Brievenbus/mailbox 34 De redactie van Leovardia reserveert graag ruimte voor brieven van lezers. Zij behoudt zich wel het recht voor brieven in te korten. Ons adres: Groeneweg 1, 8911 EH Leeuwarden of e-mail: historischcentrum@leeuwarden.nl Tuyaerts Hier een reactie op het verhaal van Bearn Bilker over de familie Tuyaerts. De num mering in het verhaal houd ik maar aan. Ik ben Cor Seinstra en heb van 1947 t/m augustus 1965 op het adres nummer 19 gewoond. Mijn ouders van 1941 t/m augustus 1965. In het verhaal staan enkele onvolko menheden. Geert Kuiper woonde op num mer 18 en niet op 16; daar woonde de familie Kroes, en ik heb gehoord daarvoor de familie Pen; hij was boekhouder bij de L.M.I. Op nummer 21 woonde de familie Kramer en niet op 22, waar de familie Laskewitz woonde. Hij was chauffeur bij de provincie. Tegenover ons, op het andere hoekje, de familie Bakker, direct daarnaast de fami lie De Jager. Het aantal huizen tussen de van Heemstrastraat en de van Asbeck- straat is veel groter dan op de tekening, maar Bilker heeft de originele tekening afgedrukt, neem ik aan. Deze correcties komen uit mijn herin nering vanaf circa 1955. Hessel Sevenster zijn herinneringen zullen verder terug gaan. De oude mevrouw Wynia van num mer 11 had een hoge heg om haar tuin, waar wij graag tegenaan sprongen. De foto in Leovardia is van veel recentere datum, nu met een hekwerkje. Cor Seinstra, Leeuwarden Herinneringen aan de Bagijnestraat Met heel veel plezier en interesse heb ik het artikel in Leovardia 35 gelezen. Ik zelf ben op 3 juli 1950 geboren in de Bagijnestraat 64, dit is het pand dat door Albert Pasma wordt beschreven als de groentenzaak van groentenboer Smilde en later Hennie Jacobs. Dat Hennie Jacobs groentenboer was, daar twijfel ik niet aan, maar wat ik wel weet is dat mijn vader geen groentenboer was. Mijn vader had daar een zaak in bakkerijmachines. Mijn ouders en mijn broer Rein (1947) waren daar eind 1949 komen wonen. Mijn vader had de zaak inclusief een monteur (volgens mijn broer heette hij Slauerhoff) overgenomen van iemand die ging emi greren. Mijn vader ging in die tijd de provincie in om bij bakkers machines aan de man te brengen. Omdat hij toen zelf nog niet in het bezit was van een auto, werd er regelmatig één gehuurd bij Wassenaar tegenover De Harmonie of bij Wijma op de Oostergrachtswal. Na een aantal jaren bleek dat er voor mijn ouders geen droog brood te verdienen was in deze handel en werd de zaak beëindigd. We zijn voorjaar 1953 verhuisd naar de Boomgaardstraat 23. Mijn vader is toen als chauffeur op een Kromhout tankauto bij de CCF gaan werken. In mei 1956 werd hij vertegen woordiger bij diezelfde CCF en zijn wij naar Meppel verhuisd. Mijn broer wist zich nog te herinneren dat, tegelijk met die van Appie Pasma, zijn amandelen zijn geknipt. Met de auto van de familie Pasma heeft mijn vader hen toen naar het ziekenhuis gereden. Ted Smilde, Boornbergum Firma De Maar In het vorige nummer van Leovardia vroeg in deze rubriek Johan Faber nadere informatie over de firma De Maar, bak kerij en kokerij. Niet uit de eerste hand, maar in het boekwerkje van Johan Frehe uit 1995 over de zaken aan de Nieuwestad kunnen we het volgende lezen: 'Op nummer 78 was rond de eeuw wisseling Banketbakkerij De Maar, die de zaak kort voor de Eerste Wereldoor log overdeed aan de heer R. Bakker, die zijn zaak Indië noemde, een zaak die we tegenwoordig een 'bokszaak' zouden noe men. Midden jaren dertig werd de zaak geliquideerd en kwam het pand te koop. Vanaf dat ogenblik was er korte tijd de lijstenzaak van Braun gevestigd, die later in de Bagijnestraat terechtkwam, vervol gens huishoudtextiel Lindeman en Van der Meer in babyartikelen en kinderwa gens. Voordat Van der Kam damesmodes er kwam zat er nog een reeks van jaren Foto Jonker, afkomstig uit de Monnike- muurstraat.' Van de huidige eigenaar/bewoner hoor den we dat De Maar er pas in 1900 was begonnen. J.Dijkstra, Leeuwarden Uitgaanscentra In Leovardia 33 staan verschillende uit gaanscentra vermeld, zoals Vat 69 en La Bella. Vooral aan deze twee uitgaansge legenheden bewaar ik heel mooie herin neringen. Vaak ging ik met mijn collega's Ber- tus de Jong en Wopke Stienstra op pad. Soms waren er nog meer personen, die we dan meestal in Vat 69 ontmoetten, onder anderen Wopkes jongere broer. Wopke van der Veen had de oliehandel van zijn vader overgenomen in de Gijsbert Japick- sstraat. Nu was Wopke meestal ieder weekend ook wel 'in de olie' maar hierin was hij niet de enige. We waren goede klanten van Vat 69 en gaven de portiers toen al een gulden fooi per persoon. We hadden dan ook altijd een streepje voor als we eraan kwamen. Er stond dan al een rij gasten te wachten, maar wij liepen erom heen en werden binnengelaten. Er stond regelmatig een neef van mij als portier: Uulco de Vries. Wat wil het geval? Uulco hield tijdens zijn trouwerij receptie in Vat 69. Mijn ouders hadden steeds het idee dat ik altijd naar een ordinaire kroeg ging, maar het viel hen achteraf reuze mee dat het allemaal zo netjes was in Vat 69.

Leovardia, 2000-2018 | 2011 | | pagina 36