2 i MEHp 2H vWBi Diverse aardewerkfragmenten, waaronder een tulpentegel en speelschijfjes wersgilde een verbod uitvaardigde op het invoeren en drinken van buiten de stad gebrouwen bier. Enkele plattelanders die Leeuwarden bezochten, overtraden dat verbod door het importeren en drinken van het veel smakelijker Haarlems kuit bier. Dit zinde een aantal kroegbazen niet en er ontstond een vechtpartij die zoda nig uit de hand liep, dat de belagers naar het Amelandshuis van Pieter Camming- ha aan de Voorstreek vluchtten. Daarop werd het huis belegerd door een groot aantal Leeuwarders. Cammingha riep de hulp in van zijn Schieringer vrienden. Die vielen met een legermacht van 8000 man de stad binnen, onder leiding van Worp Lieuwes Juckema. Dit gebeurde vanuit het buurtschap Barrahuis ten zuiden van Leeuwarden. Aannemelijk is, dat men via de Wirdumerpoort de stad binnen pro beerde te komen. Twee aanvallen werden door de burgerij onder leiding van Pieter Sybrands Auckama afgeslagen. Juckema koos daarop om via de oostkant de stad binnen te vallen. Dit was een koud kunst je omdat hier de wallen en stadsgracht nog niet waren aangelegd. Leeuwarden werd geplunderd en veel vooraanstaande burgers voor losgeld gevangen gezet in Sneek. Heeft de vondst van veel laatmiddel eeuwse munitie te maken met dit voorval uit de Leeuwarder historie? Of moeten we toch eerder denken aan oefenmateriaal van de militaire garnizoenen? Aardewerkfragmenten Naast metaal werden er ook veel aarde werkfragmenten gevonden, waaronder scherven van faience tegeltjes, schalen en borden, zoals een polychrome tulpentegel, fragment van een plooischotel en als leu ke bijkomstigheid een tegelfragment met de afbeelding van een stadspoort, helaas niet van Leeuwarden. Ook het roodbak- kende Friese aardewerk was rijk verte genwoordigd met scherven van grapes, testen, bakpannen en borden en schalen. Deze zijn voornamelijk te plaatsen in de late 16e, 17e, 18e en begin 19e eeuw. Uit de late 16e eeuw is een tegelfragment gevon den met voor deze tijd typische blauwe glazuur. Helaas hebben we geen enkel heel exemplaar uit de stortgrond kunnen halen. Wel is er een klein aantal rood- gebakken vloertegeltjes gevonden met topglazuur, zogenaamde estriken. Deze kunnen afkomstig zijn uit de voormalige poortgebouwen. Ook is er, zij het in mindere mate, geïmporteerd Duits aardewerk gevonden, onder andere een halsfragment van een Baardmankruik en een aantal buikscher- ven van Westerwald aardewerk. Opval lend is de vondst van een laatmiddeleeuws buikfragment van een dranktonnetje in de vorm van een draak of paard, te herken nen aan de buik, achterpoten en staart. Dit waarschijnlijk Gres aardewerk past qua datering niet geheel in het stramien van de overige vondsten. Dit is een stuk wat we nader moeten laten onderzoeken door een echte kenner op het gebied van middeleeuws aardewerk. Dat roken nog een heilzame en hartver sterkende werking had in de vroege 17e tot midden 19e eeuw, blijkt uit het grote aantal kleipijpenkoppen dat gevonden is. De vroegste exemplaren, met kleine ketel en korte steel zijn iets minder tal rijk dan de pijpen die te dateren zijn in de 18e eeuw. Ook noem ik hier de grote hoeveelheid oesterschelpen die we hebben gevonden. Wat kan de relatie zijn tussen deze twee oneindig ver uit elkaar liggende objecten? In de 17e eeuw was het gebruikelijk dat men een tabakskroeg bezocht om daar een pijpje en tabak te kopen en het ook aldaar op te roken onder het genot van het drinken van een stevige borrel of Een tinnen kinderhorloge uit het begin van de 19" eeuw LiCOV<3LP^t4)t,k

Leovardia, 2000-2018 | 2011 | | pagina 4