Liwwadders, waar is dit? vroeg Fenno Schoustra zijn lezers 'Leewadders, waar is dit?' Liwwadders, waar is dit 34 Leovardia zet een traditie van 't Kleine Krantsje voort. Jarenlang vroeg Fenno Schoustra zijn lezers 'Leewadders, waar is dit?' Wij stellen u dezelfde vraag bij de foto van Jacob van Essen. De prijsvraag in het meinummer leverde een bovengemiddeld aantal goede ant woorden op. Afgebeeld was een deel van de het woord smederij, voorkomend op de Bleeklaan bij de voormalige smederij Van Eldik. George Fr ankena uit Heerenveen schreef bij zijn oplossing: 'Ik ben in 1950 geboren in de Lammerstraat, dus in de buurt. Onlangs was ik op bezoek bij een vriendin die recht tegenover 'de prijsvraag' woont. Geen idee of er nog gesmeed wordt maar het trof me dat het er nog staat. Ook de bakkerij van Stelwagen (op pagina 7 van het meinummer) herinner ik me nog goed. In 1969 ging ik op kamers wonen in een bovenwoning van reclameschilder Koos/ Coos. Zijn achternaam ben ik kwijt*), tegenover de hbs, tegenwoordig het Frys- lanhüs. Destijds had ik het uitzicht op de oude watertoren en de Leijmpf.' Kees Siccama vond de opgave niet zo moeilijk gezien ook zijn artikel in Leovar dia nummer 14. Hij gaf zijn oplossing in dichtvorm en dat willen we u niet onthou den: Smed dat is kort voor smederij. 'Van Eldik' liet het daar ooit plaatsen als teken voor zijn clientèle die overigens nog klanten heetten in tijden die we (bijna) zijn vergeten. Als bodder met een vuurplaats is in de steeg ervoor ook nog de steen te vinden die een renovatie memoreert. Zo snel als tijden ons verlaten En de herinnering nauwelijks kleeft is het de vraag hoe lang de naam van smederij voor ons nog een betekenis heeft. Ook Cees Attema schreef ons nog enkele bijzonderheden: 'Dit is met zekerheid de voormalige smederij van Jaap van Eldik aan de Bleeklaan, aan de kant van en niet ver van ooit Hotel De Bleek van Piet van der Zee. Ik meen te weten dat Jaap de smederij indertijd overnam van zijn vader. Jaap was gespecialiseerd in 'kwali- teits klein staalconstructiewerk' en runde zijn bedrijf met slechts één oudgediende medewerker (Barry?), die kwam en ging op zijn (snel)brommer. Ik heb Jaap goed gekend, hij was een uiterst aimabel man. Hij kocht ieder jaar een nieuwe auto, immer een Opel Rekord Car-a-van, meestal van Engelsma Wij- nia (nagenoeg buren). Jaap mocht graag 'een stapje in de wereld doen', niet in het minst 'über die Grenze'; ook had Jaap iets met voedsel, vooral aardappelsalade op z'n Duits. Tijdens dit soort uitstapjes 'met de maaten' begon Jaap - nauwelijks na het passeren van de grens - al snel zich te roeren, met de opmerking: 'nou jonges, salie we niet es even aansteke?' En dan ging Jaap in de eerste de beste Raststaet- te uiteraard voor een flinke portie Kartof- felsalat! Als gevolg van een bedrijfsongeval werd Jaap zwaar gehandicapt, hetgeen na ver loop van tijd resulteerde in de beëindiging van de bedrijfsactiviteiten. Jaap is helaas niet meer onder ons, net zomin als enkele van de andere 'maten', maar het strekt de huidige eigenaren/bewoners tot eer dat ze te tekst SMEDERIJ in de oprit en daar mee de herinnering aan Jaap tot op deze dag hebben gehandhaafd: Hulde!' Door loting is de boekenbon toegekend aan George Frankena uit Heerenveen. Dit zal Coos Reinsma zijn. Oplossingen voor 1 oktober 2009 schriftelijk, onder vermelding van prijsvraag zenden naar Historisch Centrum Leeuwarden, Groeneweg 1, 8911 EH Leeuwarden of per e-mail historischcentrum@leeuwarden.nl. Onder de goede inzendingen wordt een boekenbon van 15 verloot.

Leovardia, 2000-2018 | 2009 | | pagina 36