33 Derde van links is Scheefnekje (accordeon en blaasinstrument). Zijn werkelijke naam was Willem Engelaar. Hij maakte toen met andere muzikanten deel uit van een dans- en stemmingsorkest. De andere bandleden waren Johan Braams (piano); Sies Sinnema (blaasinstrument) en diens gelijknamige neef Sies Sinnema (drums). De foto is vermoedelijk rond 1925 gemaakt bij Braams thuis. Toen drummer Sinnema later vervangen werd door een mank persoon werden ze ook wel Het Invalidencorps genoemd Joop Amman Wat vond ik het leuk om mijn familie naam terug te zien in mijn allereerste Leovardia. De pianist Joop Amman is mis schien wel verre familie, maar ik ken hem alleen van zijn band, spelend bij Rutex in Amsterdam, waar ik 22 jaar heb gewoond. Ik ben nu 81 jaar en sinds augustus terug in Leeuwarden, waar ik geboren ben en de eerste achttien jaar van mijn leven heb doorgebracht. Mijn vader was een van de straatmuzikanten; muziek was alles voor hem, liever de accordeon op schoot dan een van de zeven kinderen. We waren in de jaren dertig zo arm als de mieren en dat werd er in de oorlogsjaren niet beter op. Toch is het Leeuwarden van nu de plek om te willen zijn, al mis ik het plant soentje bij het Zaailand met Mercurius in volle glorie en de bomen, het groen waar niets van over is. Gelukkig zijn de krotten waarin wij moesten leven verdwenen. Leni Amman, Leeuwarden Muurtooi Het beschrijven van de Wirdumerdijk van Ad Fahner was voor mij een stuk nostal gie. Al die bewoners met hun winkels en bedrijven herinner ik mij nog erg goed. Het was enorm leuk te lezen dat Ad Fah ner zelfs onze naam en toenaam noemde. Muurtooi, de lijsten- en schilderijwinkel van Nico en Tity Luiks. In 1938 kwam mijn man er wonen. In 1949 trouwden wij en kwam ik er dus. Een geweldige tijd. De kinderen speelden inderdaad bij oma en opa 'koster' op het pleintje van de Doopsgezinde kerk. Ook inderdaad Door- tje Ablij, maar ook die van Witteveen, Wij- nia, van bakkerij Dijkstra en de zoons van Max van der Kam. Van de familie Harold Postma herinner ik mij Ida erg goed. Op het Ruiterskwartier 173, waar Ad over schreef, hadden wij op 175 de werk plaats met etalage. En boven woonden toen de heer en mevrouw Peereboom, de ouders van mevrouw Ablij. Er is en wordt veel veranderd, maar alles ten goede? De Wirdumerdijk was met alles erop en eraan, ook met Hotel Amicitia van de familie Koops, een prach tige winkelstraat. Het verhaal van Ad Fahner heeft voor mij veel los gemaakt en ik heb hem hiervoor bedankt en heb gauw een abonnement genomen op Leo vardia. Tity Luiks, Leeuwarden De klas van Tjisse de Jager Ik ben in het bezit gekomen van een foto uit de jaren 1903, 1904, 1905. Van één persoon weet ik de personalia: zittend in de voorste rij, le van rechts, is Tsjisse de Jager, geboren 20-5-1900 en overleden oktober 1980. Hij was admini strateur bij de Fryske Akademy. Hij was bovendien een fel voorvechter van het Fries. Staand, 3e rij van voren, 2e van rechts, naast de onderwijzeres, juf Patraerus, is zijn nicht Eelkje de Jager. Ook op de foto: Geesje en Sytske Arends, Janke en Sjoerd Spyksma, Jo Lubbers, Boukje en Zus Vos- senberg, Janus, Brachtje en Johan Ver hoeve. Ik vraag me het volgende af: 1. Welke school in Leeuwarden is dit? 2. Wanneer is de foto gemaakt? 3. Heeft iemand dezelfde foto in zijn bezit waarop eventueel nog meer namen staan? Annard S. Pekema, Groningen

Leovardia, 2000-2018 | 2010 | | pagina 35