31 was. Zo oud ben ik ongeveer op de foto, die dan van circa 1955 moet zijn omdat wij op 25 oktober 1945 werden geboren. Sytse ten Hoeve, Nijland Tableau de la troupe Uit mijn schoonfamilie komen bijgaan de foto's. Ze staan bij mij te boek als 'onbekend', maar er is een reden om aan Leeuwarden te denken. Het betref fen een 'tableau de la troupe' met een salonorkestje van een toneelvereniging of iets dergelijks en een geënsceneerde opstelling. Ik herken één bloedverwant: Reinerus Andreas Bergsma (Makkum, 5 februari 1897 - Sneek, 7 juni 1963). Op de 'tableau'-foto staat hij achteraan links en in de scène achteraan rechts. Het gaat kennelijk om een toneelstuk met een herbergscène en een smid (met leren voorschoot?) in een belangrijke rol. Rein Bergsma heeft kortstondig in Leeu warden op de kweekschool voor onderwij zers gezeten, circa 1925-1927. Volgens overlevering kon hij niet goed orde hou den en heeft de opleiding niet voltooid. Ik kan me voorstellen dat het om een toneel uitvoering van de kweekschool gaat, maar weet het niet zeker. Zou één van uw lezers het verlossende antwoord weten? Dolf van Weezei Errens, Hempens De tonnemannen Un poaske terug kreeg ik Leovardia 28 in'e hannen. Daar ston un aardig artie- keltsje van Wim Bloemendaal in. Foaral ut stukje over de tonneman. In Huzum waar ik geboren bin, hadden wij thuus helemaal achter in'e bijkeuken, ut koud ste plekje in'e huus, un troan met un dek sel, ut huuske. Deftig seit de wc. Dat ken natuurluk niet want wc betekent 'water closet' en dat kwam pas feul later. Naast ut huuske sat ut kolehok, un bitsje nuvere kombinaasje, mar fan'e antraciet die daar lag kregen we warmte in'e kachel. Ut huuske, daarin ston de tonne. Bovenop sat un ron gat met un deksel en un emaijeerde trechter om ut spul goed in'e tonne te krijen. De tonne self was van houten dugen maakt, un bitsje taps naar boven en met twee izeren hanfatten. De tonneman had, so as Wim Bloemendaal al skreef, un leren lap op'e skouder die met un soart tuugje op sien plak houden wudde. Ut was niet somar un lapke mar un stevig en dik stuk leer want de onder ste ran fan'e tonne was smal en dat foelde niet so nofluk. Want de tonne wudde op't skouder ferfoerd. Daarfoor moest eest de folie tonne deur un deurke in'e buten- muur naar buten trokken wudde. Oppe dag dat'e tonne verwissuld wudde moest mien moeke de bovenkant fan'e huuske waar ut deksul in sat un bitsje optille met un blokje hout dan kon de tonne antrok- ken wudde. De tonne was somtiden aardig Tonnenmannen in 1955 aan het werk op het terrein van de Gemeentereiniging aan de Greunsweg. fol en daar had de tonneman un hekel an, begripeluk. Dan goat ie ut bovenste laagje floeistof in ut kolkje, foaral inne rand ston wel us wat, dan had ie de tonne niet goed onder de trechter set, en dan kwam dur un deksel op. Je konne oek vaker un tonne krije mar dat kostte un paar senten meer, mar daar hadden wij niet tefeul fan. Un folie tonne sal soa'n 35 a 45 kilo weest hewwe en die moest fan'e gron op't skou der tilt wudde dat was un slag mar foaral spierkracht. Deur ut steegje wudde de tonne naar de kar sjouwt, de folie erop, un lege weer terug. As de wagen fol was ging ie naar ut asland, ergus achteran op'e Tynjedyk. Toen ik soa'n jaar of fijf was wudde dur fan uutgaan dat ik my in't huuske myself redde kon. Ut was krek oarloch weest en papier was dur hast niet. Mar we hadden de VARA gids die was handsaam, beter as un krant. Later toen ut papier beter en gladder wudde was ut wat minder geskikt mar toen kregen we rollen toiletpapier. Ik was ut huus al uut toen in Huzum in de huzen die ut nog niet hadden un water closet, wat un luukse, kwam. Ut kolehok was toen al leeg en skoanmaakt want we hadden aardgas en un gaskachel kregen. Henk Akkerman, Leeuwarden LcOVflLT^i4)t»k

Leovardia, 2000-2018 | 2009 | | pagina 33