Lcovor} 11 vervolgens de stadgrachten aanlegt, valt Oldehove daar buiten en voelt zich dan ook buitengesloten. De expansiedrang van het nieuwe Leeuwarden begon zich nu te richten op de aangrenzende delen Oldehove en Hoek en het werd hierbij geholpen door de bemoeiingen van Oos tergo en Westergo. Reeds in 1392 was door de omringende grietenijen de hoge rechtspraak aan de magistraat van Nije- hove toegestaan. In 1426 werd door de twee grietmannen van Wonseradeel en Wymbritseradeel, de steden Bolsward, Sneek, Sloten en Dok- kum en de gemeenteraad uit Oostergo en Wester go tijdens een vergadering in Bolsward besloten om aan Leeuwarden de hoge rechtspraak toe te kennen over de met haar samengegroeide dorpen Oldehove en Hoek, omdat men vond dat 'het recht van een stad zich zover behoort uit te strekken als de stad zelf. Omdat Oldehove en Hoek echter oorspronkelijk tot het grondgebied van Leeuwarderadeel behoorden, wekte het besluit het verzet van deze grietenij. Vandaar dat er een nieuw besluit komt in 1432, waarbij de landen en steden van Oostergo en Wes tergo nu bepalen dat Oldehove en Hoek met Leeuwarden onder één stadsrecht worden gesteld. Sinte Agneta dey Het zou nog tot 21 januari 1435 (Sinte Agneta dey) duren, voordat bij afzonder lijke oorkonden Oldehove en Hoek zich met de stad verenigden. Beide oorkon den zijn korte verklaringen die echter in bewoordingen typisch verschillen. Olde hove voelde zich verongelijkt en de lange aarzeling is daarom wel begrijpelijk. Uit eigenbelang stemt het ten slotte toe onder de uitdrukkelijke bedinging van vrijstel ling van twintig mark boete, waarmee de stad steeds gedreigd had. De pastoor en de deken van Oldehove zullen bij deze tege moetkoming vooral gedacht hebben aan hun parochianen die aan de overzijde van de stadsgracht woonden. Deze oorkonde draagt daarom naast het grootzegel van de stad, ook de zegels van Heer Joucke, pastoor van de Sint Vitus en van Heer Johannes, de deken van de stad. De vereniging met Hoek draagt een heel ander karakter. In het bovengenoemde gedenkboek spreekt Van der Minne van een bereidverklaring van Pieter Cam- mingha, om zich met zijn kinderen en kindskinderen, wonende op de hofsteden van Camminghaburen, in de Hoek en van Oosterterp, met Leeuwarden te vereni gen. Hoever strekte zich nu het nieuwe stads gebied uit? Vóór 1435 was het stadsgebied door een gracht omsloten, die liep door de Bagijnesteeg, de Sint Anthonystraat, het Perkswaltje, het Schoenmakersperk, de Nieuweburen, de Voorstreek tot de Aine- landspijp, de Tuinen, de Tweebaksmarkt, het Zwitserswaltje, de Weaze, de Groen temarkt, het Nauw en de Nieuwestad tot aan de Bagijnesteeg. We mogen aan nemen dat daar het middentrimdeel van Leeuwarderadeel bij de stad werd gevoegd en toen de 'landen onder de klokslag of de uitburen van Leeuwarden' heette. Die uit buren waren Nieuwland tussen Zwette en Stienserweg (nu Troelstraweg), Bilgaard tussen de Stienserweg en de Ee (beide afkomstig van Oldehove) en Cammingha- buur, ten oosten van de Ee, dat daarvóór bij Hoek hoorde. Het deel van de uitburen binnen de bebouwde kom zullen in 1435 wel al bij Leeuwarden hebben behoord, maar aangenomen wordt dat Nieuwland, Bilgaard en Camminghabuur pas in de loop van de vijftiende en het begin van de zestiende eeuw werkelijk Leeuwarder gebied zijn geworden. Dat laat onverlet dat Sint Agnesdag (21 januari) 1435 de historische datum in de geschiedenis van Leeuwarden was, die aanleiding gaf voor de feestelijke herden king in 1935. Met gulden letteren geboekt De feestelijke herdenking werd door Min dert Hepkema in de Leeuwarder Courant uitbundig aangeprezen in een artikel dat ons vandaag de dag wel erg retorisch aan doet: 'De datum van 21 januari 1435 ver dient in de geschiedenis van Friesland met gulden letteren geboekt te worden. Temidden van grenzelooze verdeeldheid, haat en naijver, die het geheele volk naar den ondergang dreigden te sleepen, werd op dien dag een verbond gesloten, dat de zegenrijkste gevolgen heeft gehad. De lang gewenschte vereeniging der stad Leeuwarden met de nabuurdorpen Olde hove en Hoek werd eindelijk plechtig bezegeld. Van dit oogenblik af was Leeu warden voorbeschikt om alle andere ste den te overvleugelen en de hoofdstad van het Friesche land te worden, een feit dat van grooten invloed is geweest op de loop der geschiedenis van dit gewest. Het is dan ook zeer goed gezien dat niet de stich ting van Leeuwarden als stad (waarvan de datum trouwens ook niet bekend is), doch de geboorte van Groot-Leeuwarden Tijdelijke imitatie van de Tuinsterpoort

Leovardia, 2000-2018 | 2011 | | pagina 13