Liwwadders, waar is dit? vroeg Fenno Schoustra zijn lezers 'Leewadders, waar is dit?' Liwwadders, waar is dit 38 Leovardia zet een traditie van 't Kleine Krantsje voort. Jarenlang Wij stellen u dezelfde vraag bij de foto van Jacob van Essen. Het fragment dat in de vorige fotovraag werd afgebeeld, is afkomstig van Nieu- westad 89, waar nu Post en Everaarts is gevestigd. Het pand stamt, zoals de gevel stenen aangeven, uit 1724 en heeft als zakenpand een moderne pui gekregen, een lot dat veel historische winkelpanden is overkomen. Op de verdieping bevinden zich twee simpele T-vensters met hanen kammen. De top van de gevel die voor het zadeldak is opgetrokken heeft in de borst wering van de zolder cartouches in barok- vormen. De hals toont, zoals de detailfoto laat zien, prachtig gebeeldhouwde wangen met vruchten en bloemen en een kroon- lijstje met rozetten. Gerrit Jan Alberts schreef: 'Tsja, dacht ik, toen ik de foto van Jacob van Essen in Leovardia 34 zag, wat vond Hüs en Hiem hiervan? Wie zet nou zo'n foeilelijke kolom met dwarsnaden naast zo'n prachtig gevel tje? Was het de Fortis Bank op het Ruiters- kwartier of de Wibra op de Nieuwestad? Die staan immers ook naast klassieke pan den. Even gekeken op Google Maps en nee dus. Maar toen had ik het opeens, dankzij de dagelijkse fietstochten voor Gehoord en Gezien. Bioscoop Tivoli!, stille kant Nieu westad. Naast opticien Post en Everaarts, die samen met Petit Bijou zo'n beetje de kleinste gevel daar heeft. Met streetview is het dan snel bekeken: vanaf de Duco (van) Martenapijp twee keer links, een keer rechts en PAF! Daar was ie al. In de beeld bank van het HCL staat een foto van rond 1955, toen zat er een sigarenzaak. Een etalage vol cederhouten kistjes en namen als Velasques en Agio. En een prachtige automaat - ja met wat? - aan de muur. Ook mooi, de foto uit 1979, met een lege win kel waar vitrages voor de ramen hangen. Daarnaast bij Tivoli nog die ouderwetse bioscoopletters boven de deur voor Moonra- ker, destijds de nieuwste James Bondfilm. Veel mooier dan zo'n lichtkrant, toch?' Door loting is als winnaar uit de bus gekomen de familie J.L. Bambach uit Leeuwarden. Oplossingen voor 20 juni schriftelijk, onder vermelding van prijsvraag zenden naar Historisch Centrum Leeuwarden, Groeneweg 1, 8911 EH Leeuwarden of per e-mail historischcentrum@leeuwarden.nl. Onder de goede inzendingen wordt een boekenbon van 15 verloot.

Leovardia, 2000-2018 | 2011 | | pagina 40