In de keuken der verkiezingen Bevolking" en „Verkiezingen" van de gemeente hebben druk werk Wie mag stemmen0 De kaart van iemand, die reeds eerder aan de verkiezingen heeft deelgenomen, is gemakkelijk te herkennen, omdat daar op een aanduiding van het stemdistrict staat vermeld. Speciaal moet dus gelet worden op de nieuwe kiezers, die na de vorige verkiezingen de leeftijd van 23 jaar hebben bereikt en op diegenen, die na de laatste verkiezing in Leeuwarden zijn komen wonen. Volmacht en elders stemmen Heel Friesland De uitslagen Het is met de verkiezingen als met een maaltijd: men weet, dat alles op tijd klaar zal zijn en vraagt doorgaans niet, welke voorbereidingen nodig zijn geweest om het zo ver te krijgen. En evenmin interesseert men zich bijzonder voor de werkzaamheden, welke vlak na de stemming moeten worden verricht, althans wanneer eenmaal de nieuwsgierigheid naar de uitslag der stemming is bevredigd. Maar die weet men bij de kranten vaak eerder, zij het onofficieel, dan bij de officiële adressen. vindt men ook weer gemakkelijk door een aantekening op de persoonskaart. Zo gaat de gehele Leeuwarder bevolking dus „door de handen" een ontzaglijk karwei voor het personeel van de afde ling Bevolking, dat onder leiding staat van de heer G. Engelkes. De stemgerechtigden worden vermeld op z.g.n. drieslagkaarten: in één keer typt men drie exemplaren van dezelfde kaart. De eerste gebruikt men als oproepings- Het „werk in de keuken", dat aan de verkiezingen verbonden is, onttrekt zich, evenals de meeste ambtelijke arbeid, dus aan het oog van het publiek. Men zou trouwens ook geen pottenkijkers dulden, want dit werk is niet alleen zeer omvang rijk, maar het eist ook een hoge graad van nauwkeurigheid. Immers iedere stem gerechtigde moet persoonlijk worden op geroepen, voordat de dag der stemming is aangebroken. En op deze oproepingskaart moet vermeld worden in welk stem bureau (en in welk gebouw dus de kie zer zijn stem dient uit te brengen. In principe is het allemaal niet zo inge wikkeld; de uitvoering van dit werk eist echter een nauwkeurigheid van honderd procent op een aantal van vele tien duizenden. Niet ieder is stemgerechtigd. Van dit recht zijn uitgesloten de jonge mensen, die de leeftijd van 23 jaar nog moeten bereiken. Zij komen later aan de beurt en bij elke nieuwe verkiezing moet dit legertje jonge kiezers aan de kiezers lijst worden toegevoegd. Ook kunnen oudere mensen van het stemrecht zijn uit gesloten om bepaalde redenen. De grote rest van de bevolking dient evenwel voor de stemming ter verkiezing van de leden der vertegenwoordigende organen als de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Provinciale Staten en de Gemeenteraad te worden opgeroepen. Dit werk wordt verricht door de afdeling Bevolking van de gemeentesecretarie. De op deze afdeling berustende kiezerslijst is samengesmolten met het Bevolkings register, een toestand, die overigens nog maar ruim twee jaar in Leeuwarden be staat. Daarvóór was er een aparte kiezers lijst, die, evenals het Bevolkingsregister, voortdurend moest worden bijgehouden. Voordat met de verzending van de op roepingskaart kan worden begonnen, vroeg het controleren van alle „persoons kaarten" van het Bevolkingsregister vele weken vóór de dag der stemming aan dacht. De personen, die om de een of andere reden van het kiesrecht zijn uitgesloten, kaart, die de kiezers over de post be reikt. De tweede gaat op de stemmings dag naar het betreffende stembureau en de laatste blijft op de gemeentesecretarie. Natuurlijk moeten alle kaarten ook nog worden gesorteerd naar de 55 stemdistric- ten en alphabetisch. Verder berust bij de afdeling Onderwijs en Verkiezingen van de secretarie de niet minder belangrijke rest van de aan een verkiezing verbonden omvangrijke arbeid. Een logische combinatie is Onder wijs en Verkiezingen zeker niet; er is dan ook meer sprake van een toevallige werk verdeling. die in het verleden is ontstaan, dan van een overeenkomst van werk zaamheden. De afdeling Onderwijs en Verkiezingen, waarvan de heer T. de Jong de leiding heeft, zag haar voorbereidende arbeid voor de verkiezingen dit jaar aanmerke lijk verzwaard als gevolg van de uitge breide mogelijkheid om bij volmacht te stemmen dan wel de stemplicht in een andere plaats dan die van inwoning te vervullen. Er waren ditmaal 834 kiezers, die hun stem door een ander (dus bij vol macht) lieten uitbrengen. Voorts waren er 917 Leeuwarder ingezetenen, die in een andere gemeente stemden en 451 niet- Leeuwarders stemden hier. De zorg van de afdeling Verkiezingen omvatte voorts de inrichting van de 55 over de gehele gemeente verspreide stem lokalen. Voor het verrichten van de op een stembureau voorkomende werkzaam heden moest een beroep gedaan worden op 55 x 6 is 330 ingezetenen, een beroep, dat zelden tevergeefs werd gedaan. Angezien voor de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal in Leeuwarden het hoofdstem bureau voor de gehele provincie is ge vestigd is het arbeidsveld van de afdeling Verkiezingen niet tot de eigen gemeente beperkt. Afgezien van de candidaatstelling bete kent dit bij de voorbereidingen, dat hier o.a. voor alle stembiljetten moet worden gezorgd. Deze dragen dan ook in de ge- hele provincie de handtekening van de burgemeester van Leeuwarden. Bij het opmaken van de verkiezingsuit slag voor de gerheente Leeuwarden volgt de afdeling Verkiezingen twee manieren. De eerste is er op gericht zo snel moge lijk (enige uren na het sluiten der stem lokalen over een voorlopige uitslag te beschikken. Deze wordt vastgesteld aan de hand van telefonische mededelingen van de stembureaux. Daarna wordt de uitslag officieel vastge steld aan de hand van de processen- verbaal van alle stembureaux, die naar het stadhuis worden gebracht. Voor elke Candida tenlijst bevindt zich in het proces-verbaal een aparte telstrook. De processenverbaal worden gecontroleerd en in geval van twijfel aan de juistheid kan worden overgegaan tot het openma- cen van de pakken met gebruikte stem biljetten, die bij de processen-verbaal be horen. In een dergelijk geval zou de offi ciële uitslag nog wel even op zich kunnen laten wachten Vervolgens wordt een gemeentelijke totaaltelling gemaakt. De andere Friese gemeenten melden eveneens hun officiële tellingen aan het ten stadhuize van Leeuwarden zetelende hoofdstembureau door middel van inleve ring van de processen-verbaal van de in die gemeenten gevestigde stembureaux, zodat tenslotte de uitslag van de gehele provincie kan worden vastgesteld. En deze gaat naar Den Haag, waar het Centraal Stembureau voor de Kamer verkiezingen is gevestigd. Aan de officiële verkiezingsuitslag werd de nacht nd de stemming met 12 mensen ge werkt; om zeven uur 's morgens teas deze hekend. Het had iets eerder gekund, wan neer Dokkum niet een verschil van 9 stem men luid opgeleverd. Een raadselachtige fout, waarvoor de Dokkumer burgemeester uit zijn bed moest worden gebeld. Gelukkig kon men zonder een nieuwe telling achter de waarheid komen. Bij het ..turven" van de stemmen waren twee streepjes blijven staan, die later als 11 waren geteld. En 11 min 2 is negen

Leeuwarder Gemeenschap | 1952 | | pagina 7