1branusH i MUT FUT BRANDSMA MUT FUT! Het libertair-provincialisme van Swatte Jat 19 Martin Smit De Friese anarchistische actiegroep Swatte Jat manifesteerde zich in de jaren tus sen 1977 en 1980 met een serie mooie, opzienbarende affiches en met het bijna glossy vormgegeven tijdschrift It Swatte Wiif. De affiches zorgden in de Friese hoofdstad voor aanzienlijke ophef en een aantal acties die de groep organiseerde, veroorzaakte enorme verontwaardiging bij lokale bestuurders, prominenten en politici. Ondanks alle publiciteit vond de groep het eind jaren zeventig nodig zich abrupt op te heffen, het was blijkbaar tijd voor andere zaken. Ruim dertig jaar later een terugblik op een opmerkelijke actiegroep. 'Een anonieme aktiegroep, die zich Swatte Jat noemt, waarschijnlijk naar de vuilig heid, waarmee zij smijt, heeft het niet op de burgemeester van de Friese hoofdstad begrepen.' Dit schreef de hoofdredactie van de Leeuwarder Courant in een com mentaar op 2 januari 1978, naar aanlei ding van de op oudejaarsavond massaal in Leeuwarden geplakte affiche tegen de Leeuwarder burgemeester Brandsma. 'DE nieuwjaarswens voor Leeuwarden voor 1978: BRANDSMA MUT FUT', luid de de tekst, ondertekend met een zwart handje en de letters SJ. 'Wy hewwe de afbraak van Huzum op um teugen. Wy hewwe de kloatebouw anne Willemskade op um teugen. Wy binne der op teugen dat ie de binnenstad folstopt met autoos Die mut fut, as we fan 1978 nog wat make wille', schreef Swatte Jat. De Leeuwarder Courant meldde dat de groep eerder betrokken was bij de verspreiding van een affiche tegen de opening - door Prins Claus - van het nieuwe gebouw van de Kamer van Koophandel aan de Wil lemskade. Op dat affiche (een mooie foto montage) leunt Claus op het betreffende gebouw en spreekt hij in een tekstballoon: 'Brandsma, mut ut nou sü? Nee wel?' Bij de ondertekenaars van de affiche: Kom- mando Swatte Jat. De pijlen van actiegroep Swatte Jat richtten zich vooral op het beleid van de Actie tegen het 'afbraakbeleid' van de stedelijke overheid, bij de opening van de Kamer van Koophandel aan de Sophialaan

Leovardia, 2000-2018 | 2011 | | pagina 21