Liwwadders, waar is dit? vroeg Fenno Schoustra zijn lezers 'Leewadders, waar is dit?' Liwwadders, waar is dit 34 Leovardia zet een traditie van 't Kleine Krantsje voort. Jarenlang vroeg Fenno Schoustra zijn lezers 'Leewadders, waar is dit?' Wij stellen u dezelfde vraag bij de foto van Jacob van Essen. Gezien het grote aantal goede oplossingen was de opgave in het vorige nummer niet erg moeilijk. De foto, genomen vanaf het parkeerterreintje nabij de Spanjaards straat, toont een fragment van het pak huis van bouwbedrijf De Vries. Dit bedrijf, dat in 1924 is begonnen in de Steynstraat, vestigde zich na een in 1973 begonnen verbouwing in 1975 in de stalhouderij van Poelsma, waarvan het hoofdgebouw aan de Spanjaardslaan staat. Honderden men sen hebben het complex bezichtigd tijdens de Open Monumentendag van 2000. 'Al zo lang ik in Leeuwarden woon - nu een jaar of zeven - kom ik af en toe langs dit gebouw. Ik kan niet goed zien of het nog helemaal intact is, maar het lijkt wel zo. En haaks erop staat nog zo'n schuur iets lager qua bouw, maar met dezelfde versieringen in stenen. Of moet ik het een stal noemen? Ze staan namelijk achter de stalhouderij aan de Spanjaardslaan waar aannemer De Vries zijn bedrijf heeft. Ik herkende vandaag voor het eerst ook het steenpatroon dat in de stal boven de deuren en ramen is gemetseld in de Stalhouderij. Kortom: het zijn de stallen ommuurd door een lelijke schutting - jam mer, jammer - aan de Thijs Feenstraweg', aldus Jan Menger. Lezer J. Koopmans merkt op dat het woord 'stalhouderij' nog op de gevel staat en mevrouw L. Visser weet nog dat Poel sma in 1923 het bedrijf heeft overgeno men van de vorige eigenaar Schaap, die het in 1900 had laten bouwen naar een ontwerp van vermoedelijk W.C. de Groot. 'Heel veel Leeuwarders zijn in de koetsjes van Poelsma naar het stadhuis gereden, anderen maakten hun laatste rit naar de begraafplaats' schrijft ze. 'Later werden dat mooie grote, zwarte, luxe auto's. Ik denk dat in de jaren vijftig paarden en de koetsen zijn verkocht.' We verwijzen u graag naar pagina 43-45 van het boekje dat ter gelegenheid van de Open Monumentendag 2000 is uitgegeven onder de titel Un singeltsje om, tussen Hoekster- en Vrouwenpoortsbrug. Terecht wordt daar als slotzin opgemerkt dat zich aan, maar vooral achter Spanjaardslaan 12a door de goede zorg en de zorgvuldige restauratie een bijzonder historisch en architectonisch monument bevindt. Het lot heeft bepaald dat de boeken- bon is gewonnen door mevrouw E. van Haersma Buma-Van Werkum uit Leeu warden. Oplossingen voor 20 juni 2010 schriftelijk, onder vermelding van prijsvraag zenden naar Historisch Centrum Leeuwarden, Groeneweg 1, 8911 EH Leeuwarden of per e-mail historischcentrum@leeuwarden.nl. Onder de goede inzendingen wordt een boekenbon van 15 verloot.

Leovardia, 2000-2018 | 2010 | | pagina 36