r lienienischap" Doel en werk van de Voorzorgsmaatregelen De Stichting „De Leeuwarder Gemeen schap" werd op 6 Januari 1947 bij notari ële akte opgericht De doelstelling van de Leeuwarder Gemeenschap in de statuten wordt in de volgende zinsnede vrij ruim samengevat: „De Stichting stelt zich ten doel het bevorderen van de sociale en cul turele belangen der ingezetenen van de ge meente Leeuwarden." Het algemeen bestuur bestaat uit tenminste elf en ten hoogste vijfentwintig leden. Deze worden benoemd door Burgemeester en Wethouders van Leeuwarden, die hun aantal binnen die grenzen vaststellen en eventueel wijzigen. De voorzitter en vice- voorzitter worden door Burgemeester en Wethouders in functie benoemd. Het aan tal bestuursleden bedraagt thans twintig. De samenstelling van het bestuur is van dien aard, dat vertegenwoordigers van ver schillende bevolkingsgroepen hierin zijn op genomen. Zoals U bekend zal zijn, worden de in komsten verkregen door de z.g. vijf-cent actie; aan diverse verenigingen, die in onze stad uitvoeringen geven, wordt verzocht boven de entree-prijzen per toegangsbewijs vijf cent van het uitgaande publiek te vra gen. Deze vijf centen worden dan, met de te betalen vermakelijkheidsbelasting, aan de gemeente Leeuwarden afgedragen. Elke maand maakt de gemeente de inkomsten uit deze 5 cents-actie over aan Kingma's Bank, waar de gelden geheel kosteloos worden beheerd, onder toezicht van de penning meester, de heer J. M. Kingma. We mogen wel verklappen, dat mej. Groen daar op serieuze wijze de administratie van de stichting in haar kantoortijd bijhoudt en steeds gereed staat met alle gewenste in lichtingen. Nu we de gelegenheid hebben om open lijk voor liet forum van de Leeuwarder burgerij te treden, willen we onze dank uit spreken tegenover diverse verenigingen en corporaties, die regelmatig deze vijf centen boven het entree-geld heffen. Ook zijn we ervan overtuigd, dat verschillende vereni gingen hun medewerking opnieuw willen geven óf hiermede willen aanvangen. Deze toch betrekkelijk geringe bijdrage van het Leeuwarder publiek komt in z'n geheel de Leeuwarder ingezetenen ten goede. U zult zich afvragen: Wat is zoal door de stichting tot stand gebracht? De Leeuwar der Gemeenschap heeft door zijn financiële steun de aankoop van het gebouw Voor streek 106 mogelijk gemaakt, de grondslag gelegd voor het werk van „De Stins" en de voortzetting hiervan mogelijk gemaakt. Dit clubhuis „de Stins" heeft met name voor dc ongeorganiseerde arbeidersjeugd goed werk verricht. Onder de bekwame leiding van meester Martens wordt voor verantwoorde ontspanning gezorgd; ook voor ontwikkeling wordt zorg gedragen, want de kinderen kunnen rietvlechten, figuurzagen, timmeren, schilderen, muziek beoefenen enz. Subsidies werden gegeven aan de Jeugd leeszaal en aan de Padvinderij. De Leeu warder Gemeenschap heeft het initiatief genomen voor de vacantie-ontspanning. Het comité „Vacantieontspanning voor de Jeugd" ontving 500 subsidie. Deze vorm van vacantie-ontspanning was voor vele Leeuwarder huismoeders een ware uit komst. Er werden wandeltochten en boot tochten gemaakt; optochten, wedstrijden en diverse spelen werden gehouden; goede films werden gedraaid enz. enz. Diverse leiders hebben een deel van hun vacantie afgestaan voor deze ontspannings-actie voor de jeugd. Ook nam de Leeuwarder Gemeenschap het initiatief tot het uitgeven van dit maand blad, mogelijk gemaakt door financiële steun. Dit blad moest even op gang komen, doch het blijkt thans dat het reeds zeer in de smaak valt. Gelet op de diverse attrac ties, die nog in petto zijn, zijn de optimis tische verwachtingen voor een stijgend suc ces alleszins gerechtvaardigd. Onder auspiciën van de Leeuwarder Ge meenschap werd de huisvlijt-tentoonstelling „Het Stokpaardje" begin November in de Beurs gehouden. Het financiële risico hier voor werd gedragen door onze stichting. Deze tentoonstelling werd een groot suc ces; het bezoek was enorm. De organisato ren, die tijd noch moeite spaarden, komt hulde toe voor dit prachtige succes. Het netto overschot, dat pl.m. 2100 bedraagt, zal allicht een bestemming krijgen, waar over het tentoonstellingscomité zeer tevre den kan zijn. Ook het zitting nemen van bestuursleden in functies van representatieve aard, met name in comité's of commissies, die tijde lijk opgericht zijn om bepaalde Leeuwarder belangen te behartigen, behoort tot de werkingssfeer van de Stichting; onlangs nam het bestuurslid, de heer D. Brandt, nog zitting in een commissie voor de Stads- autohusdienst. Hoe staat het nu eigenlijk met de inkom sten? De huidige inkomsten bewegen zich om ongeveer ƒ4000,- per jaar. Gelukkig boekte 1952 een beter resultaat, namelijk In dit artikel vertelt de heer F. J. Schootstra, secretaris van de stich ting „De Leeuwarder Gemeenschap" iets over doel en werk van de stichting. Het adres van de secretaris is: Bildtschestraat 95. ongeveer 5900.—. Als vaste bijdrage voor „De Stins" is pl.m. 3700.— nodig. De actie voor de Vacantie-ontspanning wordt noodgedwongen nog groter opgezet (ook de laagste klassen doen straks mee) en dit vergt ongeveer 1000.—. Verder heeft de Stichting een plan in over- weging tot het laten maken van beeld stroken van een vijftigtal prenten uit het vroegere en hedendaagse Leeuwarden. Deze projectiestroken worden dan beschikbaar gesteld voor scholen, ouderavonden, vereni gingen enz., die hier hun vergaderings- menu mee kunnen aanvullen. Ook wordt door onze stichting ernstig in studie genomen, hoe we de nog resterende levensdagen van verschillende Ouden van Dagen kunnen veraangenamen. Verschei dene zoeken een warm plekje in Leeszaal of Postkantoor. Toch is er met een georga niseerde actie hierin nog veel verbetering te brengen. Verder zou de Stichting gaarne vernemen, welke besturen van verenigingen na lezing van dit verslag aan deze vijf cents-actie willen meedoen. Wilt U zich dan tot de secretaris wenden? De leden van het bestuur zullen ook gaarne een eventuele uitnodiging ontvangen om geheel belangeloos in uw ver gadering een toelichting te geven. Moge deze bescheiden bijdrage medehelpen om de burgerzin tussen de verschillende bevolkingsgroepen van onze goede stad te bevorderen. tegen mogelijk onheil zijn nooit misplaatst, want wanneer de tijd hun overbodigheid mocht aantonen, dan kan men zich dubbel gerustgesteld voelen. Gerustgesteld door dat het dreigende gevaar is verdwenen, ge rustgesteld echter ook door de wetenschap, dat men niet in verzuim is gebleven om de werkelijkheid onder ogen te zien. Het is een zaak van groot belang nu een organisatie op te bouwen voor hulpver lening aan de burgerbevolking in tijden van oorlog. Daaraan wordt thans in Leeuwar den gewerkt, daarvoor wordt ook uw mede werking gevraagd. Meldt u daarom voor de BESCHERMING BEVOLKING

Leeuwarder Gemeenschap | 1953 | | pagina 2