3 Een sluitsteen van de Wirdumer Waterpoort uit 1610 een biertje en... het nuttigen van oesters! Deze delicatesse was in vroegere tijd geen koningsmaal, maar gewoon een smake lijk tussendoortje. Deze kroegjes werden tabagie genoemd en de uitbater was de toebakster. Heeft er ooit rond het begin van de 17e eeuw een tabagie nabij de poort gestaan? De vondsten van veel glaswerk in de vorm van roemerfragmenten, glazen drinkbekers, halsfragmenten en bodem fragmenten van zogenoemde kattekoppen wijzen hierop. Voor het bestrijden van een houten kop had men waarschijnlijk wel eens een medicament nodig. Het medici nale gedeelte ontbreekt dan ook niet met de vondst van een geheel intact flesje uit de 17e eeuw en een zalfpotje dat we kun nen dateren in de 18e eeuw. Sport en spel Sport en spel horen bij de mensheid en bij elke opgraving in de binnenstad vinden we hier bewijzen van. We noemen hierbij een aantal vondsten, waarvan sommige moeilijk te dateren zijn, omdat ze niet in context is gevonden. Tinnen kinderhor loge, schapenkoot met loodvulling, twee kloten met houtrestanten, speelschijfjes gemaakt uit scherven van rood gebak ken aardewerk en gebakken kleiknikkers zonder glazuur. Het tinnen kinderhorloge kan gedateerd worden rond het begin van de 19e eeuw. De speelschijfjes waarschijn lijk 18e of vroeg 19e eeuw. 18' eeuwse houten duimstok in leren foedraal van het merk Friezland Opmerkelijk is het grote aantal leervond- sten, niet alleen materiaal dat gebruikt is in het dagelijkse leven zoals schoenen, leren riemen, beurs, paardentuig enzo voorts, maar ook veel snijafval van de leerbewerker of schoenlapper zelf. Een duidelijk voorbeeld hiervan is een grote gebruikte schoenzool waaruit een klei nere maat gesneden is. De vondsten van schoenen en zolen tonen aan dat er lan gere tijd een of meerdere leerbewerkers werkzaam zijn geweest nabij de Wirdu- merpoort. Er zijn zowel puntschoenen uit de late 16e eeuw aangetroffen, als schoe nen met gelaagde hak uit de 18e en begin 19e eeuw. Erg leuk is de vondst van een leren damesmuiltje van rond 1650 dat goed bewaard is gebleven. Ook werd er een houten duimstok in leren foedraal uit de stortgrond gepiept - het scharnierpunt van messing zorgde voor deze leuke vondst - die te dateren is in de 18e eeuw. De maten zijn aangegeven in duimen en zelfs de merknaam 'Friez land' is nog leesbaar. Bouwmateriaal Het is logisch dat we ook de restanten van bouwmateriaal van de poort tegenkwa men in de stort. Grote brokstukken van de walmuren, zandstenen bouwfragmenten, leien van de poort en de arkeltorens, geel- gebakken lateien, funderingspalen van de grachtmuren, maar ook een geheel intact gevonden sluitsteen met afbeelding van een maniëristische leeuwenkop. Gezien de ligging van de overkluizing van de water poort in de bouwput en de aanvoer van de grond naar de stort is het aannemelijk dat deze sluitsteen in de doorgang van de waterpoort heeft gezeten, aan de zijde van de Heerengracht. De kleine beschadigin gen op dit beeldhouwwerk in zandsteen zijn ontstaan bij de afbraak van de poort in 1835. Een aardig detail aan de steen is dat het zichtbare gedeelte in de boog van de waterpoort zwart geverfd was. Ervan uitgaand, dat er van de grote hoeveelheid grond slechts circa 20 pro cent is doorzocht, geeft dit toch een redelijk goed overzicht van de vondsten uit de stort. De leden van de werkgroep zijn nog steeds bezig op deze locatie en de vondstenlijst zal ongetwijfeld nog worden aangevuld met aanzienlijk meer materi aal. De gemeente Leeuwarden was bereid om de kosten te dragen voor het uiteen schuiven van de grond door een kraan machinist. Aangezien de grond gestort is op een plek waar een ieder toegang heeft, leidde dit ook tot bezoek van schatzoekers buiten de werkgroep. Wat ze gevonden hebben weten we helaas niet. De vondsten hierboven beschreven zijn te bezichtigen in het Historisch Centrum Leeuwarden. Geraadpleegde literatuur: Opgravingen in Amsterdam - 20 jaar stads- kernonderzoek, 1977, uitgeverij Fibula-van Dishoek Haarlem. Antiek glas, dr. C Isings, 1966, uitgeverij J.H. de Busy Amsterdam. Een bijna ongeschonden benen luizen kam uit de eerste helft van de 17' eeuw

Leovardia, 2000-2018 | 2011 | | pagina 5