naar onderling* contact Knutselaars streven tentoonstelling op Plannen voor een beperkte schaal Bij deze belangstelling moet natuurlijk een flinke dosis knutselzin komen en deze is weer sterk afhankelijk van de vaardigheid, die men op dit gebied bezit of meent te bezitten. De moeilijkheden om een knap werkstuk te maken zijn niet gering -- men moet er handigheid, geduld en energie voor bezitten. Maar onmiskenbaar ontstaat hier de eetlust tijdens het eten. De beginnende knutselaar zal zijn eerste pogingen misschien met een pover resultaat bekroond zien, maar hij weet, dat het volgende werkstuk beter en het daarop volgende misschien volmaakt zal zijn. En dus gaat hij verder. Ook Leeuwarden telt vele knutselaars, maar niemand weet precies hoe veel. De meesten werken immers in het verborgene an de huiskamer en hun werkstukken komen nim mer onder het oog van een groter publiek dan familie en kennissen. Toch bestaat er in ruime kring belangstelling voor knutsel werk; een onlangs op beperkte schaal in Leeuwarden gehouden tentoonstelling heeft dit weer eens bewezen. De laatste weken is in een groepje knutse laars de wenselijkheid besproken van een nauwer onderling contact, liet is niet hun bedoeling een vereniging op te richten, maar wel om knutselaars de gelegenheid te geven elkaar te steunen en met elkaar van gedachten te wisselen. Bovendien zouden zij hun werkstukken graag eens in het open baar willen tentoonstellen. Wij menen, dat „Leeuwarder Gemeen schap" op dit punt een taak heelt. Het streven naar onderling contact moet aan gemoedigd en zoveel mogelijk bêvorderd worden. Daarom vinden de lezers in dit blad een lijst van de knutselaars, die al in deze groep zijn opgenomen. „Buiten staanders" kunnen zich zonder bezwaar met deze mensen in verbinding stellen. Het plan van de tentoonstelling verdient, naar onze mening, eveneens aanmoediging, liet hoeft geen expositie van louter meester stukken te worden; juist de eenvoudige dingen kunnen de lotgenoten van oom Jacob op een idee brengen. Over deze zaak is al in beperkte kring gesproken, waarbij de knutselaars zich, in ruil voor onze steun, bereid verklaarden de baten van. een even tuele tentoonstelling ten goede te laten komen aan de stichting „Leeuwarder Gemeenschap". Misschien willen Burgemeester <n vV.-thou ders trouwe lezers van ons blad alvast eens denken over de mogelijkheid om dit najaar het Beursgebouw een paar dagen voor dit doel beschikbaar te stellen? Aom Jacob had een sombere natuur; tcan- neer hij 's avonds van de fabriek was thuisgekomen, dan at hij z'n boterhammen en voor de rest van de avond zat hij maar wat in z'n stoel. Hij las in z'n krantje, maar icerd door de berichten over oorlog, diplo matiek geharrewar en auto-ongelukken niet opgemonterd. Dan draaide hij wat aan de radio, maar vond alom jazzmuziek. Oom Jacob vond jazzmuziek afschuwelijk en placht na een poosje het ding weer dicht te draaien om zich daarna, suffend in zijn stoel, uitvoerig op de nachtrust voor te be reiden. Tante Trijntje (de vrouw van oom Jacob) ergerde zich voortdurend aan de landerige stemming, die het gezinshoofd op deze manier aankweekte en ze begon zich onbe wust bezig te houden met het probleem van de vrijetijdsbesteding. Maar met de vele kopjes koffie, die ze gulhartig schonk, kon ze dit nijpende vraagstuk niet oplossen. Edoch, oom Jacob verzeilde op een goede dag in het gezelschap van een collega, die hem mee naar huis troonde voor de be zichtiging van een zelfgemaakt scheeps model. Het was een keurig scheepje, met tuig en zeilen en alles wat er verder bij hoort. Een model van een modelschip! Oom Jacob ging peinzend naar huis en een uur later vond z'n vrouw hem op de zolder, zoekend in een paar oude kisten met hout en gereedschap. Door het bezoek aan de collega was een tot dusver onontdekt instinct in hem wakker geworden: het knutsel- instinct. .Vu is deze oom Jacob een geheel ander mens geworden, 's Avonds, na de boterham, wordt de tafel ontruimd en dan begint de scheepsbouwerij met een energie, alsof er tonnen gouds mee te verdienen zijn. Tante Trijntje zucht wel eens, vanwege de rom mel, maar toch is ze tevreden: haar Jacob weet nu, wat hij met zijn vrije tijd moet doen Giet verhaal van oom Jacob is verzonnen, maar in zijn algemeenheid is het waar. honderdmaal waar gebeurd. Want tal van mensen hebben min of meer toevallig de liefhebberij van het knutselen leren kennen als een waardevolle besteding van de vrije tijd. Vraag hun niet, hoe dat zo gekomen is, want ze wéten het niet. Hoog stens kan een diepgaande belangstelling voor het een of ander een rol hebben ge speeld. De man, die als jongen al over de kermis sen zwierf oin de draaimolens van buiten en van binnen te bekijken, was voorbestemd om miniatuur-draaimolenbouwc r te wor den. De jongen, die het dubbeltje van opoe niet in een dikke ijsco omzette, maar er een perronkaartje voor kocht, kon zich ook later niet onttrekken aan de bekoring van het spoor. Wanneer hij geen spoorweg-model bouwer is geworden, dan had hij hei in ieder geval kunnen worden Dit is de heer H. Lehmkulil, bezig met een scheepsmodel.

Leeuwarder Gemeenschap | 1952 | | pagina 2