De Leeuwarder Gemeenschap aan de wandel 15 Dit is de jonge-kind'ren-hoek Van oude Tante Pannekoek! Een prijsvraag voor jong en oud met mooie geldprijzen \\/e hebben dezer dagen in Leeuwarden een vreemde wandelaar ontmoet, lezers. Ilij YV kwam van ver, had onze goede stad nog niet eerder gezien en was maar op goed geluk af door allerlei straten en straatjes gaan zwalken. Wij vroegen hem naar zijn indrukken over de Friese hoofdstad en hij bleek zéér content te zijn. We vroegen hem ook, waar hij precies geweest was, maar tot onze grote verbazing kon hij geen enkele straatnaam noemen. Hij had de bordjes wel gelezen, maar was alles al weer glad vergeten. „Vertelt u ons dan eens wat u onderweg hebt gezien", zeiden we en toen bleek onze vreemde vriend plotseling een ijzersterk geheugen te bezitten. Allerlei kleine bijzonder heden herinnerde hij zich nog en met een ambtelijke preciesheid vertelde hij het volgende: „Ik begon mijn wandeling op een pleintje, waar het zeer druk was. Fietsers eu auto's krioelden er dooreen en het was maar goed, dat het verkeer daar in goede banen werd geleid met pijlen en zo, want anders zou den er stellig ongelukken gebeuren. Van dit pleintje wandelde ik in de richting van een zeer drukke straat, die door een gracht in tweeën werd gedeeld. Maar na enige ogenblikken besloot ik de drukte te ontvluchten en de stilte te zoeken. Ik sloeg linksaf en liep door een smalle straat met oude huizen recht op een eerbiedwaardig, hoog en stellig heel oud bouwwerk (1) aan. Aan de voet van dit bouwwerk was een ruim plein, waar het in strijd met mijn verwachting - zeer druk was. Ik vervolgde mijn weg over het plein en belandde weer in een smalle, oude straat. Er was een zijstraat naar rechts, voor een verkeersbord met een paar spelende kin deren. Vlak bij de hoek in deze zijstraat stond een gebouw met een hoge stenen trap, met een naam, die mij is ontschoten, hoven de voordeur (2). Dit was maar even een zijsprongetje, want ik bleef rechtuit gaan in de straat met het bordje. Daar zag ik aan de linkerkant een oude school (3), ik liep voorbij een merk waardig stukje dicht begroeide wildernis en verderop was aan de rechterkant van de straat een zeer lang gebouw (4). Aan het eind van deze straat ging ik rechtsaf en toen was ik in eert veel bredere straat gekomen, met aan de linkerkant een groot gebouw van roodachtige baksteen, versierd met grijze zandsteen (5). Ik ging daarna weer eens linksaf en zag voor me een oud grijs bouwwerk, dat hoog oprees tussen de omringende huizen (6). Bovendien zag ik hier verschillende schoolgebouwen (7). Ik liep aan de rechterkant langs het grijze bouwwerk en ging daarna rechtsaf, waarna ik keus had tussen twee smalle straten. Ik zag op de hoek van een daarvan een huis met een gevelsteen, waarop kleer makersgereedschap was afgebeeld en volg de de straat, die bij deze hoek begon. Aan het eind daarvan sloeg ik rechtsaf en toen was ik plotseling in een veel bredere straat gekomen, met bomen aan weerskan ten. Vóór een pleintje met een standbeeld (8) en een paar deftige gebouwen (9) sloeg ik linksaf en ik merkte meteen, dat ik, toen de stadsdrukte weer naderde. En aan het eind van deze straat kon ik rechtsaf gaan, op een zeer druk kruispunt, waarna ik, langs een straat met mooie winkels, het begin punt van mijn wandeling weer bereikte." Lezers, wij vragen u: door welke straten is deze vreemdeling gewandeld? Wij vragen u verder: welke merkwaardige gebouwen heeft hij op deze wandeling ontmoet? De route moet u uit het relaas van de wan delaar kunnen afleiden en de gebouwen (die in het verhaal zijn genummerd van 1 I n een nieuw maandblad behoort een eigen hoekje voor de jeugd te staan! en dus zien jullie hier je eigen rubriek, waarin tekeningen, raadsels, kleurwedstrijden en allerlei mooie dingen in de toekomst tc vinden zullen zijn. Hierbij voor de eerste keer een tekening, waarvan je alles mag opschrijven wat fout getekend is of wat een beetje vreemd vindt. Je maakt er maar een mooi lijstje van en als ie 't moeilijk vindt het zélf te 'schrijven, dan helpt iemand anders je wel even. Stuur je oplossing in aan het volgend adres: Tante Pannekoek, p.a. N.V. Erven Koumans Smeding, Voorstreek 101—103, vóór 1 Juni a.s. en zet erbij: je naam, adres, leeftijd en op welke school je gaat. Tante Pannekoek vindt het erg gezellig als je er een briefje bij schrijft, want al is zij t.e.m. 9) zult u stellig ook kunnen vinden. Wanneer u deze route opschrijft en daar aan een genummerd lijstje van de gebou wen toevoegt, dan kunt u meedoen aan deze eerste wandelprijsvraag van „De Leeuwarder Gemeenschap." Voorwaarde is, dat u bij uw oplossing de antwoordkaart voegt, die in dit blad is ge stoken. Dat is de kaart, die u kunt gebrui ken om u als abonné op te geven zodat wc onze lezers de mogelijkheid verschaffen om twee vliegen in één klap te slaan. De oplossingen moeten vóór 1 Juni in het bezit zijn van de administratie van ,.De Leeu warder Gemeenschap", p.a. N.V. Erven Kou mans Smeding, Voorstreek 101—lOó, met op de enveloppe de aanduiding „Wandel prijsvraag." Onder de inzenders van goede oplossingen worden vijf geldprijzen verloot: één van 20.—, één van 10.—, één van 5.—, twee van 2.50. De oplossing en de prijswinnaars worden in het volgende nummer vermeld. oud, zij houdt toch erg van kinderen en vooral van kinderen uit Leeuwarden! En nu, kleine Leeuwarders en Leeuwarder- innekes van 6-12 jaar, vlug aan 't werk! Je kunt als je een goede oplossing zendt nog een prijs krijgen ook en wel als eerste prijs een bon voor een kinderboek en verder nog verschillende aardige andere prijsjes. Heel veel hartelijke groeten van yv!/V\

Leeuwarder Gemeenschap | 1952 | | pagina 15