BBF, de geschiedenis van een Leeuwarder bouwbedrijf 16 Anton de Jong Op 2 mei 1908 werd Popke de Jong in de Bleekerstraat in Leeuwarden geboren. Zijn vader, Antoon, was chef-bakker bij bakkerij De Zelfstandigheid aan Oldega- lileën. Kort voor het verlaten van de lagere school vroeg de meester de leerlingen naar hun plannen en omdat zijn vriend Tjeerd besloten had timmerman te worden, werd het ook zijn keus om naar de ambachtsschool te gaan. De zonen van timmerbazen hadden de eerste jaren een voorsprong, maar Popke verliet als één van de besten die school. Geld om door te leren was er niet en dus ging hij als jong timmermansmaatje aan de slag. In 1935 werkte hij als volwaar dig timmerman samen met een collega, Willem Stegewans, bij de firma Winters, die destijds 's winters veel koopwoningen bouwde in het westen van de stad. De Jong en Stegewans 'Als ik geld had begon ik voor mijzelf, zei hij tegen Willem, waarop Willem antwoordde: 'Laten we samen beginnen. Ik heb twee huisjes geërfd in Murmer- woude.' Het ene huisje werd getaxeerd op zevenhonderd guldens en het andere op vierhonderd. Kingma's Bank was bereid tot een krediet van vijfhonderd guldens. Zo ontstond in 1936 Aannemersbedrijf De Jong en Stegewans. In de jaren tot het begin van de Tweede Wereldoorlog bouwden ze onder die naam onder meer de toenmalige bakkersvak- Popke de Jong sr. (1908-1989) als jong ondernemer Collectie: Anton de Jong school in de Ruusbroecstraat, een katho lieke school op de plaats van het huidige Van Hall Instituut, de Johannes de Doo- perschool en de woning voor de directeur van de zeevaartschool op Terschelling. Inmiddels hadden zij de timmerwerk plaats van hun oude patroon in de Willem Loréstraat overgenomen. Toen, door hard werken en zuinig leven, de kas daar de mogelijkheden toe bood, waagden ze zich aan de 'eigenbouw', vier woningen in de Bijenhofstraat. Vanaf 1938 tot 1942 was het nog mogelijk om met die 'eigenbouw' door te gaan, in de rest van de oorlog was er geen materiaal meer te krijgen. In die jaren bouwden zij het merendeel van de woningen aan de noordzijde van het Dokter Zamenhofpark: Van Roonhuysestraat, Robert Kochstraat en Frederik Ruyschstraat. In 1942 ontstond er onenigheid tus sen De Jong en Stegewans en hun wegen scheidden. Destijds bestond nog het zwempaviljoen De Kleine Wielen, een prachtig gebouw met een rieten kap. De kap ging met een brand geheel verloren en werd vervangen door een plat dak. De financiële afwikkeling was de oorzaak van de ruzie en De Jong concentreerde zich op het maken van schuilplaatsen voor onderduikers en het herstel van de oorlogsschade aan de woningen aan de Groningerstraatweg, die ontstaan was door een verdwaalde bom bij de boerderij 't Heechterp. Na de oorlog was er in Leeuwarden wei nig bouwactiviteit; immers de gebieden, waar de verwoesting het grootst was, kre gen de voorrang. In Huissen bij Arnhem werden 80 woningen aanbesteed en drie Leeuwarden bouwers besloten tot com binatievorming: De Jong, Tiemersma en Jonker. Ze kregen de opdracht en moesten voor de combinatie een naam bedenken en zo ontstond Bouw- en Aannemingsbedrijf Friesland. BBF, Bouwbedrijf Friesland Popke de Jong werd in de eerste plaats verantwoordelijk voor het verwerven van opdrachten en het financiële beheer. Tie mersma nam de uitvoering van de wonin gen in Huissen ter hand en Jonker werd belast met de bouw van de woningen in de Zeeheldenbuurt, ter vervanging van de oude Weerklank. Nadat Jonker vervolgens 80 wonin gen uitvoerde in de wijk Het Ondiep in Utrecht, hield hij het voor gezien en ging met pensioen. Tiemersma voerde na Huis sen projecten uit in Oosterbeek, Huis Ter Heide (bij Zeist), Voorschoten en Utrecht, honderden woningen in de wijken Oog en Al, Kanaleneiland en Hoograven. Intussen zat De Jong ook niet stil. Zo ontstonden in de jaren vijftig in Leeuwarden de Helicon flats, de flat van de Algemene Friesche, de Fonteinflat en de Goede Herderkerk. De Bakkersvakschool in 1936

Leovardia, 2000-2018 | 2011 | | pagina 18