HET K4RKHERSTELLIMS00RD beótaat een kwart eeuw Leeuwarder juLileumgesclienlv in ..klinkende munt rve Leeuwarders, die het Parkherstellingsoord nodig hebben, mogen zich gelukkig prijzen dat het er is. En de Leeuwarders, die het niet van node hebben, mogen zich gelukkig prijzen, dat ze niet aangetast zijn door de slepende' volksziekte, die t.b.c. heet. Wanneer hun dankbaarheid daarvoor in de naaste toekomst tot uiting komt in een vergrote belang stelling voor het Leeuwarder sanatorium, dan kan het 25-jarig jubileum van deze inrich ting op 5 Juli een grootse gebeurtenis worden! Buiten het hek van het Parkherstellingsoord, aan Achter de Hoven, spelen de kinderen op straat. Ze zijn in de weer niet autopeds en ballen^en de meisjes zijn met het spring touw aan het draaien. Gezonde kinderen, zorgeloze kinderen, voor wie de wereld groot en ruim is en die naar vader en moeder gaan, wanneer het tijd van thuis komen is. Achter het hek van het Parkherstellingsoord is een andere wereld, die in hoofdzaak door kinderen wordt bevolkt. De wereld van witteledikanten en van verpleegsters, die uitzicht geeft op een groen grastapijt met bomen en struiken. Een rustige, stille wereld, waar het kinderriunoer uit de stad maar nauwelijks kan doordringen. En dat is niaar goed ook, want wanneer het sanatorium geen wereldje-apart was dan zouden de kinderen, die in de bedden op genezing wachten, geen leven hebben. Ze zijn afgezonderd van hun gezonde leef tijdgenootjes, niet alleen vanwege het be smettingsgevaar, maar ook vanwege de in nerlijke rust, die nodig is, maar erg moeilijk- verworven wordt. Vooral door kinderen, bij wie de zucht tot stoeien en spelen tot de normale uitingen van levenskracht behoren. Maar u moet niet menen, dat deze kinderen zich ongelukkig voelen in het milieu waarin ze noodgedwongen zijn opgenomen. Het tegendeel is eerder waar, want een kind heeft ook de schone gave van zich gemak kelijk te kunnen aanpassen, te midden van lotgenootjes leert de jongen of het meisje snel de oude omgeving en de oude levens omstandigheden vergeten. Het kind wordt in de kring opgenomen en voelt zich spoedig thuis. Dat is, geloven wij, een van de noodzake lijkste dingen om het herstel te bespoedi gen of zelfs mogelijk te maken. Een onge lukkig mens geneest minder snel dan iemand, die zich heeft kunnen aanpassen en daarbij de beperkte vreugden-van-de- dag heeft leren waarderen. Kees, de geit is zo'n bron van voortdurende vreugde; hij graast op het grasveld, onder het oog van de patiëntjes en is een allerbeminnelijkst wezen. Er zijn een schaap, een hond en een kat en er zijn duiven. Andere vreugden voor de kinderen zijn: de post, de spelletjes en natuurlijk vooral het geregelde bezoek. Want men kan nu wel beweren, dat kinderen in een nieuw milieu snel vergeten, maar dat geldt niet voor vader en moeder. Zij brengen de sfeer van thuis even iri het Parkherstellingsoord, de sfeer van vroeger ende sfeer van straks wanneer het patiëntje genezen de inrich ting zal kunnen verlaten Een wereldje apart, maar nauw verbonden met de grote wereld, die nog steeds wor stelt om de gevreesde t.b.c. uit te bannen. Het Parkherstellingsoord heeft in deze strijd aanstonds een kwart eeuw zijn aandeel ge had. Op bescheiden schaal werd begonnen, maar de taak breidde zich uit, evenals de inrichting, die als een dagverblijf voor t.b.c.-patiënten begon en nu een volwaardig en erkend sanatorium is, hoofdzakelijk voor kinderen en verder vcfOr vrouwen. De vereniging Parkhcrstellingsoord werd al opgericht in 1925, maar in 1927 kwamen de eerste patiënten mensen voor wie thuis geen gelegenheid was rustig te kuren en die daarom overdag naar het Park kwamen. De nacht brachten ze echter thuis door. Op het eind van het eerste jaar waren er zeven van deze patiënten. Reeds in 1928 werd het besluit genomen het Parkherstel lingsoord tot een dag- en nachtverblijf te maken. Er waren toen 21 patiënten; nu zijn er gemiddeld 50 en wanneer de in richting overvol is, dan kan dit aantal nog wel eens iels stijgen. Maar dat is een kwestie van „schikken en plooien"

Leeuwarder Gemeenschap | 1952 | | pagina 8