Een veilig baken voor de huisvrouw N" „Het Baken" geeft iedere vrouw de koers aan op een zee vol ondiepten, riffen en klippen ederland kent een vierduizend beroe pen. Dat is veel, maar dat van huis vrouw is er niet bij, hetgeen natuurlijk een uitvinding is van de heren der schepping, die in deze maatschappij altijd nog de lakens uitdelen en dat helaas niet immer op de meest aangename wijze. Nu, zo tragisch is het met de nict-erken- ning van het beroep van huisvrouw niet, in ieder geval de vrouw zelf neemt het zo niet op. Ook niet in de oorlog, toen bij de uitreiking van het persoonsbewijs onza liger nagedachtenis achter het woordje beroep bij iedere huisvrouw resoluut en zonder pardon „geen" werd ingevuld. Sedertdien is er heel wat veranderd en verbeterd, doch niet wat dat betreft, het geen een grove miskenning mag worden genoemd. Voor schier elk beroep is een diploma nodig voor men zich als zodanig mag vestigen, doch voor dat van „duizend poot" geldt dat niet. Zeker, duizendpoot, zo zou het beroep van huisvrouw het best kunnen worden betiteld, want over welk een kwaliteiten moet een goede huisvrouw niet beschikken. Zij moet in de allereerste plaats goed kunnen koken, omdat het gezegde wil, dat de liefde van de man door de maag gaat. Zij moet ook als coupeuse en naaister, gezinshulp, ver pleegster en kinderverzorgster kunnen fun geren. Allemaal beroepen, die ieder afzon derlijk een diploma vragen! Dan is de huisvrouw nog de in het vak doorknede dienstbode, wasvrouw en werk ster, die in de avonduren dan het statie kleed van minister van financiën aantrekt. Zij stelt een begroting op, die natuurlijk steeds moet worden gewijzigd, omdat ande ren het prijspeil in de war sturen. Zij orga niseert een spaareampagne, die vaak teniet wordt gedaan en zij voert de boekhouding van de Staat der Huishouding, die dikwijls niet wil kloppen. Naast al deze bezigheden moet zij de kin deren nog opvoeden en liefst ook nog aan het maatschappelijk verkeer deelnemen, want de vrouw begint steeds meer mee te tellen. Wel zeker, alleen niet in haar eigen beroep, dat het centrale punt is van ieder gezin, dat op zijn beurt weer de kern van de maatschappij vormt. Schort er dus aan de erkenning zo het een en ander, met de vrouw zelve is dat ook het geval. De man weet, dat hij al of niet zonder erkenning voor een vak moet leren. De huisvrouw behoeft dat niet, ten minste zij gedraagt zich zo en dat om dat de mannen er genoegen mee nemen. Natuurlijk, het is niet juist uitgedrukt en ook niet te vergelijken, maar wie neemt nu iemand in vaste dienst, van wie hij de vakbekwaamheid niet kent van de practijk uit of op papier. De man doet dat, want bijv. van alle meisjes, die na de lagere school een middelbare opleiding hebben gehad, heeft zich bijna niemand bekwaamd in het allervrouwelijkste beroep. Dat waait immers de vrouw zo maar aan Alleen op de Meisjes H.B.S. wordt iets aan naaien gedaan, doch voor de rest is het overal ho-maar, om van verzorging en op voeding der kinderen in het geheel maar O o niet te spreken. Gelukkig gaan heel wat meisjes, die niet „verder leren" tegenwoor dig naar de huishoudschool, doch dat is nog altijd een minderheid. Daarom mag Leeu warden zich gelukkig prijzen, dat het in „liet Baken" zulk een voortreffelijk voor lichtingscentrum op huishoudelijk en opr voedkundig gebied heeft. De „zee" van het huishouden is vol ondiep ten, riffen en klippen, doch op dit baken kan iedere huisvrouw veilig koersen. Zij weet dat, hetgeen blijkt uit het aantal be zoeksters, dat hier sedert de openstelling in 1946 cursussen heeft gevolgd of inlich tingen heeft ingewonnen. In totaal zijn dat er rond 32000. Op zijn minst kan dus iedere Leeuwarder huis vrouw er zijn geweestDat is nog niet het geval, want dit hoge getal is te danken aan het feit, dat een ieder, die eenmaal de weg naar 't hoekhuis op de Ooster-Grachts- wal bij de Eerste Kanaalbrug heeft gevon den, steeds weer komt. Dat vanwege de ser vice, maar ook door de gezelligheid, die de cursussen kenmerkt, hetgeen vooral is toe te schrijven aan het feit, dat de schoolse werkwijze strikt wordt vermeden. De volwassenen komen uit alle lagen van de bevolking, zodat met recht kan worden gezegd, dat „Het Baken" een afspiegeling is van de Leeuwarder gemeenschap, althans van het vrouwelijke deel daarvan. Daarom mocht deze instelling niet ontbreken 111 het eerste nummer van het blad, dat zich ten doel stelt een van de bindende elementen in deze steedse samenleving te zijn. Daarom ook nog heel in het kort en lang niet volledig een overzicht van het werk terrein van deze stichting. Natuurlijk kan mun er leren koken, naaien en verstellen. Dat is logisch, maar wist ge, dat men er de moeders ook leert Jan Klaasenpoppen te ma ken? Waardeloos voor een lekkere maaltijd, maar van het allergrootste belang voor de sfeer in de huishouding, want de moeder, die dat kan, is een kraan in de ogen der kinderen. En dan de cursus „hoe verzorg ik een kinderfeestje" of de cursus in het ma ken van speelgoed. Alles heel simpel, doch sfeer scheppend. Om ook iets van de „degelijke" sector te zeggen: de cursus in het maken en repare ren van matrassen is toch zeker belangrijk om van de lampekappencursus maar te zwijgen. Daarbij „alles voor het wiegekind" en „moeder tracteert", „eenvoudige zieken verpleging in huis" en „practische opvoed kunde." Gedurende de zomermaanden nemen de werkzaamheden van Het Baken begrijpe lijkerwijs af, maar de demonstratie „gemak kelijke vacantiemaaltijden" is natuurlijk voor geen enkele huisvrouw te versmaden, terwijl de goedgevulde bibliotheek ook nog altijd het nodige bezoek trekt, hetgeen gelukkig ook gezegd kan worden van de serie lezingen over beroep en school. BERBER De foto geeft een duidelijk, maar heel onvolledig overzicht van alle hoedanig heden, waarin de dames zich kunnen bekwamen. Het matrassenmaken springt ditmaal wel erg in het oog.

Leeuwarder Gemeenschap | 1952 | | pagina 7