28 hoofddirecties dat niet akkoord kon worden gegaan met koppeling van een koopavond aan een vervroegde sluiting van 17:00 uur op zaterdag. Dat verbod ging na enige tijd van tafel. In 2007 stond de koopavond opnieuw ter discussie; niet zoals eerder de invoe ring ervan, maar nu juist de mogelijke opheffing. Met name tussen 20:00 uur en 21:00 uur laten de klanten het afweten. Voorzitter Eric Bos van de Leeuwarder Ondernemersvereniging Leon dacht aan een opening van de winkels op donderdag en vrijdagavond tot 19:30 uur of 20:00 uur. Deze discussie is niet afgerond. Wel is duidelijk dat de traditionele, sfeervolle en succesvolle vaste koopavond in de bin nenstad van Leeuwarden sleets dreigt te worden. De concurrentie is vergroot door omliggende kernen, De Centrale en buurtwinkelcentra, de langere openings tijden verspreiden de klandizie in de tijd, het toenemend aantal vrije dagen en/of kortere werkweken maakt het winkelen op een ander tijdstip goed mogelijk, als mede de opkomst van de webwinkels als aantasting van het binnenstadsbezoek in het algemeen. De WD-fractie in de gemeenteraad van Leeuwarden lanceerde in het voorjaar van 2010 het idee om in de binnenstad een koop'nacht' op touw te zetten. Een dergelijke verlengde koopavond zou dan tot middernacht moeten duren, met een veel groter en gevarieerder aanbod dan de normale koopavond. In september 2011 is de eerste gepland, die wegens gebrek aan belangstelling niet doorgaat. Gewijzigde Winkelsluitingswet In 1978 trad een gewijzigde Winkelslui tingswet in werking. Een gemeente werd zelfs verplicht een koopavond aan te wijzen, met een keuze tussen donderdag- of vrijdagavond. Deelname was vrijwillig, maar indien er gebruik van werd gemaakt mocht de 52 uur per week niet overschre den worden. Verder werd elke winkelier verplicht een door burgemeester en wet houders gewaarmerkte aankondiging voor zijn raam te hangen met daarop precies aangegeven welke uren de winkel open is. De verplichte vakantie- en halve dagslui ting kwam nu ook formeel te vervallen. De openingsuren door de week werden vast gelegd tussen 05:00 uur en 18:00 uur en tussen 05:00 uur en 17:00 uur op zater dag. Met weer een gewijzigde wet in 1992 werden de mogelijkheden verder verruimd tot maximaal 55 uur per week, met extra openstelling op een aantal zondagen, met ook mogelijkheid om zaterdag een uurtje langer open te zijn en met de mogelijkheid avondwinkels toe te staan. Avondwinkels Begin jaren negentig kwamen er diverse initiatieven voor avondwinkels, een functie die tot dan vooral door pompstations werd ingenomen. Theo Douma, toenmalig uit bater van de Theeschenkerij Prinsentuin, was een van de eersten met een plan, maar met minder succes: 'Ik heb mij eind vorig jaar gemeld bij de gemeente. Gaat daar dan vervolgens het licht uit?' Zijn eis voor een stedelijk alleenrecht op avondverkoop van levensmiddelen kon echter niet geho noreerd worden. Vestiging van maximaal vijf avond winkels in Leeuwarden werd mogelijk gemaakt. De eerste winkel, Bonsoir Avondsuper, opende in 1995 aan het Rui- terskwartier. Zeven dagen per week open, van 16:00 uur tot 24:00 uur, met verkoop van het normale supermarktassortiment. Door nieuwe wetswijzigingen werd het echter gaandeweg ook voor supermarkten mogelijk om 's avonds langer open te zijn; tot 20:00 uur en later zelfs tot 21:00 uur. Die concurrentie werd de avondwinkel(s) te veel. Een verdere verruiming van de openingstijden van Bonsoir tot 02:00 uur bood geen soelaas. Koopzondag In 1994 mocht op maximaal vier zondagen per jaar een vrijstelling gegeven worden van de Winkelsluitingswet. Het initiatief voor de koopzondag kwam van de winke liersvereniging Hart Centrum Leeuwar den, waarin de ondernemers aan de Nieu- westad, Wirdumerdijk, Winkelcentrum Zaailand en Ruiterskwartier zijn gebun deld. Een groot deel daarvan deed dan ook mee, maar middenstanders op de Voor streek, de Kelders en in de Oosterstraat bleven dicht. Na een aarzelende start werd gaandeweg het aantal koopzondagen uitgebreid tot 12 per jaar; steeds op elke laatste zondag van de maand. Wellicht mede door die regelmaat werd de koopzondag steeds suc cesvoller, met een sterke toename van het aantal winkelende bezoekers en van het aantal deelnemende winkeliers. Een ver dere uitbreiding van het aantal koopzon dagen, nu alleen toegestaan in typisch toeristische gebieden, is van diverse kant en bepleit. Argumenten van de tegenstan ders daarvan zijn bekend: zondag als dé dag om het geloof te belijden en de zondag als gezins- en familiedag. Winkeliersvereniging. V.l.n.r. zittend: onbekend; P. Hilarius (kantoorboekhandel Weerd); Cor de Jong (herenmodes, Voorstreek); onbekend; onbekend. Staand: A.A. Mulder (juwe lier Copini, Peperstraat); J. Kuipers (sigarenwinkel Stoffels, Naauw); B.R. Yetsinga (kantoorboekhandel, Wirdumerdijk); Jaap van Gelder meubelzaak Naauw Grote Hoog straat; onbekend; onbekend; D.P. J. de Jonge (bakkerij Groenewoudt, St. Jacobsstraat); onbekend

Leovardia, 2000-2018 | 2011 | | pagina 30