13 Tennisclub Wilhelminabaan, tijdens onderlinge tenniswedstrijden, rondom het piano orgeltje van Mr. M.E. Hepkema, 1914 vaart door de stadsgrachten en een groots vuurwerk en het zal duidelijk zijn dat Hepkema een tevreden man was, die het gelijk weer aan zijn kant vond. Hij had dit alles bijna in z'n eentje georganiseerd. Maar ja, ik was er nu eenmaal Op 6 januari 1922 werd Minderts enige zoon Jacob Tjebbo Minderts geboren. Wanneer we niet twijfelen aan de oprecht heid van de vele sprekers bij de begrafe nis van Mindert Hepkema, dan is hij een gevierd en gewaardeerd man geweest met grote betekenis voor de samenleving in Friesland en Leeuwarden. Hoe kan het dan, dat deze constatering niet werd gedeeld door zijn zoon Jacob (Jaap, Japie) van wie een uiterst onthullend, openbaar gemaakt archiefstuk uit 1994 is gevonden, dat in Tresoar aanwezig is. Onder de titel Mijn prilste en wat latere herinneringen heeft Jaap Hepkema een en ander, zoals hij zelf aangaf, 'voor-de-vuist-weg opge schreven'. Hieronder staan door mij in hoofdstukjes gerubriceerde, deels letter lijke tekstgedeeltes, die getuigen van zijn gefrustreerde jeugd. Hij schreef deze op Mindert Evert Hepkema (Nijehaske 1881-Leeuwarden 1947). Jurist. Advocaat en procureur. Eigenaar van het Nieuws blad van Friesland. Deken van de Orde van Advocaten. Voorzitter van de Friesche Elfstedenvereeniging (1909-1947) de pretentie volledig te zijn, noem ik dat hij bestuurslid was van de Koninklijke IJsclub, de vereniging De Spaarkas, de Woningvereniging Leeuwarden, het comi té voor de vliegdemonstratie op de Wilhel minabaan in 1910, het Fries Genootschap, de Vereniging voor Volkenbond en Vrede, het juristen leesgezelschap Themis en het Herdenkingscomité Gemeente Leeuwar den 500 jaar. Daarnaast zag hij kans in zijn vrije uren toneel te spelen en te foto graferen, getuige zijn fraaie opnamen op Beeldbank Leeuwarden. Buitengewoon talentvol was Mindert Hepkema in het organiseren van feestjes en festiviteiten. Waar zich de gelegenheid maar even voordeed nam hij gasten mee op zijn boeier of op zijn grote salonboot Tjet-Rixt. Het meest in het oog springend was evenwel het herdenkingsfeest ter gelegen heid van het vijfhonderdjarig bestaan van de stad Leeuwarden in 1935, een evene ment met een twijfelachtig historisch oor deel. Volgens Hepkema was het volstrekt duidelijk: in 1435 waren de terpen Olde- hove, Nijehove en Hoek gefuseerd tot één rechtsgebied. Zo'n toepasselijke aanlei ding kon Leeuwarden toch niet aan zich voorbij laten gaan? De commissaris van de koningin Van Harinxma thoe Sloten en de gemeenteraad van Leeuwarden vonden de feestelijkheden in een tijd van crisis helemaal niet passend, maar Hepkema ging samen met zijn Herdenkingscomité Leeuwarden stug door. Op de Tuinen ver scheen een bordkartonnen replica van de Tuinster waterpoort, in de binnenstad werd overal gevlagd, de Oldehove en het stadhuis waren verlicht en vele Leeuwar ders hadden zich in schitterende histori sche kostuums gehesen. Op 4 september werd in de Prinsentuin een historisch tafereel opgevoerd, er was een historische optocht en in een luchtbal lon kon men de feestelijke stad vanuit de lucht bewonderen. Voeg daarbij nog de rijderij om de Gouden Zweep, een gondel

Leovardia, 2000-2018 | 2010 | | pagina 15