\og eens aan de wandel met ,.l)e Leeuwarder Gemeenschap" Dit is de jonge-kind' ren-hoek Van oude Tante Pannekoek! 1 5 e vreemde wandelaar in Leeuwardens straten is nog niet vertrokken naar andere - D en dus slechtere - oorden. Dit zal onze lezers verheugen, want ze kunnen hieruit afleiden dat het hem hier best bevalt. Verheugen kunnen onze lezers zich ook over het zonderlinge feit. dat onze vreemde vriend nog altijd niet heeft geleerd op de straatnamen- bordjes te kijken. Deed hij dat wel, dan zou er voor ons geen aanleiding bestaan u op nieuw een wandelprijsvraag voor te zetten. U kunt dus opnieuw uw vernuft en de kracht van uw beenspieren beproeven door te trachten de route te ontdekken, die de vreemdeling thans heeft gevolgd. deling kunnen afleiden en de gebouwen (die in het verhaal zijn genummerd van 1 t.m. 14) zult u stellig ook kunnen vin den. Wanneer u deze route opschrijft en daaraan een genummerd lijstje van de ge bouwen toevoegt, dan is de oplossing klaar. U kunt deze, uiterlijk de laatste van deze maand, sturen aan de Redactie van „De Leeuwarder Gemeenschap", pa. Erven Koumans Smeding, Voorstreek 101—103, met op de enveloppe de aanduiding „Wandelprijsvraag". Onder de inzenders van goede oplossingen worden weer vijf geldprijzen verloot: één van 20,-, één van 10,-, één van 5,- en twee van 2,50. De oplossing en de prijswinnaars worden in het volgende num mer bekend gemaakt. I \e vieeu.de wandelaar vai "-"prijsvraag volgde deze ro „Ik begon mijn wandeling", zo vertelde de wandelaar, „op een plaats waar vlak bij elkaar en reehthoekig ten opzichte van elkaar twee ijzeren ophaalbruggen de grach ten overspannen. Hun namen (1 en 2) ben ik natuurlijk vergeten, evenals de naam van een oud gebouw aan de brede kade daar vlak in de buurt. Wel herinner ik me, dat het een buitenlandse plaatsnaam (3) was. Langs het brede water verdergaand, zag ik aan de overkant daarvan een groot gebouw met vele ramen (4), dat naar mijn smaak wel een stoere, maar geen vrolijke indruk maakte. Aan de rechterkant, in een zijstraat, zag ik daarentegen een fleurig plantsoen, terwijl op de hoek van deze straat ook een vrij groot gebouw stond (5). Het water boog af naar links, maar ik liep rechtuit, tot ik bij een drukke straat kwam. Hier ging ik rechtsaf, langs een park, en daarna sloeg ik de tweede zijstraat aan mijn rechterkant in. Deze vertakte zich al spoedig, maar ik bleef rechtuit gaan in de richting van huizen met een gemetselde boog boven twee deuren. Voor de verandering ging ik toen maar eens linksaf en daarna rechtdoor tot een straat met een gracht. Weer besloot ik linksaf te gaan en ik kwam bij een betonnen brug. Ik liep over de brug, direct daarna rechtsaf en evon later weer linksaf, daar waar op de hoek een schooltje of iets dergelijks (6) stond. Toen was ik in eeh vrij smalle straat gekomen, met hekjes voor de huizen aan de rechterkant. Dit straatje bracht me op een plein met een plantsoen, waar ik maar liefst vier belangrijke gebouwen zag staan (7, 8, 9 en 10). Ik ging op het plein rechtsaf, passeerde een stukje onbebouwde grond tussen de huizen, rechts van de straat en bovendien een kerkje (11). Toen zag ik links op een hoek weer een schoolgebouw en ik besloot hier linksaf te gaan. Het straatje was kort, maar links en rechts waren scholen (12 en 13). Voor mij zag ik een breed vaarwater, ik sloeg rechtsaf en liep-langs dit kanaal tot bij een brug, die aan mijn linkerkant was. Ik ging echter rechtsaf, nadat ik even ge keken had naar een somber gebouw aan de overkant van het water (14). En langs deze straat, opnieuw met een gracht er naast, bereikte ik merkwaardigerwijs het punt van uitgang weer. Lezers, wij vragen u andermaal: welke route heeft deze wandelaar gekozenEn welke gebouwen heeft hij ontmoet. De route moet u uit het relaas van de vreem an onze eerste r..l0 olgde deze route: Westerplantage, Torenstraat, Oldehoofster- kerkhof, St. Jobsleen, Groeneweg, Schoen- makersperk, Perkstraat, Jacobijnerkerkhof, Bij de Put, Slotmakerstraat, Eewal, Gouver- neursplein, St. Jacobsstraat, Nieuwestad, Terug naar Westerplantage. De geljouwen zijn: 1. Oldehove, 2. Coulonhuis, 3. School voor Buitengewoon Lager Onderwijs, 4. Nieuw St. Anthony Gasthuis, 5. Stads Weeshuis, 6. Grote of Jacobijnerkerk, 7. R.K. Ulo school,Ind. Huishoudschool, St. Elisabeth Scholen, Schipperssehool, 8. Standbeeld van Us Heit, 9. Stadhuis, Gemeentehuis, Ambts woning van de Commissaris van de Konin gin. De hoofdprijs twintig gulden is gewon nen door de heer J. Joustra, Menno van Coehoornstraat 12. Een prijs van tien gulden ontvangt de heer E. Drijver, Tulpenburg 22 Met vijf gulden wordt de oplossing beloond van de heer W. Venema, Van Beverwijck- straat 13 Tenslotte twee rijksdaalders. Deze zijn voor de lieren A. v. d. Wal, Achter de Hoven 271 en J. Mulder, Willemskade 6. Dat was een teleurstelling! De eerste kinderprijsvraag van Tante Pannekoek heeft geen enkele goede oplossing opgeleverd. Erg jammer voor de kinderen, want nu kunnen er geen prijzen worden uitgereikt. Maar - we hebben weer een nieuwe puzzle voor jong Leeuwarden tot 1- jaar, En nou zal Tante Pannekoek eens zien of jullie je eigen stad wel goed kennen!. In Leeuwarden staan veel grote en kleine gebouwen en Tante Pannekoek heelt er o uitgekozen, maar ze zegt je alleen de beginletters van hun naam. Jullie moeten dan de rest invullen en meteen vertellen wat er in dat gebouw vroeger gebeurde of wat er tegenwoor dig te doen is. Opgelet: L i 1 - een oud gebouw, midden in de stad, dat begint met een W. Waar staat het en waar diende het vroeger voor? Behalve 's Zondags en 's Donderdagmiddags staan er altijd veel bloemen, waarom is dat? 2 - een gebouw, dat begint met een S, dichtbij de Sophialaan. Achter het gebouw is van 't werk, dat er verricht wordt, méér te zien, dan ervoor. Sedert Mei is daar een grote verandering gekomen - welke verandering is dat? En hoe heet 't gebouw 3 een oud wit gebouw, dat begint met een II, dicht bij t gemeentehuis. Ervoor staat een man, die nooit van zijn plaats wijkt, zelfs niet bij sneeuw of regen. Wie woonde er vroeger in dat gebouw? en wie woont er nu? en wie is de man, die ervoor staat. 4 een gebouw, dat begint met een H, dichtbij 't Paleis van Justitie. Er zijn veel zalen en kamers in dat gebouw en men ziet er haast altijd mensen in en uitgaan, vooral 's avonds. Waar staat dat gebouw? en wat doet men er? - 5 - een groot gebouw, dat begint met een B, dichtbij hotel Amicitia. Er is pas veel in vertimmerd en verbouwd. En gedurende de spoorweg-week was er boven een tentoon- stelling. Hoe heet het gebouw? Wat doet men er? En welke tentoonstelling was er in de spoorwegweek? Heb je die tentoonstelling ook gezien? En/wat vond, je het mooiste? Zo, Leeuwarders en Leeuwarderinnekes tot 12 jaar, aan de slag! Stuur je oplossing in vóór 1 Juli aan: Tante Pannekoek, p.a. N.V. Er\en Koumans Smeding, Voorstreek 101-103 en zet er bij je naam, je adres en op welke school je gaat. Er zijn leuke prijzen voor de kinderen, die alles goed weten te vinden! Heel veel hartelijke groeten van

Leeuwarder Gemeenschap | 1952 | | pagina 15