PklTSWfllTEWIlF 7 JUNY 1979 U)| III II twa-fyfticb 22 Affiche, gericht tegen de sloop van de oude binnenstad ten gunste van de vestiging van een universiteit waarbij Brandsma met een botte bijl in de hand de woorden spreekt: 'De universiteit mut der komme, de studenten kanne ferdommel'. Een (actie)programma had Swatte Jat niet en dat kwam er ook niet. Niet nodig, vond de groep. Swatte Jat wilde ad-hoc reageren op gebeurtenissen in de stad en in de provincie, door met opvallende affiches handelen en uitspraken van bestuurders aan de kaak te stellen. De actiethema's bleven dicht bij huis en door het gebruik van de talen van de straat, het Fries en het Liwwadders ('De strjitte is de skoalle fan it libben' kalkte Swatte Jat op muren in Leeuwarden) voor iedereen herkenbaar en geografisch afgebakend. Geen derde wereld-proble matiek, geen acties tegen Berufsverbote in Duitsland, tegen kernenergie of vóór het milieu, voor glasbakken of onbespo ten groente. Doel was directe actie tegen dagelijks in het stadsbeeld zichtbare uit wassen van het gemeentebeleid, bij voor keur door het tegen de schenen schoppen van lokale bestuurders en door het aan vallen van symbolen en personen die dit beleid vertegenwoordigden. Actie met de botte bijl, in de praktijk gebracht met mooi vormgegeven affiches, met teksten op een boze, verontwaardigende toon, gespeend van ieder intellectualisme - als het ware direct van de straat - anoniem, daardoor geheimzinnig en des te opval lender. Opgekropte woede en boosheid, gecombineerd met een dosis humor. Voor de leden van Swatte Jat was het een logische, verdergaande stap in het plaat selijke actievoeren. Immers, jaren van demonstraties en actievoeren, maar ook parlementair werk in de gemeenteraad door linkse partijen, hadden in de stad weinig concrete resultaten opgeleverd. Protest Eind jaren zeventig leek het actiegebeu- ren in de stad op haar hoogtepunt. De leegstaande Prins Frederikkazerne werd gekraakt, de antimilitaristische actie groep Onkruit liet van zich horen (twee totaalweigeraars kwamen uit Leeuwar den), het plakken van affiches leek aan de orde van de dag, en er werd geleurd met het tijdschrift Sneed en met het actieblad Stik. Bezoekers van het drukbezochte jongerencentrum Hippo en de honderden studenten van de sociale academie en de lerarenopleiding, droegen bij aan die bloeiende actiecultuur. Op Swatte Jat-bijeenkomsten vond men echter de serieuze en kneuterige wijze waarop de lokale afdelingen van de PSP, PPR en CPN tegen het gemeente beleid protesteerden, vaak een bron van vermaak. In deze partijen kon men geen waardering opbrengen voor de affiches en activiteiten van Swatte Jat. Een vooraan staande PSP'er zei: 'Swatte Jat, dat zijn mensen die een mooie affiche kunnen maken en dat moet dan toevallig ook nog geplakt worden, maar politiek gesproken hebben we er niets aan.' De botte maar ludieke wijze van actievoeren van Swatte Jat bracht echter in korte tijd in de plaat selijke politiek en op straat meer teweeg dan het jarenlange parlementaire werk van deze partijen. Actievoeren was nodig, maar je moest er wel bij kunnen lachen, vond Swatte Jat. Slagroom Deze opvatting werd met enig spektakel in de praktijk gebracht bij de opening van een kantoorgebouw van verzekerings maatschappij FBTO op 21 april 1978 aan de Lange Marktstraat. Voor deze nieuwbouw had een imposante histori sche straatwand in het oude handelscen trum van Leeuwarden moeten wijken, een sloop die bij veel Leeuwarders kwaad bloed had gezet. De opening zou worden verricht door de commissaris der konin gin Hedzer Rijpstra en FBTO-directeur Frieswijk, nadat zij eerst in een open koets een rijtour door de stad zouden maken. Symbolischer kon de regenteske houding van bestuurders ten opzichte van de bevolking bijna niet worden ver beeld, meende Swatte Jat: aanleiding om de Slachijemme Brigades (Groucho-Mar- xistysk) in het leven te roepen. De toen actuele populaire taartengooi-acties in de VS en Canada, onder andere naar anti homo activiste Anita Bryant, bleken een vruchtbare bron van inspiratie. Tijdens de rijtour werden op de Wirdu- merdijk, ter hoogte van de Mercuriusfon- tein, plotseling rookbommen naar de koets gegooid. Bij de begeleidende politieagen ten ontstond paniek, rookwolken hingen ■i«|M hnvlKï IV'tl'-Jcfch ÈÊk rmH .wt. ti» Ook keerde Swatte Jat zich in 1979 tegen de komst van de F-16 LiCOV<3LP^t4)t,k

Leovardia, 2000-2018 | 2011 | | pagina 24