van de Synode van de Chris tian Reformed Church. Hij schreef het boek Pillar Church in the Van Raalte Era (2003) over de eerste kerk in zijn woon plaats Holland. En soms kwamen de auteurs Leeuwar ders tegen die nader onderzoek vergen. Een voorbeeld: Tamatjie Adams ("born in the city of Leeuwarden in Vrieslandt'), die getrouwd was met Peter Winne uit Gent en zich in juli 1684 in Bethlehem, vlakbij Albany, vestigde en daar een pioniersrol ging vervullen. Richard Hageman 'in goeden doen' in zijn appartement in New York City Illustratie uit het besproken boek

Leovardia, 2000-2018 | 2009 | | pagina 12