23 Familiefoto, gemaakt rond 1885 van het gezin van Johannes Wenning. Van links naar rechts: Tiede (31 juli 1877), Johannes (20 januari 1849), Jantje (15 maart 1845) en Ype (26 september 1879) Collectie Loes Wenning Ameland uit dat geslacht, steeds roemde men zijn kennis. Dit tot in het buitenland, waar hij in 1882 een onderscheiding kreeg te Berlijn en samen met zijn broer Johan nes werd benoemd tot lid van de Deutsche Herald. In augustus 1903 werd Heerke plotse ling getroffen door een aanval van krank zinnigheid en werd opgenomen in de psy chiatrische kliniek in Franeker. Daarvan herstellende kreeg hij een zware longont steking en overleed op 56-jarige leeftijd. Twee zonen van Heerke Wenning zijn naar Zuid-Afrika gegaan waar de oud ste, Pieter Willem Frederik, in Pretoria beëdigd tolk werd. Hij benutte zijn vrije tijd aan zijn hobby, het schilderen. Hij ontwikkelde zich tot één van de bekendste kunstschilders van Zuid-Afrika naar wie een straat in Kaapstad is vernoemd. In 1916 schreef het onafhankelijke tijdschrift The Cape een artikel over zijn landschap pen en stadsgezichten naar aanleiding van zijn tentoonstelling in Kaapstad. De recensent noemde hem een zeer begaafd en oorspronkelijk schilder. Bij de opening van een tentoonstelling van Afrikaanse schilderkunst in Arnhem in 1958, werd hij in de openingstoespraak gekenschetst als een groot voorbeeld voor de latere Afri kaanse schilders: 'die eerste groot suivere impressionis in Suid Afrika'. Pieter over leed in Pretoria in januari 1921 op de leef tijd van 47 jaar. De jongste zoon was Heerke Johannes Karei, die zijn broer volgde naar Afrika en in 1910 op dertigjarige leeftijd op tra gische wijze overleed in Pretoria. Johannes Wenning, verfdeeltjes in de kwispedoor Moest ik voor de geschiedenis van Heer ke Wenning vooral gebruik maken van schriftelijke bronnen, bij de middelste zoon van Ype Wenning, mijn overgroot-

Leovardia, 2000-2018 | 2010 | | pagina 25