c 'tDe Leeuwarder 'politie ?a" ng "g INRICHTING VAN DE DIENST brandweer en het uitrukken van de ambu lance-auto. 'oor De >rdt de •rgt 'er- ■ld- het eze aar :ni- gs- in ide 'an iei- aal jn, ng tie de lur Wij publiceren in dit nummer van „De Leeuwarder Gemeenschap" het eerste van een serie verhalen over de organisatie en de werkmethoden van de Leeuwarder Politie. Een beschouwing over het werk van de Recherche opent de rij, in volgende nummers hopen wij iets te vertellen over het werk van andere afdelingen. Nu lijkt het ons wel nuttig en aardig voor de lezers, wanneer zij meteen even een kort en zakelijk overzicht van het geheel krijgen, want anders ziet men straks door de bomen het bos niet meer. Welnu, dan beginnen we aan de top. Daar zetelt de commissaris van Politie, de heer A. Houwing. Een commissaris wordt, in tegenstelling met de overige ambtenaren van de Gemeentepolitie, die door de Burge meester worden benoemd, benoemd bij Koninklijk Besluit. Zijn taak is tweeledig. In de eerste plaats is hij belast met de handhaving van de openbare orde, waarvoor de Burgemeester de uiteindelijke verantwoordelijkheid draagt. In de tweede plaats zorgt de commissaris van Politie voor het opsporen van strafbare feiten. De ene verbindingsweg loopt voor hem dus naar het Stadhuis en de andere naar het Paleis van Justitie. het publiek, houdt het dag- en nachtrap port bij (waarin u bijvoorbeeld oneervol vermeld wordt wanneer u zonder achter licht rijdt) en hij draagt verder de verant woordelijkheid voor de arrestanten. Verder ontvangt de wachtcommandant de brand meldingen en meldingen van ongevallen en hij zorgt dan voor het alarmeren van de Naar bekendheid bij het grote publiek komt stellig de afdeling Verkeer op de tweede plaats. Haar taak is duidelijk en dit geldt (althans in principe) ook voor de afdeling Recherche. Hierbij sluit aan de Dactylosco- pische en Fotografische dienst, die de Recherche assisteert. (Dactyloscopie is vin gerafdruk). Verder kunnen nog genoemd worden de Waterpolitie, de Hondenbrigade, de Vreem delingendienst, de Kinder- en Zedenpolitie, de afdeling Bijzondere wetten en ten ►slotte maar niet op de laatste plaats de Administratie. En dan is er nog de voor het publiek soms zeer belangrijke registratie van de Gevonden Voorwerpen, die tot de taak van de portier behoort. De ingang van het Burmaniahuis bij avond in de sneeuw. Nu zouden we u een raadseltje kunnen op geven: Ressorteert de Gemeentepolitie onder het ministerie van Binnenlandse Zaken of onder dat van Justitie? Het antwoord is: Binnenlandse Zaken, maar wanneer u Justitie zoudt hebben geraden, dan is dit nog geen bewijs van verregaande onwetend heid, want de Rijkspolitie hoort thuis bij Justitie. We zullen ons in deze kwestie niet nader verdiepen, maar meteen een stapje terug gaan bij de Leeuwarder Politie. Dan komen we bij de plaatsvervanger van de commis saris, hoofdinspecteur J. Fontijne. Ook de heer Fontijne bemoeit zich dus met de al gemene leiding, maar wanneer we nu weer een treedje afdalen, dan komen we bij het punt, waar het politie-apparaat in afdelin gen wordt gesplitst. Aan het hoofd van de meeste afdelingen staat een inspecteur. Bij het publiek is stellig de Straatdienst het bekendst, want overal ziet men de sur veillerende agenten. Een belangrijke figuur is bij deze dienst de wachtcommandant, die in het Politicbureau zetelt. Om hem draait alles; hij ontvangt het grootste deel van

Leeuwarder Gemeenschap | 1953 | | pagina 3