Er komt in Leeuwarden een knutselaarstentoonstelling Dit najaar in de Beurs JUT*- Met het onderlinge contact van de Leeu warder knutselaars gaat het opperbest. Talrijk waren de reacties op ons eerste artikel over dit onderwerp; er zijn nog verschillende knutselaars bij gekomen, er is al een plaats waar men kan samenko men en de plannen voor een tentoonstel ling zijn in een vergevorderd stadium. Om met het laatste te beginnen: aan B. en W. van Leeuwarden is verzocht de bovenzaal van de Beurs dit najaar enkele dagen voor een dergelijke tentoonstelling beschikbaar te stellen. Dit verzoek is vlot ingewilligd, zodat deze expositie er stellig zal komen. Over de data wordt nog ge sproken, maar zeer waarschijnlijk begint het feest op Woensdag 15 October en ein digt het op Zaterdag 18 October. Dan zal knutselend Leeuwarden dus aan de Leeuwarder bevolking kunnen tonen wat er op dit gebied gepresteerd wordt. Dat is veel en van grote verscheidenheid. Er zijn al heel wat deelnemers, maar men kan zich nog gerust aanmelden bij de redactie van dit blad (met vermelding van naam, volledig adres en aard van de hobby). Over deze tentoonstelling wordt thans overleg gepleegd met de stichting „Leeuwarder Gemeenschap", die de baten zal ontvangen en naar verwacht wordt ook bij de organisatie kan worden in geschakeld. Er is namelijk geen organise rende vereniging, de samenwerking van de knutselaars geschiedt „in los verband", terwijl het bij deze vrij omvangrijke ten toonstelling toch wel nodig is een stevig steunpunt te hebben. Een van de eerste „ingekomen stukken" was een brief van de heer J. IJpes, Weerd 3. „Indien deze knutselaars eens een avond met elkaar in contact willen ko men", zo schreef hij: „dan stel ik voor deze mensen onze tearoom belangeloos ter beschikking." Zo kwamen de knut selaars zonder moeite aan een contact punt en van deze gelegenheid is reeds ge bruik gemaakt. Dan waren er een paar brieven van ver enigingen. De heer T. Huizing, Potgieter straat 45, is Secretaris van de Hobbyclub, afdeling Leeuwarden en hij schreef: „Wilt u ons ook in het lijstje vermelden? Onze club werd begin 1950 opgericht. De Hobby Clubs zijn voortgekomen uit het boek van Leonard de Vries. „De jongens van de Hobby Club en het maandblad „Hobby Club." Ons land telt op het ogen blik een vijftigtal Hobby Clubs, waarin de jeugd uit alle richtingen wordt samen gebracht. De hobbies van onze club zijn radio, electro, modelvliegtuigbouw en scheikun de. De Hobby Clubs worden door de jon gens zelf geleid. Wij hebben ongeveer twee jaar moeten zoeken naar een eigen clubruimte, die we nu gevonden hebben in een overigens zeer bescheiden zolder." Welkom, is ons antwoord en dit geldt evenzeer voor de C. O. J. O., de Christen Onthouders Jeugd Organisatie, waarvan de secretaris, de heer G. van Tuinen, Marssumerstraat 36, schrijft: „Zoals u uit de naam.kunt afleiden is dit geen speciale hobby- of handenarbeid- club. Wij trachten echter in onze jeugd clubs (jongens en meisjes van 8 tot 14 jaar) begrip te kweken voor de manieren waarop men de vrije tijd kan besteden. De inzending zal dus een bont allerlei vormen." Daar is niets op tegen. U ziet: het onder linge contact tussen de knutselaars groeit als een sneeuwbal om met een zeer on-zomers beeld te besluiten. KNUTSELAARS STELLEN ZICH VOOR De eerste aanvulling van de in het vorige nummer van „De Leeuwarder Gemeen schap" gepubliceerde lijst van knutselaars en andere „hobby-isten" is als volgt: J. Hoitinga, Arumerstraat 32 (schilderen, tekenen, draaimolens), J. Ypes, Weerd 3 (scheepsmodellen). C. Romeyn, Schape straat 58 (algemeen), P. Vriesenga, 3e Vegelindwarsstraat 33 (schilderen). B. Metz, Mozartstraat 5 (drijfwerk), G. Mink, Speelmanstraat 5 (Friese klokken). D. Meijer, Wirdumerdijk 13 (muntenver zameling), H. de Boer, Raadhuisplein 6, Franeker (Poppenhuis). Verenigingen: Christen Onthou ders Jeugd Organisatie, p.a. G. van Tui nen, Marssumerstraat 36, Hobby Club, afd. Leeuwarden, p.a. T. Huizing, Potgie terstraat 45. De modelvliegtuigbouw is vooral voor jongens een prettige liefhebberij. Hier laten twee van deze „hobby-isten" hun miniatuur motorvliegtuig starten. (Vervolg van pag. 3) Ziehier een overzicht van de steun, die de gemeente Leeuwarden in de laatste jaren aan dit werk heeft verleend: Speeltuinvereniging „Het Westen": Ten gevolge van de woningbouw heeft deze vereniging thans niet meer de beschik king over het terrein achter de Swee- linckstraat. Voor de bouw van een club huis zijn door de gemeente stenen be schikbaar gesteld voor een waarde van ongeveer ƒ300. Overwogen wordt om het Beethovenplantsoen in te richten als speeltuin voor deze vereniging. Speeltuinvereniging „Rengerspark": De reeds bestaande speeltuin werd van ge meentewege voorzien van een nieuwe af rastering, kosten 1732.37, Bijdrage vooi aankoop van nieuwe speelwerktuigen 1500. Garantie voor geldlening van 5000. Speeltuinvereniging „Jong Leven": Het terrein aan de Lekkumerweg werd gratis beschikbaar gesteld en er werd een garantie van geldleningen van 60.000 verleend. Speeltuinvereniging „Insulinde": Voor deze vereniging is de voormalige rijwiel bewaarplaats van het sportpark Cambuur gratis beschikbaar gesteld. Speeltuinvereniging „Het Oosten": Voor deze vereniging is het terrein aan de Boerhaavestraat gratis beschikbaar ge steld en aangelegd, kosten 2884.65. Speeltuinvereniging „De Toekomst": Voor deze vereniging is het terrein aan de Achlumerstraat gratis beschikbaar ge steld en aangelegd, kosten ongev. 1000. Speeltuinvereniging „Bornia": De vereni ging huurt het gebruikte terrein van par ticulieren. Voor herstel van de afschei ding heeft de gemeente een bedrag be taald van ongeveer 600. Garantie van geldlening van 5500. Subsidies: In de jaren na de oorlog heeft de ge meente de volgende subsidies verleend: 1945: 300 1949: 2880 1946: 300 1950: 2200 1947: 300 1951: 2400 1948: 1800 Begroting 1952: 4400 De subsidie wordt aan de verenigingen beschikbaar gesteld via de Centrale van Speeltuinorganisaties in Leeuwarden en Omstreken.

Leeuwarder Gemeenschap | 1952 | | pagina 2