13 Herman hebben de bakkerij van de ouders voortgezet, maar zijn er toch op enig moment mee gestopt. Herman beproefde vervolgens zijn geluk met een snackbar in het winkelcentrum Bilgaard. Hiernaast zat de oude heer Hofenk met zijn radiohandel. Een vrij donkere en trieste winkel, een beetje synoniem aan de winkelier, die tevens secretaris was van de Nederlandse Vereniging van Radio Detaillisten (NVRD). In de volgende winkels op dit mooie rij tje zaten de authentieke herenkapsalon van Jorna en de schoenenzaak van Kam- sma. Inmiddels bezit de firma Kaïnsma een groot deel van de winkelpanden en brengt van daaruit ook schoenen aan de man (en vrouw) die een bijzondere band hebben met fabrikanten als Mephisto en Ecco. In de winkel waar Johan Kaïnsma ooit begon zat voor die tijd Wim Houwen, voordat die de overstap waagde naar de Wirdumerdijk. Vervolgens een groot pand waar Mode huis Bergstra gevestigd was. Deze win kelier verhuisde later naar een groter pand aan de Nieuwestad. Boven Berg stra woonde de heer Ottevanger met zijn vrouw en zoon Jan; Ottevanger was amb tenaar bij de Raad van Arbeid. De bene denverdieping van het pand is later in gebruik geweest bij het laboratorium voor de Gezondheidsdienst voor Vee in Fries land, die op de Keizersgracht hoek Kruis straat zat. Op nummer 28 treffen we één van de weinige echte woonhuizen aan; hier woonde het echtpaar Bilijam. Hij was kleermaker en in zijn vrije tijd koster van de Lutherse kerk. Vervolgens de Luther se Kerk zelf. Vanaf de straat een weinig opvallend pand, tenminste voor straat genoten die er dagelijks langs liepen. Tot voor 15 jaar was ik er nog nooit binnen geweest, maar bij een begrafenisdienst kreeg ik de gelegenheid de kerk van bin nen te bekijken en waarlijk, de ruimte was vele malen groter en mooier dan ik ooit voor mogelijk had gehouden. Het laatste pand, hoek Gedempte Kei zersgracht, werd ingenomen door Hekstra Textiel. Een heel mooie reclameslogan in die tijd was: 'Verd ien extra, koop bij Hek stra'. Langs de noordkant Komend vanaf de Tweebaksmarkt pakken we de linkerkant van de straat: op de plek waar nu de tweede generatie Van der Waart zit met Reisburo Internoord was in de jaren vijftig corsetterie Ligthart gevestigd. Een saaie winkel met dito etalages. Ook een winkel waar je niet zoveel klanten naar binnen zag gaan. Wellicht zat deze handel toen nog een beetje in de taboesfeer. Hiernaast besloeg Garage Huizenga het grootste deel van de gevelwand. Eerst een paar hoge garagedeuren waarachter zich de smeerkuil bevond en daarna een aantal enorme spiegelruiten van de auto showroom. Vervolgens grote geblindeerde ramen die voorbijgangers het zicht op de garageruimte ontnamen. Het grote monumentale pand waarin de garage van Huizenga gevestigd was staat bekend als het Van Haersmahuis, dat de ingang heeft aan de Tweebaksmarkt. Het pand is jaren geleden gerenoveerd en er heeft een herindeling van de gigantische ruimte plaatsgehad. Het oudste en mooi ste gedeelte ervan is nu in gebruik als Ierse pub; in de andere delen zitten licht- winkel Tabbers (Tweebaksmarkt) en tot voor kort beddenspeciaalzaak Wielenga aan de Nieuwe Oosterstraat. Bijna alles en iedereen is uit de Oos terstraat verdwenen; dit geldt echter niet voor de groentewinkel van Jan van der Meulen. Kleine Jan en zijn vrouw Iemkje beijverden zich vol vuur over de 'eerpels', de groenten en het fruit. Daarnaast had den zij ook een autoverhuurbedrijf, een tak van sport die vroeger door meer groente en aardappelhandelaren werd beoefend. Iemkje van der Meulen werd door haar buren in de straat ook wel gekscherend 'Iemkje van Mallorca' genoemd. Omdat zij graag iedereen wilde overtuigen van het feit dat er behoorlijk wat geld in de familie zat, schepte ze nogal op over een vakantie die hen naar Mallorca zou voeren. En dat was in die dagen een gigantische onder neming, zeker ook financieel. De buurt was onder de indruk, maar glimlachte later wat meewarig toen bleek, dat het einddoel van de vakantie niet Mallorca, maar Zandvoort was geweest. Na Jan van der Meulen heeft zijn zoon Wiep de zaak voortgezet en momenteel verdient diens zoon Martin er als derde generatie zijn brood als moderne groenteman. Op de hoek met de Kruisstraat zat de garen-, band- en knoopjeswinkel (mode garnituren) van Twijnstra. Ik herinner me de oude heer Twijnstra als een keu rige, rijzige man, prachtig gestoken in zijn Feestavond winkeliersvereniging 'De Oosterstraten' in 1955. Van links naar rechts: slager Hendrik de Haan, Dicky de Groot, Piet de Groot, mevrouw Boekhold, de heer Boekhold, de heer Twijnstra senior en de heer Hekstra Collectie Jaap de Groot

Leovardia, 2000-2018 | 2010 | | pagina 15