VJ Jn falsC, freon 10 Groningerstraatweg .50 jaar geleden Leeszaal over een uitstekende muziekbiblio theek met 4300 muziekwerken, waaronder vele orkestpartituren van liet Symphonic Orkest Leeuwarden, de voorloper van het L.O.F. Van deze afdeling zou een veel ruimer gebruik gemaakt kunnen worden dan nu het geval is. Zij is in 1925 tot stand ge komen uit een legaat. De ongeveer vijfduizend leden lenen hun boeken in het hoofdgebouw aan de Twee- baksmarkt, in de Bibliobus, verder zijn er acht correspondentschappen (Anjum, Dok- kiun, Dantumawoude, Menaldum, Oude- bildtzijl, Dronrijp, Beers en Augustinusga) en één wisselbibliotheek arga). Smaak der lezen Welke boeken worden het meest gevraagd? De directrice van de Leeszaal, mej. Haanstra, heeft geprobeerd een antwoord op deze vraag te geven, maar gemakkelijk was dit uiteraard niet. Van de romans zijn de gezellige verhalen favoriet; vooral str ek- romans (boerenromans) worden graag gele zen. De belangstelling voor verzetslitera tuur is wel iets afgenomen, maar de span nende verhalen uit de bezettingstijd (spion- nage enz.) doen het nog wel. elen zoeken Wanneer u in de studiezaal van de Openbare Leeszaal de Winkler Prins- encyclopaedie raadpleegt, dan zult u kunnen constateren, dat het derde deel het stempel draagt van een Scheveningse bibliotheek. De andere delen zijn van ouds van de Leeuwar der leeszaal. Deze vreemde eend in de bijt' her innert aan een vreemde diefstal in de oorlogsjaren. F.r is toen een dief op pad geweest, die in allerlei plaatsen de leeszalen bezocht en daar een deel van de Winkler Prins weg kaapte. Op deze omslachtige manier probeerde hij blijkbaar de serie com pleet te krijgen, want hij heeft nooit op twee plaatsen hetzelfde boek ge stolen. In Leeuwarden heeft hij op deze manier het derde deel bcmach- tigd. Ten slotte had hij de enevelopaedie compleet op het veertiende deel na Maar toen werden alle bibliotheken gewaarschuwd en overal ging dit deel achter slot en grendel. In het laatst van dg oorlog móest een bibliotheek te Selieveningen evacue ren en zij heeft haar encyclopaedic toen beschikbaar gesteld om de on volledig geworden exemplaren te completeren! voorts' de spanning van de detective-romans maar de Leeszaal heeft op dit gebied een betrekkelijk kleine sortering, omdat alleen goede werken worden aangeschaft. Verder kunnen historische romans en slotte familieromans op een grote lezerskring re kenen. Ook werken van literaire betekenis vinden echter geregeld lezers; Vestdijks werk bijv. is nooit thuis. De invloed van films en radio-hoorspelen is zeer groot. Een boek, dat lange tijd ver geten in het rek stond, blijkt daardoor plot seling in de belangstelling te komen of terug te keren. In het algemeen kan men verder constateren, dat nieuwe boeken veel meer gev raagd worden dan (even goede) oudere Ook hierbij kan de publiciteit, in de vorm van boekbesprekingen, van invloed zijn. Wanneer dr. Ritter op Zondag een boek voor de radio bespreekt, dan wordt het de volgende dagen herhaaldelijk te leen ge vraagd. De vraag naar Friese boeken is te groot om door de toch nog altijd geringe productie bevredigd te kunnen worden. Sommige ge regelde klanten hebben deze hele afdeling uitgelezen en zijn met een tweede ronde be gonnen. De afdeling buitenlandse romans leert, dat de Engelse boeken het meest gevraagd wor den. Franse werken worden thans meer ge lezen dan vroeger ew in het Duits ontstaat weer een opleving, nadat men in de eerste na-oorlogse jaren een duidelijke afkeer van deze taal had getoond. Van de studieboeken worden vooral de reis beschrijvingen veel gelezen, in het bijzonder boeken over Canada en Australië. In de af deling techniek hebben de boeken over foto grafie en luchtvaart talrijke lezers. Ook tijd schriften vooral Engelse -- worden veel gevraagd. i Goed publiek Over het algemeen klaagt men bij de Lees zaal niet over het publiek. De boeken komen doorgaans netjes en onbeschadigd terug, al wordt er wel eens gepeuterd aan de „gelamineerde" stofbanden, waarschijn lijk omdat men nieuwsgierig is naar de band. Dit lamineren is een nieuwe methode om de boekbanden te beschermen. Vroeger wer den ze alle in een zw art kaft gestoken, maar tegenwoordig streeft men naar een fleuriger uiterlijk, door de band of stufband in een plastic-bekleding te steken. Er raken heel weinig boeken zoek; bij de leden thuis gebeurt dit hoogst zelden, maar wel laat men ze in treinen liggen. Soms zorgen de N.S. voor het terugzenden. Mili tairen, die plotseling moéten vertrekken, ver geten ook wel eens hun zaken bij de Lees zaal af te wikkelen Tenslotte nog een opmerking. De Openbare Leeszaal en Bibliotheek is zeer dankbaai voor boeken die geschonken worden. Vooral tegenwoordig is de aanschaffingsprijs van boeken zeer hoog en de financiële middelen zijn beperkt. Wie dus een werk in de kast heeft staandat voor eigen gebruik weinig betekenis heeft, kan liet tot nut van velen beter naar de Leeszaal brengen. Dat velen einut van ondervinden hopen wij u in dit artikel duidelijk te hebben gemaakt. In fijan vn it iepenbier JMnimt dv faken wille en tier; Mar koest' in spekmaits hoastjen hearc, In spli iterke yn it flic's-each sjen. !v\ sankcrl trijednbeld tearc, Trocb wetter, lo'ft eii ierde tsjen, En biest' de witnis allegearre, Yn'n wraldfol hoeken us biskreaun, Bidrage, - hvVat? - alhicl bidjerre Koe jitte dy ien falskë freoun! IIARMEN SYTSTRA

Leeuwarder Gemeenschap | 1952 | | pagina 10