Li i LaJÊ 6 Nieuwestad zuidzijde, hoek Oude Lom- bardsteeg rond 1910. Op de begane grond zien we de melksalon van N. Booy Het door Bender uitgebate Café De Spie gelzaal bleef aan de westkant echter lange tijd de enige zaak die met zijn ingang in de Oude Lombardsteeg voor wat levendig heid zorgde. Een winkelpaleis Aan de oostzijde bevond zich op de hoek met de Nieuwestad al in het begin van de 19e eeuw het logement Hooghuis dat zijn naam ontleende aan de opvallende hoogte van het pand, waarin voordien tot 1764 de Lombard (de Bank van Lening) van de stad Leeuwarden was gehuisvest. De naam van de ernaast gelegen wijde steeg was daardoor na verloop van tijd van Hooghuistersteeg veranderd in Lom bardsteeg. In november 1824 werd dit 'zeer gerenommeerd en florissant Loge ment staande bij de Lange Pijp' door eige naar J.J. Baptist te koop aangeboden. Zo kwam het in handen van de firma A. Sin- kei, die er na een verbouwing op 23 mei 1826 een winkel opende die gesorteerd was 'in inlandsche, Duitsche, Fransche en Engelsche manufacturen'. Omdat het pand al snel te klein dreigde te worden, kocht Herman Sinkel in de loop der jaren verscheidene huizen naast en achter zijn winkel aan. In mei 1842 werd vervolgens met de afbraak begonnen van de vier ach terhuizen in de Lombardsteeg, waarna er een groot nieuw pand op die plaats kwam. Behalve magazijnruimtes bestond dat uit een fraai hoog herenhuis dat op de hoek met het Ruiterskwartier verrees. In het volgende voorjaar vond nog een grondige verbouwing van de twee voorhuizen aan de Nieuwestad plaats, waarna een nieuwe gevel met prachtige gebronsde kolommen, pilasters en een portiek met etalages veel aandacht trok. In mei 1845 werd het nieuwe kolossale winkelgebouw feestelijk geopend en waren de bezoekers enthousi ast over de rijk gedecoreerde en fraai ver lichte winkelruimte. In de Oude Lombardsteeg was inmid dels door de achterliggende magazijnen een hoge en wat saaie wand ontstaan met alleen enkele spiegelruiten die als uit stalkast dienden. De winkel van Sinkel werd in de stad al snel een begrip en was jarenlang een florerend bedrijf, totdat in de jaren tachtig de omzet begon te dalen en de zaak tenslotte in 1891 haar deuren moest sluiten. Het gehele complex, dat zich van de Nieuwestad tot het Ruiters kwartier uitstrekte, werd vervolgens door de Leeuwarder ondernemer J.W. Bukers aangekocht. Deze bezat al een schoenen winkel naast de Kanselarij aan de Turf markt. Een metamorfose Kort nadat Bukers de gebouwen van de Firma Sinkel had overgenomen kreeg architect Bruns opdracht een plan te maken voor een grondige verbouwing van het geheel, waardoor er zeven nieuwe winkels zouden ontstaan en een zestal bovenwoningen met vrije opgang. Voor de uitvoering van dit project moesten over de hele lengte van het pand schuttingen wor den geplaatst en steigers van ongeveer 15 meter hoog. Daardoor bleef er geen ruim te over voor voertuigen en werd de steeg ook voor voetgangers erg gevaarlijk. Geen wonder dat Bender een flinke terugloop van zijn klandizie vreesde en vrijwel met een bij de gemeente, die de maatregel tot afsluiting had genomen, een verzoek om schadeloosstelling indiende. Dit werd ech ter afgewezen omdat aan de vergunning uitdrukkelijk de voorwaarde was verbon den de passage van de kant van het Rui terskwartier tot aan De Spiegelzaal vrij te houden, terwijl die zaak bovendien nog een ingang aan de Hoedemakerssteeg had. Toch had deze verbouwing, die in maart 1892 begon, ook een voordelige kant voor Bender want door deze metamorfose zou ongetwijfeld de drukte en dus de levendig heid in het straatje toenemen. Op de oosthoek van de Nieuwestad met de Oude Lombardsteeg ontstonden op nummer 138 nu ook twee nieuwe win kelpanden, waarbij Bukers in september zelf zijn winkel met schoenartikelen in het hoekpand vestigde en de firma Peek Cloppenburg ernaast een winkel in con- fectiegoederen opende. Deze laatste firma vertrok al na een paar jaar, waarna B. Gerner er een magazijn voor de verkoop van ontsmettingsovens vestigde. De fraaie en ruime bovenhuizen met zicht op de Lange Pijp werden ondermeer aan enkele officieren, een zenuwarts en een tandarts verhuurd. Op de hoek van de Oude Lombardsteeg en het Ruiterskwartier had Jac. Turkstra in juli 1892 al zijn manufacturenwinkel De Zon geopend. Zowel door de fraaie uit stallingen als door gezellige verlichting - de meeste winkels waren iedere avond tot negen of tien uur geopend - trokken deze nieuwe zaken meteen al veel belangstel ling. Nieuwe bewoners In de Oude Lombardsteeg zelf raakten de ruime bovenwoningen ondanks hun acht en negen behangen kamers vrij vlot ver huurd, maar vermoedelijk was hier, gezien de regelmatige wisseling van bewoners, soms ook sprake van kamerverhuur. Alle bovenwoningen hadden een eigen opgang die zich naast de winkeldeur bevond, had den ruime portalen en waren voorzien van gas en waterleiding Voor de winkelhuizen - achter de winkel bevond zich het woonhuis met woonkamer, slaapkamer, keuken en plaats - duurde het verhuren vaak aanmerkelijk langer. Misschien kwam dit aanvankelijk doordat een goede klinkerbestrating ontbrak en er nog geen gemeentelijke riolering was aan gelegd, waardoor de waterlozingen in de aanwezige goten voor een onaangename geur in de winkels en huizen zorgden. Een verzoek aan de gemeenteraad in april 1893 om deze problemen te verhelpen leidde in de loop van het jaar tot verbetering van de situatie. Inmiddels was op nummer 7 de sigarenzaak Varinas van Jacob Wolff geopend en vestigde zich op nummer 3 de parapluwinkel Rentier Lestrade, ter-

Leovardia, 2000-2018 | 2011 | | pagina 8