Hepkema versus Hepkema (I): Dat rotjoch was er nu eenmaal 12 Paul Bron De oprichter van de Vereeniging De Friesche Elf Steden, de Leeuwarder advocaat Mindert Evert Hepkema, was niet alleen een sportman, maar ook een talentvol organisator van herdenkingen en feesten. Een gevierd en gewaardeerd man, maar zijn enige zoon Jaap dacht daar heel anders over. Mindert Evert Hepkema werd geboren in Nijehaske op 4 oktober 1881, als zoon van de Heerenveense uitgever J acob Hepkema, de oprichter van Hepkema's Courant. De jonge Hepkema bezocht het gymnasium in Leeuwarden en studeerde rechten aan de Leidse Universiteit. In 1904 vestigde hij zich als advocaat in Leeuwarden, waar hij een zeer omvangrijke praktijk opbouw de, aanvankelijk op het Zuiderplein 101, daarna op de Willemskade 12. In oktober 1920 trouwde hij met de tien jaar jongere Anna Maria Kijlstra (1891-1947) en op 6 januari 1922 werd hun enige zoon Jacob Tjebbo Minderts geboren. Na het overlijden van mr. C. Beekhuis volgde hij deze op als deken van de Raad van toezicht van de Orde van advocaten. In de kringen van justitie werd hij gezien als een geboren advocaat met een grote scherpzinnigheid, intelligentie en vast houdendheid. Maar ook stond hij bekend om zijn individualistisch karakter, dat het hem niet gemakkelijk maakte in het leven. Hepkema overleed op 29 juli 1947 op 65-jarige leeftijd aan difterie en werd op 1 augustus begraven in het familiegraf in Oudeschoot. t Altijd 'in' voor een feest Vanaf zijn jeugd was Mindert Hepkema een enthousiast en veelzijdig sportbeoefe naar, waardoor hij zich een grote popula riteit verwierf. In de jonge jaren van de wielersport heeft hij daaraan meegedaan. Ook was hij vanaf zijn zestiende jaar linksback in het eerste elftal van voetbal club LAC Frisia. Hij speelde in dit elftal tot ongeveer 1915 en bleef als veteraan actief voetballer tot in de jaren dertig. Hij was enkele jaren bestuurslid en werd benoemd tot erelid. Tennissen deed het echtpaar Hepkema bij de tennisvereniging De Wilhelmina- baan, waar Mindert tijdens veel onderlin ge wedstrijdjes ook zijn piano-orgeltje en zijn phonograaf mee nam ter verhoging van de feestvreugde. De grootste bekendheid geniet Hep kema uiteraard als oprichter (15 januari 1909) en als voorzitter van de Vereeni ging De Friesche Elf Steden. Die laatste functie heeft hij gedurende bijna veertig jaar tot zijn dood in 1947 bekleed. Onder zijn verantwoordelijkheid werden acht tochten georganiseerd. In de tweede elf stedentocht in 1912 eindigde Hepkema als negende en bij de derde tocht in 1917 werd hij 29e, op bijna zeven uur van win naar Coen de Koning. Materiaalpech had hem veel tijdverlies opgeleverd. In het januarinummer zullen we zien dat ook zoon Jaap een belangrijke rol speelde in de organisatie van de tochten. Na het overlijden van zijn broer Tjebbo in 1929 nam Mindert Hepkema het direc teurschap op zich van het Nieuwsblad van Friesland (voorheen Hepkema's Courant) en het Leeuwarder Nieuwsblad. Mindert was een echte bestuurder en had veel sociale en bestuurlijke contac ten van zeer uiteenlopende aard. Zonder Jacob Tjebbes Hepkema (Oudeschoot 1845-Leeuwarden 1919). Publicist. Uitgever van het Nieuwsblad van Friesland (de Hepkema). Daarnaast zijn vrouw Richtje Minderts Hoekstra (Irnsum 1853-Heerenveen 1939). Beide portretten in olieverf zijn rond 1920 gemaakt door Ids Wiersma

Leovardia, 2000-2018 | 2010 | | pagina 14