16 Vlas in de Schrans Blauw Wit '34 op. Die club fuseerde na drie jaar met Grasshop pers aan de straatweg in Goutum. Blauw Wit voetbalde aan de Borniastraat, ging in 1958 naar De Greuns, bouwde daar in 1994 een eigen sporthal en vertrok in 2006 naar het nieuwe complex aan de Drachtsterweg. Het is een van de grootste voetbalclubs in de stad. In de jaren na de Tweede Wereldoorlog zijn er meer voetbalclubs in Leeuwarden ontstaan, maar drie zijn daar nog van over: het in 1965 geformeerde WWS (Wir- dum, Wytgaard, Swichum), Lions '66 en SC Flamingo. De oorsprong van Lions '66 ligt in de horeca en had tot doel de daar werkzame mensen wat ontspanning te bieden. Zwart Wit was de club al voorgegaan, maar redde het niet. Lions begon aan het Bis schopsrak, ging naar de Marnixstraat en zit nu aan het Kalverdijkje. De club heeft even met de bond moeten praten om te worden toegelaten. De FVB vond dat de bedrijfscompetitie - inmiddels ter ziele - mooi genoeg was. Lions vocht terug en won. Het horecakarakter van de club is al een tijdje verdwenen. Onbekende Leeuwarder voetbalclub, begin jaren twintig SC Flamingo zag in 1991 het levenslicht. Een multiculturele vereniging, zoals ze zichzelf afficheert. Maar dat zijn gelukkig alle Leeuwarder clubs. De profclub SC Cambuur Leeuwarden is de betaalde voortzetting van W Leeu warden en ontstaan in 1964. Zes elftallen en een paar meisjes/damesteams die niet in een officiële competitie uitkomen, nog niet tenminste, spelen in de geel-blauwe tenues. Naar de achtergrond Leeuwarden heeft een scala aan voetbal verenigingen. Elke club heeft zijn eigen achtergrond die echter ook steeds vaker naar de 'achtergrond' wordt geschoven. Eeuwige clubliefde is aan erosie onder hevig. Lakskunen spelen bij De Klomp en andersom, zelfs de derby's tussen Leeuwarder Zwaluwen en Blauw Wit '34 zijn niet meer wat het geweest is. Tiden hawwe tiden, maar voetbal heeft zich gehandhaafd als de grootste sport die in verenigingsverband wordt beoefend. Wij mogen de pioniers van 1883 er dankbaar voor zijn. Juichende supporters van Cambuur bij het kampioenschap in 1965

Leovardia, 2000-2018 | 2009 | | pagina 18