11 Nieuwe Oosterstraat 4 rond 1952; in het dagwinkeltje rechts zat een kaasboer. Let ook eens op het pand links: dat was toen nog een woonhuis Collectie Jaap de Groot We lopen de Oosjestraat zuidzijde in Als kinderen van de winkeliers uit de Oosterstraten speelden wij meestal op het schoolplein van de Willem Lodewijkschool op de Druifstreek. Wij 'sjotten' met elkaar totdat we pimpelpaars aanliepen, maar ook hielden wij zogenaamde 'kopcompeti- ties'. In die tijd was voetballen op straat niet toegestaan en het gebeurde dan ook regelmatig dat politieagenten te fiets pro beerden onze bal in te pikken. Zo gauw als de agent op de Tweebaksmarkt gesigna leerd werd, bijvoorbeeld doordat hij uit de Korfmakersstraat kwam fietsen, werd er groot alarm geslagen (PLISIEÜ) en werd de bal keurig op het platte dak van het gymlokaal van de school geschopt. Wij maakten ons uit de voeten via de tuin van het zusterhuis van het Stadsziekenhuis, nu domicilie van Anker Anker aan de Ossekop, om ons via de muur van het gymlokaal naar het dak te hijsen. Ver volgens wachtten we rustig totdat de fiet sende agent verdwenen was om daarna de strijd te hervatten. Als ik de Nieuwe Oosterstraat van toen inloop vanaf de Tweebaksmarkt dan tref ik aan de zuidzijde eerst bloemenzaak Corona van Wim Akkerman aan, een prachtige grote zaak met een ingang aan de Druifstreek voor het luxe bloemwerk en een kleine ingang aan de Oosterstraat voor het 'kleine bosje'. De familie Akker man bestond uit vader, moeder, zoon Marchienus, dochter Rola en nakomertje Margootje. De familie was welgesteld en dat stak ze ook niet onder stoelen of ban ken. Dochter Rola emigreerde met haar echtgenoot naar Amerika. Volgens moe der Akkerman waren ze daar zo welva rend 'dat ze wel vijf verschillende soorten beleg op brood hadden'. Vervolgens treffen we de kaaswinkel aan van Jan van der Baan senior, die des tijds de zaak over nam van z'n schoonvader U. Romkema. Hier waren twee kinderen: zoon Jan junior, die later een hengelsport zaak opende in de Oude Oosterstraat en dochter Jannie. 'Ouwe' Jan van der Baan was op zaterdagmiddag meer op zijn plat dak te vinden dan in de winkel, want hij was een fanatieke postduivenhouder, dit tot zeer groot ongenoegen van de buur vrouwen. Slager Tjeerd Velstra vervolgens, was een vader met vijf zonen: Joop, Wim, Gauke, Arie en Tjeerd. Joop trouwde met een dochter van Smilde uit Heerenveen, Wim werd later de opvolger en Tjeerd is nu directeur van de Sligro-vestiging in Leeu warden. De familie was goed kerkelijk: op zondag mocht er door de kinderen niet buiten worden gespeeld, maar moeders was hing wel aan de niet zichtbare ach terkant van het huis te drogen. Nadat Wim de zaak van vader had over genomen werd het pand van de kaaswin kel bij de slagerij getrokken. Wim heeft hier jarenlang goed geboerd, maar werd ernstig ziek en moest noodgedwongen zijn nering over doen aan zijn meesterknecht Jacky, die de naam Slagerij Velstra heeft laten voortbestaan. Op nummer vier woonden wij; wij noem den ons Muziekhuis De Groot en hadden eerst alleen de beschikking over het groot ste deel van het pand, maar het rechter deel - met een aparte ingang - was ooit een dagwinkeltje met kaas en vervolgens met stropdassen van Klaas (Kayo) Post mus. Later is dat pandje bij onze winkel getrokken. Mijn vader handelde in grammofoonpla ten, muziekinstrumenten, radio's en televi sies en de toen populaire muziekmeubelen, combinaties van radio en platenwisselaar. Ook was hij een van de eerste winkeliers in Leeuwarden die televisies verhuurde, de loodzware, maar oerdegelijke Ameri kaanse Bell televisies. Zeer speciale klan ten hadden we aan de Strafgevangenis en het Huis van Bewaring; zij huurden regel matig televisies, bijvoorbeeld voor bijzon dere uitzendingen als voetbalinterlands. Het was elke keer weer een beproeving om de bajes en het Huis van Bewaring in, maar ook weer uit te komen. Tot 1968 heb ik bij mijn vader gewerkt; toen werd het tijd om meer zekerheid te zoeken. Die vond ik bij de Algemeene Frie- sche, later AGO, nu AEGON. Mijn broer ging het onderwijs in en vader deed de win kel in 1978 definitief op slot. Tot zijn pen sioenleeftijd heeft hij administratief werk verricht op het kantoor van de Gemeente lijke Sociale Dienst aan het Noordvliet. Hansma en Jansma Nieuwe Oosterstraat nummer zes was één van de weinige panden dat nog als

Leovardia, 2000-2018 | 2010 | | pagina 13