12 warden kwam, voor Go Ahead in Wage- ningen. Die Meinesz ging naar de hbs op het Zaailand. Mr. dr. Gualtherus Kolff, moet ook worden genoemd. Hij was er bij toen er in 1893 voor het eerst in Leeuwarden Drie voetballers in het tenue van LAC Frisia in 1897. Vooraan Mindert Hepkema tegen een bal werd getrapt in plaats van geslagen. Dan had je nog mr. Jan Dirk van Ketwich Verschuur. Hij ging na de hbs naar het gymnasium en lag in die tijd in de kost bij zijn oom, die woonde in wat later het vermaarde hotel De Kroon zou worden. Hij was een leiderstype in en bui ten het veld. Even terzijde. Frisia heeft niet alleen aan de basis van het voetbal gestaan, een paar leden van die club hebben er ook voor gezorgd dat de Vereeniging De Friesche Elf Steden werd opgericht: 15 januari 1909. Vooral door toedoen van mr. Mindert Hepkema. Hij mocht in 1909 niet meedoen, was daar zeer verbolgen over en richtte toen de vereniging op. Het terrein Achter de Hoven was nau welijks afgebakend. De doelpalen moes ten na het spel weer worden meegenomen en opgeborgen. Het ging er licht chaotisch aan toe. Op 10 september 1894 werd de eerste wedstrijd gespeeld tegen Be Quick uit Groningen. Die eindigde in 4-1 voor de Groningers. Wellicht was het in Grijps- kerk waar dit alles gebeurde. Rond de eeuwwisseling werd er meer en meer gevoetbald in Leeuwarden. Plaats van handeling was veelal het 'algemene speelveld' in de buurt van het Nieuwe Kanaal, ter hoogte van de ambachtschool en de Koepelkerk. Daar is onder ande re Snel opgericht. Later kreeg die club de naam Voorwaarts en nu is dat LW Friesland. De stichters waren een groep jongens 'van achter de Harmonie'. Op Friesland heeft nooit iemand een bepaald etiket kunnen plakken. Geen buurtclub, geen club van een bepaalde religie, noch van een bepaalde stand. In die tijd werd ook op het Zaailand gevoetbald, 'sjotte', zoals de Leeuwarders zeggen. Dat gebeur de op initiatief van ijscoman Hein, die in het bezit van een bal was. Daar mocht je wel mee spelen, maar niet voordat er een ijsje bij hem was gekocht. Gelieve het Zaailand niet te veronacht zamen als broedplaats van het voetbal in Leeuwarden. Jaren achtereen werden daar partijtjes gespeeld door de jonge en door de iets minder jonge jeugd. De wis sellopers zetten hun fiets even aan de kant en gingen los. De tas aan het stuur bevatte weliswaar allerlei waardevolle papieren, ook geld, maar dat was toen geen probleem. De sportieve onderbre- LiCOV<3LP^t4)t,k

Leovardia, 2000-2018 | 2009 | | pagina 14