Brievenbus/mailbox 30 De redactie van Leovardia reserveert graag ruimte voor brieven van lezers. Zij behoudt zich wel het recht voor brieven in te korten. Ons adres: Groeneweg 1, 8911 EH Leeuwarden of e-mail: historischcentrum@leeuwarden.nl Binnenplaats brandweerkazerne In mijn citaat bij de oplossing van 'Liw- wadders waar is dit' in Leovardia 29 wordt gesproken over de regenwaterbak onder de border achter in onze tuin. Van het bestaan van dat reservoir werden mijn ouders zich pas bewust in de oor log toen iemand van de gemeente kwam zoeken naar die bak voor het geval dat de normale waterleiding zou zijn uitgeval len. De bak kreeg zijn water via een pijp vanuit een dakgoot tussen het washuis en de voormalige zeepfabriek aan de oost kant van onze tuin. Een familie Zeper zou vroeger gewoond hebben in het oorspronkelijke achterhuis van nummer 51. Dit was gesloopt voor de aanbouw van het nieuwe keukenhuis eind 19e eeuw. Een dichtgemetselde doorgang verraadde een vroegere verbinding met de zeepziederij (hierover is iets vermeld in het artikel over Tiemersma op pagina 16/17 in het meinummer). Ik neem aan dat voor de wasbehandeling een keuzemo gelijkheid bestond tussen regenwater en grondwater, gezien de aanwezigheid van twee pompen boven dezelfde spoelbak. Het spijt mij dat door mijn slechte handschrift abusievelijk gesproken wordt van een 'regenvatenbak'. Otto Jan Ten Thije, Enschede Familie Bron Met veel interesse heb ik het leuke artikel gelezen van Rein en Paul Bron en zoals vaak het geval is met oud-Leeuwarders bij ver halen uit de oorlogsjaren, komen de onver mijdelijke herinneringen op gang en zo ook voor mij bij dit verhaal. Ooit wist ik als jon gen van 13, 14 jaar iets van de familie Bron uit de Beetgumerdwarsstraat omdat mijn grootouders in dezelfde straat op nummer 7 woonden (zij waren melkboer) en ik vaak op zondagmorgen met mijn ouders bij hen koffie dronk en dan werden alle gebeurte nissen van die dagen uitgewisseld. Zo heb ik ook verhalen gehoord over de familie Bron, maar weet helaas niet meer hoe die verhalen luidden, wel herken ik nog het gevoel van geheimzinnigheid dat er bestond, zoals dat ook bestond wanneer er gepraat werd over bakker Hofstra uit de Roekstraat (een oom van mij), waar van na de oorlog bleek dat hij veel werk voor het verzet had gedaan en er nauw bij betrokken was geweest. Vaag herin ner ik me dat ik wel gespeeld heb met Jan of Rein Bron op het pleintje voor de huizen en ook wel bij hen in huis geweest ben, maar dat waren vluchtige contacten, alleen wanneer ik bij mijn grootouders was. En wanneer ik dan zo'n leuk arti kel lees in Leovardia, voel ik me meteen betrokken en weet je dat er zich toch wel veel buiten mijn medeweten heeft afge speeld, maar dat was ook zo bij oom Lolle Hofstra, de bakker. Wij werden er als kin deren zoveel mogelijk (uiteraard om vei ligheidsredenen) buiten gehouden, terwijl je toch wel voelde dat er iets aan de hand was. Bedankt voor jullie mooie verhaal, het bracht het hoofdstuk 'Herinneringen' weer op gang. Piet Stelpstra, Leeuwarden Postzegelmarkt Het meinummer van Leovardia roept nos talgische gevoelens bij mij op doordat ik me zelf met mijn tweelingbroer zie staan op de foto van de postzegelmarkt achter V&D op het Ruiterskwartier. Het is een prachtig tijdsbeeld met die mannen met hoeden op en opgroeiende jongens in plus fours (drollenvangers). Het op zijn rug gefotografeerde jongetje in zijn grijze jasje en dito korte broek is Sytse ten Hoeve. Het helblonde haar heeft hij niet meer, maar hij houdt zijn hoofd nog altijd wat scheef naar links. Hendrik ten Hoeve is de andere, op zijn rug gezie ne jongen in plusfours en met een jasje met een bandje. Ik herinner mij dat jasje van mijzelf nog goed en ik droeg het toen ik circa 10 jaar

Leovardia, 2000-2018 | 2009 | | pagina 32