^^LOat elk gezin aangaat „Practistiï en niet „Beter In (leze en de komende weken vinden e.r bin nen onze Leeuwarder Gemeenschap enkele belangrijke gebeurtenissen plaats, die de moeite van het bespreken in deze rubriek voor de vrouw zeker waard zijn. Daar is allereerst, nu reeds voor de derde maal, de Gezinsweek, die dit jaar van J9—26 October wordt gehouden. Wist u, dat de opzet van de Leeuwarder Gezins week, om deze met verschillende groeperin gen uit onze bevolking gezamenlijk te orga niseren, overal in het land de aandacht beeft getrokken? Mopperen op onze stad horen wij maar al le vaak; is het echter niet van groter belang er eens op te wijzen, hoe er binnen onze Leeuwarder gemeenschap toch een samenwerking groeiende is, waar andere plaatsen nog niet aan toe zijn? De vele vrouwen van de meest uitlopende richtingen, die hun trefpunt hebben in de maandelijkse bijeenkomsten van het Alg. Vrouwen Comité „Tot Opbouw" zullen dit zeker beamen! (wanneer volgt toch eens een Alg. Mannen Comité?) In de Gezinsweek 1952 zullen weer aller lei problemen, het gezinsleven betreffend worden besproken door deskundigen en ver tegenwoordigers van kerkelijke en op ander h-rrein werkzame instanties. Lag vorige jaren de nadruk vooral op de problemen binnen het huwelijk, in de verhouding tus sen man en vrouw, dit jaar zal bijzondere aandacht worden geschonken aan de roep van véle jongeren om een houvast, een ze kerheid, of, zo u wilt, een basis, van waar uit zij leven kunnen. Vele ouders zullen dit probleem bij hun kinderen hebben opge merkt, doch ontvangen zelf graag op dit moeilijke terrein een richtsnoer. Uitdrukke lijk wijst het organiserend comité Gezins week 1952 er op, dat alle bijeenkomsten vpor iedereen open staan. Niet minder belangrijk, ofschoon in onze stad nog niet zo ingeburgerd, is de viering van de Dag der Verenigde Moties", die over de gehele wereld op 24 October plaats heeft en die in Leeuwarden o.a. op de scholen, in jeugdorganisaties en door Het Baken wordt herdacht. In gedachten zie ik nu verschillende vrouwen haastig deze bladzijde omslaan: smaakt het woord Ver enigde Naties niet naar politiek en zijn we voor dit smaakje niet nog banger dan voor aangebrande snijbonen? En toch: doen we onszelf en ons gezin niet tekort door zo simpel te redeneren? Juist wij vrouwen moeten ons ter wille van dat gezin verdiepen in het vele, wat de V.N. juist op nict-politiek gebied, verrichten. Steeds weer beschamend is het te merken dat wij wel alles afweten van de .schermut selingen in de Veiligheidsraad of in de Alg. Vergadering van de V.N., maar niets van dat gehele enorme werk der gespecialiseer de organisaties. Wij lezen b.v.in een pu blicatie van de WHO (Wereldgezondheids organisatie), hoe door het uitzenden van deskundigen over de gehele wereld wordt getracht ziekten te bestrijden. Slechts 1 van de wereldbevolking leeft in „ontwik kelde" gebieden, waar, zoals bij ons, de ge middelde leeftijd van de mens is: 63 jaar. In het overgrote deel der wereld wordt men echter niet ouder dan 30 jaar. In Nederland is het sterftecijfer voor tbc nog steeds dalende (1951: 1600 sterfgevallen) Een kraamverpleegster gaf in be paalde provincies van Mexico 3 maandse cursussen aan onopgeleide vroedvrouwen. Het resultaat wasdat het sterftecijfer voor zuigelingen in een nederzetting terugliep van 223 tot 112 per 1000in de tijd van 2 jaar! doch over de gehele wereld sterven er toch icg jaarlijks 5 millioen mensen aan deze vreselijke ziekte. Grote armoede heerst in vele delen onzer aarde en armoede maakt vatbaar voor ziekten. Niet kunnen werken betekent o.a.: geen deel hebben aan het binnenhalen van de oogst, dus: honger. Wij leven, ondanks onze eigen zorgen, toch wel iri een gelukkig hoekje van de aardbol. liet is goed, af en toe eens herinnerd te worden aan dit grote voorrecht. Het is niet vanzelf sprekend, dat wij over voldoende voedsel en kleding beschikken en op medische hulp en onderwijs kunnen rekenen. Een der eerstnodige dingen in de zg. „on derontwikkelde gebieden" is: de mensen leren lezen en schrijven. De UNESCO (Organisatie der V.N. voor Onderwijs, Wetenschap en Cultuur) zendt daartoe vele deskundigen uit om dit analfabetisme te bestrijden. Hand in hand met verbetering van onderwijs gaat het invoeren van moderne, verbeterde landbouwmethoden, waardoor de opbrengst van het land hoger wordt en de welvaart stijgt. Ook op het gebied van economie, internationale recht spraak, arbeidswetgeving en vele andere Zjiken werken de speciale organisaties, die met grote voortvarendheid te werk gaan. met als einddoel de welvaart te bevorderen over de gehele wereld. Naast deze organi saties staat dan nog lipt Hoge Commissa riaat voor de Vluchtelingen o.l.v. onze land genoot mr. G. J. van Heuven Goedhart, aan wiens zorgen de 40 millioen vluchtelin gen zijn toevertrouwd, liet is onze diepe overtuiging, dat het werk van deze neven-organisaties op de lange duur van de allergrootste betekenis zal blij ken te zijn voor het behoud van de wereld vrede. J- W. P. Ilct artikel van mej. Poldermans ever doel matige woninginrichting moest, wegens ge brek aan plaatsruimte, hier en daar iets worden bekort. Waar gehakt wordt vallen spaanders en zo was het ook in dit geval. Het zal de lezeressen (en lezers) zijn opge vallen, dat niet van „Practisch Wonen", maar van „Beter Wonen" werd gesproken. De tentoonstelling droeg echter de eerste naam en mej. Poldermans had deZe ook aan haar beschouwing toegedacht. Iln torh li «vaan or viiiirwrrk In 1907 of 1908 - het juiste jaartal is me ontschoten - werd besloten na een feest eens iets anders te geven dan vuurwerk. Vuurwerk was mooi, zo redeneerde de feest commissie, maar het was altijd hetzelfde. We hadden in Leeuwarden een vereniging van onderofficieren, die „Ons Belang heette. De leden beoefenden als liefhebberij het vormen van „beeldengroepen' uit leven de mensen. Zij werden uitgenodigd op de bewuste avond hun merkwaardige kunst ten beste te geven. Er werd een podium gebouwd, dat naar ik meen wel drie meter hoog was. Voor de verlichting werden illuminatie-potjes ge bruikt. Na de voorstelling van elke groep „levende beelden" werd een zeildoek om de voorstellingsruimte getrokken, zodat de onderofficieren rustig een andere groep kon den vormen. Het publiek vond alles heel mooi. Wat de beeldengroepen precies voor stelden, is mij ontgaan, maar het zul/en wel Griekse of Romeinse godinnen en goden uit de Oudheid zijn geweest. Een tijdlang ging alles goed, maar toen trad Vulcanus, de god van het vuur, plotseling als spelbreker op. Het kleed kwam te dicht hij de vetpotjes en raakte in brand, tot grote ontsteltenis van de vertoners. liet eigenaardige was, dat het publiek niet be greep, dat dit een ongeluk teas. Er werd luid geapplaudisseerd Maar dit veranderde, toen men de altisten langs het trapje de vlucht zag nemen. Velen liepen brandwonden op en één brak een heen. De kleren van deze mensen waren in het kleedhokje geborgen en verbrandden. Zo kreeg dit feest een tragisch einde, zij het dan, dat er toch nog vuurwerk aan te pas was gekomen.... P. d. BRUG

Leeuwarder Gemeenschap | 1952 | | pagina 11