8 Oefening van de Schutterij op de schietbaan rond 1890 liederen, aangedragen, waarop de prins verscheen om de troepen te inspecteren. Daarna overhandigde deze het vaandel aan de majoor der schutterij J.J. Salverda met de volgende toespraak: 'Het heeft zijne majesteit, onze eerbiedi gen en beminden Koning behaagd mij de eervolle taak op te dragen u dit vaandel in Zijnen naam uit te reiken. Het is voor mij eene eer welke des te meer waarde verkrijgt, wanneer Ik naga het vertrou wen en de liefde welke Zijne Majesteit Mij zoo opregt en welwillend betoont en de banden van ongeveinsde gehechtheid en trouw, welke door het laatste bezoek des Konings nog nauwer zijn toegehaald en bevestigd tusschen het huis van Oranje en dit schone gewest. Ontvang dan uit naam des Konings dit Vaandel als een sprekend bewijs van de toegenegenheid van Zijne Majesteit aan de getrouwe Schutterij van Leeuwarden. Moge het steeds zijn en blij ven een vereenigingspunt voor uwe brave Schutterij, om in tijd van vrede onder de wapenen geroepen, Orde en Eerbied voor de Wet te handhaven en te bewaren, en Het vaandel van de Leeuwarder Schutte rij, geschonken door koning Willem 111 en op 7 juni 1852 overgedragen door zijn broer prins Hendrik mogt ooit op onze Vaderlansche bodem, de eer en onafhankelijkheid van Nederland bedreigd worden, hetgeen God verhoede, dan is Mijn vurigste wensch, dat de vij and van den Staat moge ondervinden, dat met de Leus voor 'Koning en Vaderland' de Schutterij van Leeuwarden, onder deze Oranje Vaan overwint of sterft, zich waar dig toonende aan het edele bloed dat door hare aderen vloeit. Het is met deze gevoe lens en deze wenschen dat Ik U verzoek voor mij den kreet te herhalen van: Leve de Koning! Leve de Schutterij van Leeu warden!' Vervolgens overhandigde Salverda het vaandel aan adjudant-vaandrig S. Hulscher met de woorden: 'Aan u, den oudste en eerste onderofficier van Leeu wardens schutterij valt het voorrecht ten deel voor het eerst in het openbaar te mogen dragen dit eervolle onderschei dingsteken, door onze eerbiedigen Koning aan de Schutterij geschonken als bewijs van Hoogdeszelfs goedkeuring over haar plichtsbetoon. Wanneer uw dienstbetrek king nog enige tijd mag worden verlengd en wanneer in dat tijdperk het vijandelijk lood u nogmaals om de oren fluit, dan zij u het Vaandel heilig als uw leven, dierbaar als een geliefd enig kind.' Na de plechtigheid werden opnieuw de volksliederen gespeeld, terwijl er 's avonds een diner was in logement Phoenix. Tij dens de maaltijd speelde de schutterij 'onderscheidene schoone muzijkstukken'. Het vaandel was gemaakt van zware oranje zijde met het nationale wapen aan de ene kant en op de keerzijde een zilve ren W, waaronder staat: Leeuwardensche Schutterij. Op de standaard bevindt zich verder een zilveren, op een laurierkrans liggende leeuw. Elke maandag om de veertien dagen verzamelden de schutters zich met dit nieuwe vaandel op het Zaailand om met tromgeroffel langs Achter de Hoven naar het Schuttersland te gaan, dat lag tussen de (voormalige) zuivelfabriek en het hui dige Emmaplein. Eenmaal terug op het plein werd de troep ontbonden. LiCOV<3LP^t4)t,k

Leovardia, 2000-2018 | 2010 | | pagina 10