lli> Leeuwarder Middens! ami Burgemeester Van der Meuten: 2 stadium als gangmaker heeft gefungeerd, is thans afgehaakt, het rijtuig met het knutse laarscomité heeft vaart genoeg om op eigen kracht het eindpunt te halen. Om dit te kunnen schrijven moet men deze mensen en hun capaciteiten kennen. Wij hebben deze eer en wij kunnen verzekeren, dat het hun niet ontbreekt aan enthoüsiasme, aan werk lust en aan werkkracht. De zaal van de Beurs, waar de tentoon stelling zal worden gehouden, is (op papier) al ingedeeld, de plannen voor de decoratie zijn klaar en zullen straks met vaardige hand worden uitgewerkt. De vaardige han den hiervoor zijn aanwezig; ze behoren toe aan enige etaleurs en decorateurs, die onlangs in één avond het gcvclbord van veertien meter breedte „even" hebben be schilderd Kortom; het loopt goed met de voorberei dingen. En het is nu maar te hopen, dat het op 5, 6, 7en 8 November ook goed zal lopen met de belangstelling van liet publiek. We zijn op dit punt niet bang, maar we vragen u wellicht ten overvloede"— toch nog even met zeer veel nadruk deze ten toonstelling te bezoeken. U getuigt daar mee van waardering voor dit grote stuk werk, u steunt indirect de stichting „De Leeuwarder Gemeenschap", maar bovenal; u krijgt waar voor uw kwartje. Want nog nooit hebben de Leeuwarder knutselaars eendrachtig en grootscheeps aan het publiek kunnen tonen wat ze in hun vrije tijd tot stand gebracht hebben. Het is véél, heel veel. Komt u maar eens kijken! Naar aanleiding van bel artikel van de heer Rijpkema in het vorige nummer van „De Leeuwarder Gemeenschap" hebben wij het oordeel van de burgemeester, mr. A. A. M. an der Meulen, gevraagd over do positie van de Leeuwarder middenstand. De eerste vraag, die wij stelden, betrof de kwestie of Leeuwarden steeds meer een zelfverzorgingseentrum wordt, met andere •voorden: of het (kopend) publiek in steeds geringere mate naar de provinciale hoofd stad trekt. Mr. van der Meulen moest op deze vraag •en concreet antwoord schuldig blijven. Deze zaak zou een zeer nauwkeurig en uit gebreid onderzoek vergen, waarbij de mid denstand en verder de vervoerbedrijven moeten worden ingeschakeld. En dan moet men nog voorzichtig zijn met het trekken van conclusies, want men kan misschien wel nagaan hoe de trek naar de stad is. maar een andere kwestie is met welk doel de mensen komen. Komen ze speciaal en uitsluitend om te kopen of hebben ze an dere motieven, zoals bijv. familiebezoek? Zo moet men wel met indrukken en ver onderstellingen werken, bij gebrek aan feiten. En tegenover de indrukken van de '•en kunnen die van de ander staan. Bij bijzondere gebeurtenissen blijkt Leeuwar den toch wel degelijk druk door mensen uit de provincie bezocht te worden. Men kan dit direct merken, maar ook indirect. Een banketbakker constateert in de Waren- schouw-week telkens een sterke verhoging van de omzet. Dit moeten wel klanten vat) buiten Leeuwarden zijn, want een bezoek lan deze tentoonstelling en een (extra) be zoek aan de banketbakker ligt voor dc Leeuwarders niet in de lijn. Een ander voorbeeld: een schoenenwinke- iier constateert, vooral op Zaterdagen, eer toenemend bezoek van klanten, die Friet spreken. Dit kunnen Leeuwarders zijn, di< zich tot deze taal hebben „bekeerd", maar waarschijnlijker is, dat men ook hier t< loen heeft met mensen uit de provincie. Door praten met allerlei middenstander; wordt de indruk, die de heer Kijpkema heeft gewekt, niet bevestigd, aldus de bur gemeester, die eerder tot de tegengestelde opvatting geneigd is. Maar het blijven voor alsnog gissingen en vergissingen zijn dus van weerskanten niet uitgesloten. Men kan zich ook afvragen of een grotere spreiding van het bezoek aan de stad ovei de hele week niet ten onrechte de indruk vestigt, dat de drukte is afgenomen Vroeger kwam men meestal op Vrijdag, tegenwoordig ook veel op Woensdag en Zaterdag. Misschien zal het onderzoek van- Hef ene woord lokt liet andere uit. Zo is het altijd geweest en zo zal het ook met ons blad moeten zijn. We hebben thans een belangrijk onderwerp in bespreking en het zou ons niet verwonderen, wanneer an deren zich gedrongen zouden voelen het hunne hiervan te zeggen. Welnu, daar is niets tegen: Wie schrijven wil die schrijve aan de redactie van „De Leeuwarder Gemeenschap", Voor- streek 101-103 te Leeuwarden. wege de Commissie ter bevordering van dc Productieve Werkgelegenheid een afdoend antwoord op al deze vragen geven. Met dat al kan uit het voorbeeld van de Warenschouw worden afgeleid, dat belang rijke en belangwekkende gebeurtenissen veel publiek naar de stad trekken. Wie zegt dat er in Leeuwarden de laatste tijd weinig gebeurt, waardoor de mensen in beweging- worden gebracht, heeft gelijk, aldus de bu.\ gemeester. De feestelijkheden ter gelegen heid van de electrificatie waren dit jaar hel hoogtepunt; de zomer was verder stil. Bij de vraag wat gedaan kan worden om deze stilte te verbreken, moet niet uit het oog worden verloren, dat Leeuwarden zeer schaars bedeeld is met vaste attracties voor de vreemdelingen. We hebben geen kaas markt zoals Alkmaar," we hebben geen die rentuin zoals Amsterdam en Rotterdam. We missen helaas ook de mooie omgeving, die voor het vreemdelingenverkeer van zo'n groot belang kan zijn. Nu is dit geen reden tot klagen, we verkeren in goed gezelschap want Groningen, Zwolle en vele andere steden missen eveneens dergelijke attracties. Maar we moeten toch ook niet vergeten, dat Leeuwarden op vele gebieden een sterke en onaantastbare centrumfunctie heeft. De burgemeester noemde de zieken huizen, de rechtbank en het gerechtshof de uitingen van cultuur, zoals toneel en concerten, de bioscopen, dc sport en verder de overheidsinstellingen en de grote bedrij ven. Zij verschaffen werk en trekken con stant mensen naar de hoofdstad. Deze normale activiteit noemde mr. Van der Meulen verreweg het belangrijkst voor de stad belangrijker dan het trekken van vreemdelingen met allerlei attracties, hoe De opening van de knutselaarsten toonstelling „Het Stokpaardje" zal op Woensdag 5 November worden verricht door de burgemeester van Leeuwarden, mr. A. A. M. van der Meulen. Naast de burgemeester hebben vele andere officiële personen toegezegd zo mogelijk, bij de opening aanwezig te zullen zijn. Wij noemen minister Algera en de Commissaris der Ko ningin, mr. II. P. Linthorst Homan. En dan zal deze opening bovendien nog worden opgefleurd door muziek van het Leeuwarder Pol i ti emu ziek - corps!

Leeuwarder Gemeenschap | 1952 | | pagina 2