IB 16 I» i IE 11 3" in Leeuwarden en Evenals in andere plaatsen reeds werd ge daan, zal ook in Leeuwarden een zgn. „braderie" worden gehouden. De bedoeli ïg is om deze in Mei van hef komende jaar te houden. Het zal de lezers zeker interes seren wat feitelijk een braderie is en hoe men daaraan komt. In verschillende landen, vooral in België en Zwitserland, wordt, na afsluiting van de oogst, dus in November een feest ge houden. Men zet dan tafeltjes buiten en gaat bij kennissen een hartig hapje eten. waarbij het vlees op geïmproviseerde vuurtjes wordt gebraden. Men spreekt dan van „braderij", waarvan het woord dan ook is afgeleid. Deze dag houdt verband met Thangsgivingday en ook in Zuid-Afrika kent men deze braderij, terwijl in Zuid-Amerika jaarlijks barbeciuparty's op dezelfde wijze worden gehouden. De Braderie is dus een feest, dat buiten plaats vindt en ten onzent meer een verkoop op straat, waarbij de winkelier zijn waren op straat en op stalletjes plaatst. Dit geeft dus een gezellige sfeer, temeer waar de stad fleurig versierd is en en hier en daar een muziekje wordt gemaakt en de kijkers en kopers hier en daar een harinkje kunnen pikken, onder de lampjes van de feestver lichting. Een deskundige met veel ervaring is door een comité uit winkeliers aangezocht. De gemeente verleent haar medewerking zo dat, door een grootse opzet, deze braderie heel wat provineieniensen zal aantrekken. Een groots opgezette reclame en een aan tal bijzondere attracties zal overdag en niet te vergeten 's avonds onze binnenstad tot een winkelgalarij maken. Op de trottoirs, die door de gemeente worden verhuurd en uit wolke huur de onkosten der reclame worden bestreden, zal men dus de nering doenden vinden met artikelen die direct onder ogen en in de handen komen. Ook de winkeliers, die niet in de binnenstad wonen, zullen in de gelegenheid zijn, om letterlijk en figuurlijk hun tenten op te slaan. Hier is dus een directe samenwer king met winkelstand en stadsbestuur, die we in ons voorgaande artikel als een dei punten noemden om Leeuwarden lot wer kelijk centrum van onze provincie te maken. Wanneer het mogelijk is, dat deze braderie aan de bewoners in de provincie duidelijk kan maken, dat in Leeuwarden alles maar dan ook letterlijk van alles te krijgen is, dan is het doel bereikt. Het moet vanzelfsprekend zijn dat de Friezen in hun eigen hoofdstad kopen, dat zij er een ge woonte van maken om zo nu en dan eens naar Leeuwarden te gaan. Wanneer men als wij geregeld in Amsterdam komt, valt t op dat Leeuwarden heus niet achterblijft zelfs vaak met veel artikelen goedkoper is. De komende braderie is dus een der at tracties die gedurende een week Leeuwar den tot een werkelijk middelpunt kunnen maken. Werkelijk permanente trekpleisters, zo als een dierentuin, lijken op het eerste gezicht kostbaar. Elders zag ik een bescheiden apentuin met een gezellig zitje, dat hon derden mensen trekt. Reeds eerder deed ik de suggestie om een soort warenhuis te stichten, waarin laat ons zeggen twin tig zelfstandige winkeliers onder één dak worden gebracht. Bij toepassing van flat- bouw kunnen etages als kantoorruimte wor den verhuurd, terwijl een ruime garage (waaraan ook behoefte bestaat) onder de rond kan worden aangebracht. De ge- kapitalen zijn meer dan ver- investeerde antwoord. Gezien hel feit dat de bevolking van Leeu warden practisch niet in aantal stijgt, meen ik dat alle middelen aangegrepen moeten worden om de provincie op de hoofdstad te richten. Wanneer Leeuwarden blijkbaar niet bevolkingsaanwas door aanmoediging van industrie wenst, dan is het duidelijk dat de middenstand in een braderie een middel ziet om buitenpubliek te trekken Deze „stunt" zal progressief werken, d un de aandacht op allerlei artikelen wordt ge vestigd, wat de bezoekers aanleiding zal geven om het bezoek aan de hoofdstad te herhalen en tot een gewoonte te maken. De verbouwde Zalen Schaaf is een aan winst, even belangrijk als het brengen van (nieuwe) films, die men op z n gemak onder het genot van een sigaretje kan bekijken. Dit ligt natuurlijk op een heef ander ter rein dan het bezoeken van ziekenhuizen of rechtbank, wat op zichzelf maar een twijfelachtig genoegen is.... De middenstand blijft intussen op haar eigen terrein en hoopt door een verant woorde opzet dezer komende braderie te tonen, dat er iets gedaan kan worden. Voor de samenwerking met de vroedschap is zi; dan ook zeer erkentelijk. RYPKF.MA. Wij verlenen nogmaals plaatsruimte aan de heer H. Rijpkema en het verheugt ons. dat hij thans melding kan maken van een constructieve bijdrage van de middenstand, in samenwerking met het gemeentebestuur, tot het aantrekkelijk maken van Leeuwar den. Di uitlating over de geringe ambitie van Leeuwarden om door industrialisatie de be volkingsaanwas te bevorderen, blijft uiter aard voor rekening van de inzender. Op zichzelf lijkt een streven naar stabilisatie van het bevolkingsaantal ons in deze tijd van woningsehaarstc zeer goed te verant woorden. Het spreekt vanzelf, dat een dergelijk prin cipe geen afbreuk mag doen aan de moge lijkheden voor de ontwikkeling van de stad. Dat het gemeentebestuur naar beperking van de vestiging in de stad zou streven door beperking van de mogelijkheid tot v estiging van industrieën, is een stelling, die wc allerminst bewezen achten. Want dan zou toch in de eerste plaats moeten vaststaan, dat het gemeentebestuur de vestiging van industrieën tegenwerkt. Verleden jaar is, naar aanleiding van een interpellatie van de heer J. Vellenga, breed voerig over deze zaak in de raad gespro ken. Niemand nam een blad voor de mond. maar niemand heeft kans gezien het ge meentebestuur wezenlijk in gebreke te stellen. Wel bleek (ten overvloede overigens), dat Leeuwarden niet meedoet aan de wilde wedren van vele gemeenten om met aller lei opofferingen industrieën aan te trekken. Men huldigt blijkbaar de opvatting, dat een industrie reeds voor de vestiging haar be staansrecht moet bewijzen door de normale kosten voor deze start in Leeuwarden te kunnen betalen en de normale voorwaarden te kunnen naleven. Er is dus geen sprake van „douceurtjes" in de vorm van goed kope of gratis beschikbaar gestelde bouw terreinen. liet gemeentebestuur acht zich slechts ver plicht haar taak in dit verband naar beho ren te vervullen en deze bestaat in hoofd zaak uit het gereedmaken van industrie terreinen en het verzorgen, eventueel ver beteren, van de toegangs- en afvoerwegen. En op dit punt is er in Leeuwarden, on danks de beperkende mogelijkheden, heel wat gedaan en wordt er ook nog heel wat i'edaan. «cd. D.L.G.

Leeuwarder Gemeenschap | 1952 | | pagina 5