15 Rode Dorp Drie jaar na Rood Geel lag Leeuwarder Zwaluwen al in de wieg (1924). Een mijl paal. In christelijke kringen, want daar stoelt deze vereniging op, werd voetbal in die dagen als een goddeloos spelletje beschouwd. De club kwam voort uit het Rode Dorp, wilde aanvankelijk in oranje shirts spelen, maar besloot uiteindelijk toch voor blauw en wit te kiezen. Dat was de tweede keer dat de koningsge- zinden hun ideeën moesten bijstellen, want de naam Oranje Nassau haalde de eindstreep ook al niet, mede door toedoen van AJC'ers die de club ook rijk was. Het werd Zwaluwen, later met Leeuwarder ervoor. De eerste doelpalen waren van de Hervormde Stadszending en die stonden op Sonnenborgh. Het Fonteinland werd het volgende station, daarna werd halt gehouden op Schenkenschans, het Mar- nixveld (nu het Centraal Justitieel Incas so Bureau) en sinds 1967 op het Nijlan. De religie moest het een paar jaar later weer afleggen tegen de sport. In 1929 werd namelijk MKV opgericht als rooms katholieke club. Een doorbraak, want kort daarvoor hadden priesters nog zo gewaarschuwd er niet aan te beginnen. 'Houdt u verre van de voetbalmatch'. Het mocht niet baten. De katholieke ulo aan de Tweebaksmarkt was de plek waar het idee werd geopperd en in de werkplaats van J. Bergsma aan de Tuinen NZ kreeg het gestalte. Met Kracht Vooruit was niet de eerste roomse club in de stad. Dat was het in 1919 opgerichte maar drie jaar later ter ziele gegane Audax. MKV heeft het qua accommodaties niet gemakkelijk gehad. 'Veertig jaar misère', aldus het gedenkboek bij het zestigjarig bestaan. Het begon aan de Fonteinstraat, waar circus Gleich het veld voor maanden ver pestte. Vervolgens deed Strassburger het nog eens dunnetjes over. Het Nijlansdyk- je was vervolgens de plek van handeling. Daarna de Wilhelminabaan, opnieuw naar het Fonteinland, toen - hoe toepas selijk - naar het Bisschopsrak, voor de derde keer naar het Fonteinland en nu op het Nijlan. Werklozenkorting In 1932 aanschouwde Nicator het levens licht. De oprichters wilden als Jong Fey- enoord aan de competitie beginnen, maar dat mocht niet. De annalen: 'Harry Goede- moed, Cor Dijkstra en Hero Tromp doken toen een moeilijk woordenboek in en von den Nicator. Dat heeft met zegevieren te maken.' Niet een naam die iedereen aan sprak, maar toe dan maar. De oprichting vond plaats 'rond de Oldegalileën in 'ut earpelpakhüs fan Van Marle naast de dar- menstruperij.' In de daarop volgende crisis jaren voerde Nicator een apart contributie systeem in voor werkenden en werklozen. Het zou de enige club in Leeuwarden worden die, hoewel niet religieus, door de week geregeld ter kerke ging. Nicator heeft namelijk lange tijd het voormalige centrum van de vrijgemaakte gerefor meerde kerk aan de Maarten H. Tromp straat in eigendom gehad. Dat kreeg de naam Ons Doel. Dat waren gloriejaren van deze bijzondere club, die ooit de hoog ste toto- én bieromzet van Leeuwarden, volgens sommigen van Friesland en vol gens andere zelfs van het Noorden had. Het gaat nu wat minder, maar een club met zoveel humor mag nooit verloren gaan. Er zijn in Leeuwarden wel mindere zaken waar mensen zich warm voor lopen. De eerste wedstrijden werden gespeeld op het Fonteinland, daarna aan de Pop- peweg, Schenkenschans, Sonnenborgh, Marnixstraat, De Greuns en tenslotte aan het Kalverdijkje. In plaats van kaarten Over het ontstaan van Blauw Wit '34 bestaan twee lezingen. De eerste, officië le, wil dat de club is voortgesproten uit de ter ziele gegane voetbaltak van de chris telijke gymnastiekvereniging Vlugheid en Kracht. Huizumer jongens werden uitge nodigd om te praten over de oprichting van een voetbalclub. De minder officiële wil dat leden van Leeuwarder Zwaluwen het kaarten in de bus tijdens een uit wedstrijd werd verboden. Ze bedankten meteen en richtten in lunchroom Ulbe de De Zwaluwen begeven zich naar het veld, 1957 Foto: Sjoerd Andringa

Leovardia, 2000-2018 | 2009 | | pagina 17