Veertigduizend boeken zijn hei bezit van de Openbare Leeszaal En ze zijn stuk voor stuk in enkele ogenblikken te vinden Een der assistenten, mej. A. Wijnstra. zijn om een onderzoek in te stellen naai de wijze waarop eeri bibliotheek niet veertigduizend boeken is ingericht. En om dan een overbekend boek te vragen, is voor het experiment minder geslaagd. We moeten het de dames eens flink moeilijk maken; misschien hebben ze nog nooit van die zoölogische philosophic gehoord. Nu staan er in de catalogus bij de naam van de schrijver en de titel van het boek ook nog een paar letters. „M.w.L." om pre cies te zijn. We zouden deze op ons aan vraagbriefje kunnen schrijven, maar dit zou voor de juffrouw een vingerwijzing kunnen zijn. En het is onze bedoeling het haar moeilijk te maken. De juffrouw evenwel toont geen uiterlijke tekenen van ontsteltenis, wanneer we haar onze verlanglijst overhandigen. Ze ver dwijnt achter een zijdeur, is een ogenblikje bezig bij de kast met vele laden, dan komt ze terug, zoekt even in een grote bak met vele kaarten, daarna verdwijnt ze weer door de zijdeur en tussen de boekenrekken. Na een halve minuut bent 11 in het (tijdelijke) bezit van de „Zoölogische Philosophic" van meneer Lamarck liet opzoeken van één van de veertigdui zend boeken is dus een vrij eenvoudige op stel alle zini ma wa: We het rek Wc sin juf tha u i W' OVI bic La Wanneer u thuis twintig, vijftig, honderd of desnoods vijfhonderd hoeken heeft en een vriend komt vragen of u hem een bepaald werk kunt lenen, dan zijn de problemen niet zo groot. U gaat de rij of de rijen in de boekenkast even langs en na enkele ogenblikken heeft u gevonden wat u zocht. Misschien schrijft u daarna op een papiertje, welk boek u heeft uitgeleend en wie het heeft meegekregen. Niet zozeer uit kwade trouw als wel uit begrip van de menselijke onvol maaktheden. Er zijn veel „boekhouders", die men voor de rest toch zonder bezwaar bij de nette, eerlijke mensen kan indelen. Intussen speelt u - met uw beperkte boekenooorraad - op deze primitieve manier uit leenbibliotheekje. In het groot gaat dit een beetje anders, een beetje ingewikkelder en een beetje systematischer. Wie veertigduizend boeken bezit kan zich niet veroorloven de zakelijke en administratieve kant van de zaak te verwaarlozen.... Veertigduizend boeken bezit in Leeuwarden de Openbare Leeszaal <;n Bibliotheek. Ze zijn uiteraard nooit alle tegelijk thuis, bovendien bevat de alom bekende Bibliobus van dit totale aantal zo'n vijfduizend. Maar dit neemt niet weg, dat de dicht opeengeschoven boekenrekken altijd zeer vol staan in dat oude herenhuis aan de Tweebaksmarkt Komaan, laten we samen eens een boek in de uitleenbibliotheek halen voor het ge mak gebruiken we daarvoor uw lidmaat- schapsbcwijs. Mocht u geen lid zijn, dan kunnen we u eerst even laten inschrijven. Dit is slechts een kleinigheid, het kost u enkele guldens, maar dit geld is welbesteed. Nu kunt van uw rechten gebruik maken. In de studiezaal boven vindt u de dikke catalogus, waarin al die veertigduizend boeken staan vermeld. Natellen is niet nodig; de jaarverslagen van de Leeszaal spreken duidelijke en eerlijke taal. Hier is een aardige boektitel. „Zoölogische Philosophic of beschouwingen over de na tuurlijke historie der dieren, deel I" heet het en de schrijver is J. B. P. A. Lamarck. Niet uw smaak? Vergeet u niet, dat wc hier Een kijkje in de uitlening van romans.

Leeuwarder Gemeenschap | 1952 | | pagina 8