Leeuwarden mag trots zijn op zijn voetbalverleden Lcovar} 11 Willem Stegenga Leeuwarden mag er eigenlijk best trots op zijn dat het aan de basis van het voetbal in Fryslan, zelfs van het hele Noorden, heeft gestaan. De LAC Frisia 1883 heeft het fundament gelegd, tal van andere clubs hebben daarop voortgebouwd. Als je denkt dat in de herfst van de negen tiende eeuw de voetballerij is ontstaan dan heb je het mis. Het allereerste begin was er al veel eerder. Over waar en wan neer het allemaal is begonnen zijn de meningen verdeeld. De een beweert dat 5000 jaar geleden de Chinezen al tegen een soort van bal trapten. Balletje-hoog houden heette dat, vrij vertaald, in het echt Kemari. De bal werd met de voet een paar keer omhoog geschoten en vervol gens moest hij in een gat van 30 bij 40 centimeter terechtkomen. Andere varianten zijn de spelen Harpas- tum en Paganica van de Romeinen in de middeleeuwen. Kelten, Vikingen en oude Grieken hebben zich ook aan zoiets bezon digd. Het ging er vooral om de krijgers fit te houden. Ballen waren er toen niet en dus werd de schedel van een verslagen vijand er voor gebruikt, de oervorm van hergebruik derhalve. De Italianen beweren dat zij het echte voetbal hebben uitgevonden onder de naam calcio. Je vindt dat woord nog terug in de namen van verschillende clubs: Udinese Calcio, Vicenca Calcio, Brescia Calcio te vergelijken met het Engelse FC en het Nederlandse SC of W. De Italia nen zouden die sport naar Engeland heb ben geëxporteerd. Verboden Hoe dan ook: in Engeland is het voetbal, zoals wij dat nu kennen, echt tot bloei gekomen. Om precies te zijn in 1533 op Shrove Tuesday, de dag voor de vasten in Chester. De wedstrijden waren ruw en chaotisch. Je mocht tegen een bal trap pen en hem ook met de hand beroeren. In sommige plaatsen werd het spel verbo den, want het ging er hard aan toe. Teams bestonden uit complete bevolkingsgroe pen, bijvoorbeeld de vrijgezellen tegen de jong gehuwden met goals aan de uitein den van stad of dorp. Meer dan driehonderd jaar later kwam er wat lijn in. De regels werden min of meer gelijk getrokken. Het spel op Eton in Windsor werd de maatstaf voor het voetbal, dat in Rugby voor - hoe kan ook anders - het rugby. De voetbalreglemen ten werden ook bekend als The Cambridge Rules. Er werd gespeeld met een rubberen bal. Dat was in 1854 en de uitvinder was niemand minder dan Charles Goodyear, de stichter van de autobandenfabriek. In 1879 nam 'onze' Pim Muiier, geboren op Aylvastate in Witmarsum, waar hij overigens maar twee jaar heeft gewoond, tijdens een vakantietripje naar Engeland een bal mee naar huis. Dat stond toen in Haarlem. Muljee, zoals hij zich graag liet noemen, had niet een voetbal, maar een rugbybal in zijn bagage. Muiier kon er mee uit de voeten (en handen), want hij had van burgemeester Jordens van Haarlem al een veldje toe gewezen gekregen 'als worstelperk voor u en uw kornuitjes'. Zijn vader was een goede kennis van de burgemeester, dat zodoende. Een kwestie van vitamine R. De rugbybal werd vervangen door een leren voetbal. Dat was er eentje met een veter en als je die op je hoofd kreeg had je een afdruk op je gevel. Het opmerkelijke verschil tussen het voetbal in Engeland en dat bij ons was dat het daar vooral een sport voor arbei ders was en bij ons in eerste instantie voor de beter gesitueerden. Zij konden voetbalschoenen, bal en kleding betalen, arbeiders konden dat niet. Muiier stond aan de wieg van wat nu de Koninklijke HFC is. Kostschool HFC was de eerste echte club in Neder land. Het is echter zeer de vraag of via die club de bal in Leeuwarden is gaan rollen. Veel meer voor de hand ligt het, dat de kostschool Noorthey bij Voorschoten een grote rol heeft gespeeld. Daar werden de gebroeders Van Harinxma thoe Slooten en andere adellijke jongelui door hun ouders naar toegestuurd als voorbereiding op het gymnasium. Noorthey werd Engels geleid. Dat hield in dat er veel aan cricket en voetbal werd gedaan. Toen die belhamels in Leeuwarden terugkwamen werd daar natuurlijk met de maten over gesproken en dat heeft er toe geleid dat bij de Van Harinxma's boven in het stadhouderlijk hof in 1883 Frisia is opgericht. Niet als voetbalclub, maar als cricket club. Het zou mooi zijn als er op de Mage re Weide nog weer eens een cricketwed strijd zou worden gehouden. In Friesland worden pogingen ondernomen weer zo'n club op te richten. Als die initiatiefnemers enig historisch besef hebben, kunnen ze niet om Frisia heen. Er werden van meet af aan wel verwoe de pogingen gedaan om ook te voetballen, maar het Schuttersveld - nu de Maria Louisastraat - waar dat moest plaatsvin den, was veelal een modderpoel. Frisia verhuisde dan ook naar Achter de Hoven, naar een terrein tegenover de villa Mari- enburg, ooit de buitenplaats van Marijke Muoi. Daar woonde eind 1800 de familie Reelingh Brouwer en die gaf toestem ming er te voetballen. De baronnen van Van Harinxma thoe Slooten waren geen echte voetballers. Toen die sport begon te ontkiemen stonden er anderen op. Bij voorbeeld ene Meinesz uit Balk die het spel uit Wageningen zou hebben meege bracht. Hij speelde, voor hij naar Leeu- L4L.,

Leovardia, 2000-2018 | 2009 | | pagina 13