zaak. Het is nog eenvoudiger dan u zich op dit moment redelijkerwijs kunt veronder stellen. Onze simpele plaagzucht heeft ons alleen ingegeven de juffrouw de geheim zinnige lettertjes „M.w.L." te onthouden maar de naam van de schrijver en de titel waren compleet. We hadden ook uitsluitend de titel van het boek kunnen geven en het was uit de rekken te voorschijn gekomen. We hadden ook kunnen volstaan met uit sluitend de naam van de schrijver aan dc juffrouw mede te delen en het boek - al thans een bock van deze schrijver - zou u ter hand zijn gesteld. We hadden ten slotte luk-raak een boek over dieren kunnen vragen en bij de aan biedingen zou ook liet werk van meneer Lamarck zijn geweest. Systeem Cutter Dit alles is mogelijk dank zij het vernuft van de heer Cutter, vermeerderd met de accuratesse van het Leeszaal-personeel. Dc heer Cutter was een Amerikaanse bibliothe caris, die een methode voor het systemati seren van bibliotheken heeft uitgedacht en De fietsenbewaardcr, die altijd voor de Leeszaal staat. Hij heet D. Jonkman en is 76 jaar oud. Twee afdelingen van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek zijn vrij toegankelijk voor het publiekook niet-leden. Dat is in de eerste plaats de krantenzaal m de beneden verdieping. Men kan hier tal van tijdschriften lezen, 28 kranten en verder vele bladen en blaadjes op zeer uiteenlopende gebieden (kerkelijke bladen bladen op het gebtec van onderwijs, landbouw, bladen in vreemde talen enz.). Ook liggen hier 'cn ter inzage de Staatsalmanak, de Provinciale almanak. Staatscouranten Staatsbladen enz S slotte kan men er de nieuwe boeken bekijken. Verder staat de studiezaal, die boven is. Open voor iedereen. Hier vindt men vooral naslagwerken, zoals ivoorden- boeken in vele talen, encyclopaedieën enz. uitgewerkt, ilij gebruikte daarvoor de letters van het alfabet; elke tak van wetenschap kreeg een eigen letter als aanduiding. NV e zullen u de "hele lijst besparen, maar voor dit geval moet u weten, dat de natuur wetenschappen met de M worden aange duid. Ziehier de M, waarmee de codelet- ters in de catalogus begonnen. De juffrouw had uiteraard weinig moeite om deze zelf te vinden. De kleine w geeft aan tot welk onderdeel van de natuurwetenschappen het boek be hoort; in dit geval het evolutievraagstuk. Daarnaast heeft het boek van meneer Lamarck ook nog een privé-lettertje gekre gen en dat dit dc L werd hoeft niet nader verklaard te worden. Hoe vindt men deze letters nu, wanneer ze niet door de aanvrager worden vetmeld? Daarvoor zijn verschillende kaartsystemen aanwezig. Het ene is gerangschikt naar de schrijversnamen en voert dus gemakkelijk naar het begeerde kaartje met de nadere aanduidingen. Een andere methode is in dit geval al even eenvoudig te gebruiken. Er is namelijk ook een systeem volgens de titels van de boe ken. Hier moet men dus bij de Z van „Zoölogische Philosophic" zoeken om tot het gewenste resultaat te komen. En om de serie te completeren: voor klan ten, die maar een vaag idee hebben over wat ze willen lenen, zijn er nog de kaart systemen volgens rubriek en volgens tref woorden. Er is dus in totaal een vier voudige garantie, dat men geholpen kan worden! De uitlening Dit is een zeer belangrijk onderdeel van de administratie van de Openbare Leeszaal en bibliotheek. Even belangrijk is het echter precies te weten waar de boeken blijven en wanneer ze teruggebracht moeten worden. Voor dit onderdeel van de administratie is voor elk boek een kaartje aanwezig, dat in een mapje met de naam van het lid gesto ken wordt, wanneer hij het werk leent. En deze twee blijven bij elkaar tot het bock wordt teruggebracht. Dan wordt het kaartje in de afdeling romans tussen het boek ge stoken en in de wetenschappelijke afdeling komt het in een aparte bak terecht. Daar kan men dus zien of een boek thuis is zonder dat men het hoeft op te zoeken. Afdelingen Zo is dus, globaal geschetst, het systeem van de Leeszaal met haar veertigduizend boeken. Het grootste deel daarvan bestaat uit studieboeken, n.l. 20.500. In de biblio bus zijn, naast romans, 2600 boeken voor de jeugd en ten slotte beschikt de Openbare

Leeuwarder Gemeenschap | 1952 | | pagina 9