Leovaï} 16 het net wezens van een andere planeet. Het heeft me ook heel veel moeite gekost te mogen zwemmen in de Over dekte, toen die er kwam in '34. Daar was geen sprake van. Veel te gemakzuchtig en ongezond. 'Ga jij maar in de Grote Wielen zwemmen, jong, zoals ik ook altijd gedaan heb!', zei mijn vader. Hij zei nooit 'Jaap', maar had het altijd over 'jong', 'dat jong' of 'rotjong'. Hij keek mij soms aan en dan spatte de haat uit zijn oogjes. Er zijn tij den geweest dat ik in zijn bijzijn nauwe lijks durfde ademen. Ik moest er wel altijd zijn om zijn commando's in ontvangst te nemen - doe dit even, jong; doe dat even, jong - maar verder moest ik niet laten merken dat ik er was. Enfin, na weken bekvechten en argu menteren ('Zijn alle andere ouders dan gek behalve jij?') kreeg ik mijn zwemabon nement en ik heb daar veel plezier aan gehad. Mijn grootste prestatie was om het bad in zijn volle lengte van 25 meter in één keer onder water door te zwemmen.' 't Heerlijk avondje 'Mijn vader was zeer vrijgevig, soms iets 'te'. In kievitseieren tijd werden deze met honderden weggegeven. Sinds hij rond '32 een eendenkooi gekocht had bij de Grote Wielen gingen in vangtijd de eendjes, talingen en smienten in massa's de deur uit richting magen van vrienden, relaties en bekenden. Vaak ben ik naast een fiets volgeladen met ongeplukte dooie eenden lijven naar Van Gend en Loos gelopen. Ze hadden van die prachtig glanzende groen blauwe kopjes. Maar Sinterklaas vormde een hoogtepunt in de weldadigheidscyclus. Dan werd er al maanden van tevoren 'en gros' ingekocht, vooral op chocolade- en drankgebied. De dagen vóór Sinterklaas was het dan een gekkenboel in huis. Iedereen werd inge schakeld, tot typistes en dienstboden toe, om alles op tijd de deur uit te krijgen. Dat ging zo door tot en met de dag zelf, wanneer de 'Leeuwarder' pakjes rondge bracht moesten worden. Ik weet nog, dat mijn vader een keer afgepeigerd aan tafel kwam, humeurig en mopperig. Een paar glazen Bourgogne deden de rest. Tegen de tijd dat hij er aan toe was om mijn pak je uit te pakken met een gedichtje erin, waarop ik reuze mijn best gedaan had, lag hij snurkend over de tafel. Ik ben toen die avond erg verdrietig naar bed gegaan en dacht bij mijzelf: 'is dat nu mijn sinter klaasavond?' *)Zie Leovardia 12 Ik heb bovenstaande citaten opgenomen om duidelijk te maken vanuit welke persoonlijke frustratie Jaap ook keek naar de rol van zijn vader in het bestuur van de Friese Elfsteden tocht, (deel 2, januarinummer 2011) en naar het gedrag van Mindert Hepkema tijdens de oorlogsjaren (deel 3, meinummer 2011). Boekhandelaar en uitgever Rinze van der Velde (Ureterp 1856-Leeuwarden 1940) op zijn vierwieler voor het huis Willemskade 12 van Mr. M.E. Hepkema. Zoon Jaap Hep kema staat klaar om te gaan schaatsen op de stadsgracht, 1929

Leovardia, 2000-2018 | 2010 | | pagina 18