14 Er was in de feestweek veel waardering voor het werk van de politie. Vooral op de zaterdagavond had die een moeilijke taak bij het vuurwerk op de Wilhelminabaan. Eerst moesten de bezoekers van de sport dag het terrein verlaten voordat de eerste bezoekers van het slotfeest werden toe gelaten. Al die duizenden bezoekers wer den door veertig agenten met takt langs de aangegeven banen geleid. Dank zij de medewerking van het publiek vond de aftocht in volmaakte orde plaats, al moest de politie zo nu en dan op de Verlaatsbrug aanmanen om niet te dringen. Ook de voorgaande dagen was de medewerking van de Leeuwarders voorbeeldig, wat door de commissaris zeer op prijs werd gesteld. Geen enkel proces-verbaal wegens dron kenschap hoefde te worden opgemaakt. Slechts zakkenrollers en fietsendieven vroegen de aandacht en 'in al de drukte haperde 't raderwerk der recherche niet. Drie zakkenrollers en vier rijwieldieven werden ingerekend.' En reken maar dat het druk was in de stad, ook 's avonds, want ook de uit gaansgelegenheden pikten een graantje mee. Zo werd in Zalen Schaaf een feest georganiseerd met een groot Weens dans- orkest met accordeonvirtuozen, zangeres Dolly Wallberg en de 'stimmungssange- rin' Trude Horky. Dit alles onder leiding van Kees Pruis. In Spoorzicht verzorgden The Rhythm Kings het muzikale gedeelte en was er het ballet The Little Show. In de Groene Weide trad een negerband op met de naam Billy Burns and His Boys. Bijzonder was ook de uitzending van de opening op maandagavond vanuit De Harmonie door de VARA. Gondelvaart, versierde straten en vuurwerk Er waren dus ook feestelijkheden waar van iedere Leeuwarder gratis kon genie ten. Zo was er de gondelvaart. 's Avonds om negen uur werden vanaf de Eerste Kanaalbrug vuurpijlen afgesto ken bij het vertrek van de gondelvaart. Het was een mooi gezicht, die lange stoet van verlichte schepen door de don kere grachten te zien trekken. Een groep kano's van De Meeuwen opende de rij. Zij vormden samen door middel van trans paranten Leeuwarden 1435-1935. Daar achter volgde een stoet van verlichte en versierde zeil- en motorboten, wherries en roeigieken, deels op eigen kracht, deels gesleept. Er was veel lampionverlichting die het in het ruwe weer zwaar te verdu ren had, maar zich goed hield. Veiliger was natuurlijk de elektrische verlichting waarmee de randen, het roer en het tuig waren afgezet, wat een prachtig effect opleverde. Het glorienummer was onge twijfeld de boeier Tjet Rixt van Mindert Hepkema, die al zijn lijnen, ook die van beide voorzeilen, grootzeil en wimpel met lampjes van verschillende kleur had aan gegeven, wat van verre hoog boven het water stralend licht gaf. De toeschouwers uit de stad en van daarbuiten toonden zich zeer geestdriftig en waren gul met toejuichingen. Hier en daar werd door de bewoners van de Emmakade Bengaals vuur afgestoken, waardoor fantastische effecten werden bereikt. Alleen het weer had wat beter kunnen meewerken. Het langs varen van de vloot duurde ruim een half uur. Vooral de bevolking en de midden stand van de binnenstad hadden zich erg ingespannen om de straten en pleinen te versieren. Op de Voorstreek stonden aan weerszijden van de gracht en op de pijpen palen met groen en bloemen. Over de gracht waren draden gespannen met vlaggen en schitterende fonteinen, helder verlicht; de winkelpuien gemaskeerd door een ouderwetse trapgevel. Een andere herinnering aan vervlogen tijden was de Tuinster waterpoort, kunstig beschilderd met Friese moppen, ankers en venstertjes. Aan de Nieuwestad had men het gezocht in een ouderwetse illuminatie met vetpot jes aan de grachtmuren even boven het waterpeil, wat een effectvolle aanblik gaf. Dan komen we bij de Put, waar vroeger de bewoners hun drink- en waswater uit een put mochten ophalen. Als herinnering aan die tijden was er op het pleintje een 'nieuwe' oude put gemetseld. Alle histori sche gebouwen waren elektrisch verlicht. Bij een feest als dit pasten ook tenten, kramen en draaimolens en zo kon je spre ken van een Leeuwarder najaarskermis. Jammer dat op het moment dat het vuurwerk zou worden afgestoken er een gietbui losbarstte, waarbij geluk kig de verschillende onderdelen van het vuurwerk deze bui goed doorstonden en slechts enkele signaalbommen dienst wei gerden. Het was een groot succes voor de maker, firma Schuurmans. De toeschou wers waren gul met applaus, terwijl bij het decoratienummer, voorstellende het jaarcijfer 500 in blauw diamantvuur, omgeven door lauwertakken en vier grote Deelnemers aan de historische optocht bij de Verlaatsbrug. Op de achtergrond de Westersingel LiCOV<3LP^t4)t,k

Leovardia, 2000-2018 | 2011 | | pagina 16