2 Mevrouw De Graaf (tante Anne) was een zuster van de bekende cabaretiers Tet- man en Jarich de Vries. Ze speelde zelf ook mee in de verschillende revues. Later hebben ze bar Paris overgenomen van de familie Damkat en zijn ze verhuisd naar de Doelesteeg. De Friesche Fruitwinkel is gesticht in 1938 door mijn grootvader Adriaan Fahner. Deze overleed echter in 1942 op vijftigjarige leeftijd. Mijn vader Anne was toen wel gedwongen de zaak verder te drijven. In 1966 is de zaak opgeheven en heeft Wim Houwen er een boetiek (de Pimpernel) geopend. Wij verhuisden toen naar de Westerparkstraat. Aan de Frie sche Fruitwinkel hoop ik nog eens een apart artikeltje te wijden. Cinema Palace De directeur van de NV Verenigde Neder landse Bioscopen was onze buurman, oom Henk Zondervan. Hij bewoonde samen met zijn vrouw tante Ida de woning boven de Cinema en zij waren dus onze buren. Ze hadden geen kinderen en dat was waarschijnlijk de reden dat ze zo gek op ons waren. Oom Henk, die een handig knutselaar was, heeft voor mijn zuster en mij vaak iets gemaakt. Ella kreeg een poppenhuis en voor mij was er een prach tig pakhuis. Later kreeg ik nog een mooi hok met draaimolen en een paar witte De Wirdumerdijk ter hoogte van Wim Houwen ken of er onverhoopt niet een politieagent in de buurt was. Dat nog warme brood smeerde moeilijk maar was wel erg lek ker. De zaak is later verkocht aan de fami lie Wijnja. Dit waren ook aardige mensen. Daar ze beschikten over een enorm groot pand hadden ze de 2e etage verhuurd aan een familie De Jong. Vishandel Glastra was een filiaal van een IJmuider vishandel en werd gedre ven door de familie Van der Wal. De vis werd gebakken in een pand aan het Rei gersplein. Hier stond ook de kar. Ik kan me nog herinneren dat de familie een Fiat Topolino kocht. Hoe hij in dat autootje paste is me nog altijd een raadsel. Kruidenier Ten Kampe en zijn gezin waren rooms-katholiek. Ze hadden een zoon Albert en een dochter Wiesje. Het was een klein winkeltje waar, zoals gebruikelijk in die tijd, veel nog los werd verkocht. De zaak is later naar achteren vergroot door enkele panden in de Ayt- tasteeg er bij te trekken. In deze steeg woonden toen nog een viertal gezinnen, waaronder autohandelaar Bulthuis en bloemenkoopman Norberhuis. Het grote pand van Rusticus/De Graaf naast ons op nummer 31 is ooit gebouwd voor de slagersfamilie Kessler. In de gevel waren dan ook (nu verdwenen) hertenkop pen en dergelijke boven de ramen te zien. In de jaren vijftig baatte de familie Rus- ticus er een lunchroom annex automatiek uit. Boven de zaak was een klein aantal kamers voor het hotelgedeelte. Tot ver na sluitingstijd stond de keuken, waarvan de ingang aan de Ayttasteeg was, vol met klanten die daar nog snel even een hap namen. Alle producten als kroketten en gehaktballen kwamen uit eigen keuken. Ik herinner me dat ze ook nog een slage rij hadden aan Camstraburen en een var- kensmesterij in Miedum. Later is de zaak overgenomen door de familie De Graaf. De Wirdumerdijk LiCOVar^t^ v

Leovardia, 2000-2018 | 2009 | | pagina 4