Andere tijden Lcovard 25 LOL.. Walter Kromhout Met de Winkelsluitingswet van 1952 kwam er een eind aan de lange openingstijden van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat van de winkels in Leeuwarden. Gaandeweg is en wordt er weer wat bijgesprokkeld, met de invoering van de koopavond, jaar lijks een aantal koopzondagen en wellicht een 'shopping night'. Begin 20e eeuw waren het lange dagen voor de winkeliers. Op alle uren van de dag, tot 's avonds laat, werd hij (het was bijna altijd een 'hij') geacht klaar te staan voor eventuele klanten. Ging de winkel dan om een uur of tien 's avonds dicht, moest er nog schoongemaakt en opgeruimd worden. Ook de zondag was niet heilig. Het 'negen uur sluitingscomité' deed, in het belang van de winkelbedienden, verwoede pogingen om te komen tot een algemene sluiting van de winkels om 21:00 uur. De afdeling Leeuwarden van de Nederlandse Vereeniging tot bevordering van Zondagsrust had andere bedoelingen, maar trachtte eveneens tot inperking van de openingsuren te komen. Met de Winkel sluitingswet van 1930 werden beide voor oorlogse 'actiegroepen' aardig bediend. Die wet verbood in het algemeen een winkel voor het publiek geopend te hebben gedu rende 'den geheelen Zondag' en 'tusschen 8 uur des namiddags en 5 uur des voormid dags'. Op werkdagen rond de feestdagen en op zaterdag (ook een werkdag) werd het sluitingsuur bepaald op 22:00 uur. Een middagsluiting van 12:30 uur tot 13:30 uur werd eveneens ingevoerd. Van de kant van de georganiseerde Leeu warder kruideniers werd nog een oproep gedaan om de sluitingstijd op de avond op 19:00 uur te bepalen. 'Zal den winke lier meer vrijen tijd geven, wat het gezin ten goede komt. Voorts zal het personeel, evenals de patroon, kunnen genieten van de natuur des zomers; ook zal voor beide partijen het gaan naar een concert of ver gadering geen bezwaar meer opleveren en in de derde plaats zullen zakenlui meer tijd hebben voor hun administratie en krijgt men besparing op verlichtings- en verwarmingskosten'. Direct na de Tweede Wereldoorlog bepaalde het college van burgemeester en wethouders dat alle winkels van 09:00 uur tot 12:30 uur en van 13:30 uur tot 18:00 uur geopend moesten zijn. Met enkele uit zonderingen werd een verplichte zaterdag middagsluiting afgekondigd en - voor die uitzonderingen - een verplichte woensdag middagsluiting. Vroom en Dreesman in Sinterklaastijd rond 1937 Winkelsluitingswet 1952 Met de Winkelsluitingswet van 1952 werd gestreefd naar een grotere uniformiteit over het gehele land en de bevordering van de rust van de winkelier met of zonder per soneel. Sluiting van alle winkels op zondag werd zonder uitzondering voorgeschreven. Het sluitingstijdstip op de doordeweekse dag werd gesteld op 18:00 uur, met voor de sigaren-, vis- en bloemenwinkels een uit loop tot 19:00 uur. De zaterdagmiddagslui ting werd slechts mogelijk gemaakt voor bepaalde groepen winkels, zoals zaken in gereedschappen en behang en leveranciers aan ambachtslieden. Voor winkels in huis raad, kleding, schoeisel en dergelijke werd de maandagmorgensluiting voorgesteld en voor zaken die voorzien in de dagelijkse behoeften, de dinsdagmiddag. Bij gemeen-

Leovardia, 2000-2018 | 2011 | | pagina 27