Ik bin mar sljochtwei master yn de stêd/ En doch wat de dei my jout 1 Geart de Vries Bij de herdenking van Hendrik te Hoeve in de Grote Kerk in Leeuwarden, op vrijdag 18 december 2009, werd onder andere stilgestaan bij zijn rol als vertel ler van verhalen over de Leeuwarder geschiedenis. HCL-directeur Geart de Vries herdacht de man die niet alleen jarenlang onderwijzer was en het langst zit tende raadslid van Leeuwarden, maar ook op zijn geheel eigen wijze de historie van de stad doorgaf aan een breed publiek. De toespraak van De Vries was in het Fries maar is voor Leovardia door Ad Fahner in het Liwwadders vertaald. Ik hew nooit andus as Fries met Hendrik praatten. Hoewel hij self opgroeit is met ut Liwwadders hield t'ie fan ut Fries. Soa feul dat ik disse week fan un egte Liw- wadder hoorde: 'Foor un Liwwadder was Hendrik eigluks wat te feul Fries'. Hij hield fan Friese digters en Obe Postma was sien groate fafooriet. Hij hèt sig nooit skaamd foor ut feit dattie sig un egte skoalmeester foelde. Hij sei ut Postma na in sien gedigt Myn bestean: Ik bin mar sljochtwei master yn de stêd, oftewel: Ik bin mar gewoan skoalmeester inne stad. 'Ik mag de mensen graag wat fetelle, hun wat leere'. As onderwiezer hèt Hen drik sien skiedenisferhaalen deurfeteld anne kiendus en dat hèt ie oek deen foor de radio bij Omrop Fryslan en later oek bij onse stadsomroep Mercurius. Altieten was Liwwadden ut teema. D'r het hier nooit un skiedenisleraar suh popuulèr weest as Hendrik. Niet één die de skiede nis fan Liwwadden suh digt bij de mensen brenge kon. Ferhalen fetelle en deurgeefe. Hendrik mut foor generaasies kiendus un geweldige skoalmeester weest hewwe. Mar oek die duuzenden mensen die onder sien leiding un stadswanneling maakten hingen an sien lippen. Ut sat'r al jong in. Hij bewaarde alles, mar dan oek egt alles wat met Liwwad den fan doen hat. Hij was nog gien der- tug toen'ie fanne solder fan sien Luilek- kerlandwoaning un eigen museum maakt hat. Dèr hingen meer as fiefhonnert skoalplaaten met historiese afbeeldingen en fedder de wereld an skoalboekjes. Hij haal de ut fooral fanne solders fan gemeente- skoalen die't opruuming hielden. De drang om te bewaren is nooit meer oofergaan. Tot sien twintugste hielp'ie sien fader die fïskoopman was. Op ut Saailand mar oek befoorbeeld oppe Skoatermerk. Un druk bestaan as kleine middenstanner. Fader Ten Hoeve drong d'r op an dat Hendrik en sien tweelingbroer Sytse fedder leere suuden. Miskien om goed te maken wat'ie self misse mutten hèt, disse atheïst die't um self ut fïoolspeelen leert hadde en siteere kon uutte Biebel mar oek uut ut werk fan Multatuli. Beide jonges wer den onderwiezer na hun oplieding anne Herformde Kweekskoal Mariënburg, al gingen se beide later un heel andere kant uut. Al die boeken die hij kogt bij ut anti- kwariaat fan De Ruiter oppe markt of bij boekhannel Van der Velde. Hij hèt ut self wellus un siekte noemt. D'r moest fan hem altiet un ferhaal an fast sitte andus kogt'ie de boeken niet. Daarom oek sien groate liefde foar de ferhaalefertellers uutte Nederlanse literatuur: Theun de Vries, Arthur van Schendel of Thomas Rosenboom. Hij fon die ferhalen pragtug mar d'r speulde oek nog wat andus wat'ie Hendrik tijdens de openstelling van zijn woning in de Monnikemuur straat ter gelegen heid van Open Monumentendag 1988 Foto: Leeuwarder Courant

Leovardia, 2000-2018 | 2010 | | pagina 3